Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Dersław dla Władysława "Adzika" Sendeckiego

Podziel się
Oceń

8 stycznia  „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach był miejscem szczególnego spotkania ludzi sztuki i sportu. Okazja tego wydarzenia to doroczne nagrody wręczane przez burmistrza wybitnym jednostkom zasłużonym dla Gorlic. Najważniejszą spośród tych nagród jest oczywiście Nagroda Dersława. Piątym jej laureatem został światowej sławy jazzman i kompozytor w jednej osobie, gorliczanin, Władysław „Adzik” Sendecki.



„Adzik” Sendecki urodził się w Gorlicach w 1955 roku, uczęszczał do szkoły muzycznej Fryderyka Chopina, a potem kontynuował  naukę na Akademii Muzycznej w Krakowie. Lata 70-te przyniosły początek jego fascynacji jazzem, która trwa do dzisiaj. Dzięki niej koncertował w Europie i USA, gdzie tam los zetknął go z takimi osobistościami jak Jaco Pastorius, Klaus Doldinger, Michael & Randy Brecker, Joe Henderson, czy Michał Urbaniak . Jako członek NDR Bigband prezentował na całym świecie popisy na fortepianie, poznając jednocześnie bogatą  różnorodność kulturową odwiedzanych zakątków. „Adzik” Sendecki to także wybitny kompozytor, sprawca wielu efektownych brzmień, które są mieszanką stylów, łączą bowiem słowiańskość z irlandzkim pubem, afrykańskie rytmy z hawajskim lekkością. To wszystko jest efektem otwartości Sendeckiego na dorobek innych narodów, cywilizacji, które on chłonie i zachwyca się nimi bez reszty.

Władysław Sendecki za swoje dokonania na niwie kulturalnej zasłużył na zaszczyty. Nagroda Dersława trafiła więc w odpowiednie ręce. Wręczył ją laureatowi burmistrz Rafał Kukla. Nowy właściciel Dersława oczywiście zaprezentował się muzycznie Gorlicom, wszyscy zresztą na to z niecierpliwością oczekiwali. Niestety nie można tego powiedzieć o tych słuchaczach w tylnej cześci sali, którzy zbyt głośno dyskutowali o jazzie zapewne... Przykre, bo do tej pory gorlickie wydarzenia kulturalne gromadziły osoby tą kultura zainteresowane.

Podczas czwartkowej gali zostały nagrodzone inne zasłużone osoby, których zaangażowanie na niwie kulturalnej i sportowej mogliśmy obserwować.

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

Anna Cisoń
Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I.Paderewskiego w Gorlicach, w której prowadzi m.in. chóry Acolada i D-Tonacja, dyrygent i twórca sukcesów Chóru Cantores Caravatiani przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W 2014 r. Chór Cantores Carvantiani zajął I miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, I miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd
i Pastorałek w Będzinie, II miejsce w VI Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie. Chór ten brał udział w wielu wydarzeniach regionalnych i koncertach, m.in. w Spotkaniach Ekumenicznych w Parafii Św. Andrzeja Boboli, Festiwalu Bortniańskiego w Bartnem, w uroczystościach Pro Publico Bono, na zakończenie Pochodu Trzech Króli, koncert w Sosnowcu przy podpisywaniu porozumienia miedzy miastami Sosnowiec a Gorlicami.

Roman Dziubina
Od 20 lat Redaktor Naczelny oraz twórca „Kurierka Gorlickiego, gazety dokumentującej historie naszego miasta. Inicjator i realizator Uniwersytetu Złotego Wieku w ramach którego ludzie starsi poznają historię, kulturę miasta i Ziemi Gorlickiej. Pomysłodawca i organizator konkursu interdyscyplinarnego „Pieśń o Ziemi Naszej – Ziemi Gorlickiej”, autor „Gorlice: przeszłość i przyszłość”, „Z dziejów Gorlic: opowieści historyczne”, „Historyjki Gorlickie”.

Mirosław Łopata
Prezes Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I wojny światowej w Galicji „Crux Galiciae”, które realizuje swoje cele poprzez:
opiekę nad cmentarzami z I wojny światowej w Galicji Zachodniej, dokumentowanie i upamiętnianie przebiegu działań wojennych na terenie Polski południowo-wschodniej oraz popularyzację cmentarzy i historii działań wojennych podczas I wojny światowej. Mirosław Łopata – autor wydawnictw, pt.”Groby żydowskich żołnierzy na cmentarzach I wojny światowej w Beskidzie Niskim”, „Cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach”, „Remonty cmentarzy żołnierskich w Beskidzie Niskim. Próba porównania stanu obecnego z materiałem archiwalnym – na wybranych przykładach”, inicjator i główny organizator konferencji naukowych poświęconych wydarzeniom z I wojny światowej, a w szczególności Bitwie pod Gorlicami. Twórca strony internetowej www.cmentarze.gorlice.net.pl/ dokumentującej 400 cmentarzy w Galicji Zachodniej.

Małgorzata Markowicz
Polonistka, nauczycielka Zespołu Szkół w Siarach, Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Prezes Stowarzyszenia „Sprawne Smoki”, społecznik. Jej motto życiowe brzmi „być wśród ludzi i działać dla ludzi”. Od wielu lat przygotowuje swoich uczni do konkursu „Znam moje miasto, znam Ziemię Gorlicką”, prowadzi w szkole koło teatralne, które uatrakcyjnia wiele imprez, m.in. spotkania seniorów, występy dla pacjentów gorlickiego szpitala. inicjatorka specjalnego wydania „Gorlickiego Kwartalnika”  z okazji 150-lecia urodzin Władysława Długosza, realizatorka festynu charytatywnego na rzecz Stowarzyszenia „Sprawne Smoki”.

Grzegorz Janik
Członek zespołu muzycznego „Party 5”, Prezes Stowarzyszenia „Się dzieje”, które promuje Ziemię Gorlickiej poprzez organizację wystaw, koncertów i innych imprez artystycznych. W 2014 r. podjęli się opracowania monografii  opisującej dokonania gorlickich muzyków i zespołów parających się muzyką w gatunkach metal/rock/punk, blues, ambient, hip-hop, byli organizatorami Polsko –słowackiego „Się dzieje Fest 3,5”, koncertu w ramach Gorlickiej Wielkie Orkiestry Pomocy Świątecznej. To oni w 2012 r. byli inicjatorami malowania murali w przestrzeni publicznej w ramach projektu OFF Frontiers Polsko-Słowacka inicjatywa kulturalna.

Za osiągnięte wyniki w upowszechnianiu kultury fizycznej i sporcie nagrody otrzymują:

Wiktor Apola
Zawodnik Gorlickiego Klubu Narciarskiego Magura P&P, który w 2014 r. zdobył Mistrzostwo Polski w XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach zimowych w slalomie gigancie w kategorii junior oraz  trzecie miejsce w dwuboju slalomowym. Ponadto III zawodnik Pucharu Polski.

Bartosz Piekarz
Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach, zawodnik  UKS”Orliki” w R.Polskiej, badmintonista, został sklasyfikowany na trzecim miejscu w Polsce w kategorii juniorów i 5 miejscu w deblu. W 2014 r. w swojej kategorii m.in. zajął I miejsce w Grand Prix Polski w Ropczycach, II miejsce w Grand Prix Polski w Głubczycach, V miejsce w Grand Prix Polski w Bieruniu oraz V miejsce
w Mistrzostwach Polski Juniorów w Pszczynie.

Krzysztof Kozłowski
Prezes Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, od 1998 r. jego trener. W sezonie 2013/2014 jego drużyna seniorska uzyskała awans do III ligi małopolskiej, drużyna juniorska zajęła 5 miejsce w Mistrzostwach Małopolski, drużyna kadetów 4 miejsce w Mistrzostwach Małopolski w Kętach. Społecznik, wychowawca młodzieży.

Marek Wójtowicz
Prezes Klubu Rekreacyjno-Sportowego „Ekstrim-Gorlice”, twórca gorlickiej żeńskiej piłki siatkowej. W sezonie 2013/2014 drużyna KRS „Ekstrim Gorlice” uzyskała awans do I ligi siatkówki kobiet . Na podkreślenie zasługuje bardzo dobrze prowadzone szkolenie od najmłodszych grup do najstarszych, które obejmuje ponad 80 zawodniczek. W 2014 r. kadetki uzyskały awans do III ligi, młodziczki awansowały do II ligi, pierwszy turniej klubowy mini siatkówki w kategorii dwójek w Limanowej wygrał zespół Ekstrimu Gorlice, podobnie jak turniej kwalifikacyjny mini siatkówki dziewcząt czwórek w Nowym Sączu.

Oskar Trybus
Uczeń Miejskiego Zespołu Szkół Nr 6 w Gorlicach, brydżysta. W 2014 r. zakwalifikował się do udziału w I lidze Młodzieżowej Małopolski, zdobył wicemistrzostwo w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Krakowie, I miejsce w Petit Prix U-15 w  Tarnowie, I miejsce w Petit Prix U-15 w Gorlicach, II miejsce w Petit Prix U-15 w Krakowie oraz zakwalifikował się do ścisłego finału Grand i Petit Prix w Skawinie

Panujący jeszcze nastrój świąteczny sprzyjał noworocznym toastom i życzeniom, które do zgromadzonych gości skierowali burmistrz Rafał Kukla, przewodniczący Rady Miasta, Krzysztof Wroński, starosta Karol Górski oraz Marek Bugno, przewodniczący Rady Powiatu. 

Iwona Warzycka

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.