Drodzy Czytelnicy. Dziś na stronie internetowej Starostwa Powiatowego ukazał się cały wywiad jakiego udzielił Starosta Karol Górski redaktorowi Gazety Gorlickej na temat planu restrukturyzacji szkół i placówek oświatowych.
Link do artykułu TUTAJ
O sprawie wiedzieliśmy już od czwartku jednak, aby zapewnić jak największy obiektywizm byliśmy zmuszeni zaczekać do czasu pierwszych oficjalnych spotkań.
W załącznikach i materiałach przedstawionych dyrektorom pokazano szczegółowe wyliczenia dotyczące wysokości przyznawanych szkołom subwencji, ich koszty, stan zatrudnienia i prognozy na przyszłe lata.
Dziś 26 stycznia 2015 o godz. 11:00 w siedzibie Starosty Karola Górskiego odbyło się spotkanie delegacji uczniów, rodziców i nauczycieli z gorlickiego Ekonomika bardzo zaniepokojonych opisywanymi zmianami. W następstwie tej wizyty, na stronie starostwa ukazał się komentarz Pana Starosty (link), który zaprzecza likwidacjom szkół, jednak zaprezentowane materiały nie pozostawiają wątpliwości. Przedstawione propozycje zmian dotyczące szkół ponadgimnazjalnych zakładają:
- Rozwiązanie Zespołu Szkół Zawodowych im. św Jadwigi Królowej w Bieczu i utworzenie jednej jednostki organizacyjnej w miejsce trzech istniejących obecnie (ZSZ w Bieczu, LO w Bieczu, PZPO w Bieczu)
- Rozwiązanie Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej, likwidacja Technikum Nr 2 i Szkoły Policealnej Nr 2 w Bobowej i utworzenie jednej jednostki organizacyjnej w miejsce dwóch istniejących obecnie (ZSZ w Bobowej, ZSO w Bobowej)
- Rozwiązanie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach, likwidacja Technikum Nr 3 (ZSE) i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3 w Gorlicach (ZSE) i utworzenie jednej jednostki organizacyjnej w miejsce trzech istniejących obecnie (likwidowane ZSE w Gorlicach, Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach).
- Likwidacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bieczu i przekształcenie jej w Filię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Gorlicach. Zmiany w organizacji funkcjonowania PMOS w Bieczu (minus 2,5 etatu). Zmiany w organizacji funkcjonowania MDK w Gorlicach (minus 2,5 etatu).
Nauczyciele i pracownicy gorlickiego Ekonomika, którzy dzisiaj udali się dość sporą delegacją do siedziby Starostwa, są zdruzgotani takimi projektami. Dziwi zwłaszcza sposób i tempo próby przeprowadzenia tych zmian. Nikt z osób odpowiedzialnych za zarządzanie oświatą w naszym powiecie nigdy wcześniej oficjalnie nie zgłosił i nie przekazał dyrektorom takich propozycji i pomysłów.
Przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomicznych zauważają, że zaprezentowane propozycje zmian zakładają jednoznacznie likwidację ich placówki i nie wierzą w zapewnienia, że jest to tylko zabieg administracyjny a społeczność szkolna na tym nie ucierpi. Obecni na spotkaniu Starosta Karol Górski oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Tadeusz Mikrut zapewniali, że kierują się dobrem uczniów i nauczycieli, jednak analizując przedstawione wyżej zapisy (zaprezentowane w propozycji zmian), nie trzeba zbyt wielkiej wyobraźni, żeby jednoznacznie stwierdzić, że po przeforsowaniu tych zmian powstały w 1942 roku gorlicki "Ekonomik", czyli Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II jako instytucja oświatowa formalnie zniknie z mapy powiatu. To dla osób i instytucji, od lat związanych z tą szkołą, scenariusz nie do przyjęcia.
W najbliższych dniach mają odbywać się kolejne spotkania w tej sprawie, które w dzisiejszym oświadczeniu Pan Starosta Karol Górski określił jako „konsultacje z dyrektorami szkół ponadgimnazjalanych i placówek oświatowych oraz radnymi Rady Powiatu”, jednak przedstawiony terminarz tych spotkań i kolejnych administracyjnych posunięć potrzebnych do zatwierdzenia tych zmian, stawia „przekształcane” jednostki niejako pod ścianą. Jutro, czyli 27 stycznia o godz. 9:00 ma odbyć się drugie spotkanie z dyrektorami szkół. Jak się dowiadujemy -na 4 lutego Zarząd Powiatu zaplanował już przyjęcie projektów uchwał dotyczących zmiany sieci szkolnej. 12 lutego Komisja Edukacji ma wyrazić opinię dotyczącą tego pakietu, a 19 lutego ma odbyć się Sesja Rady Powiatu, na której powyższe uchwały będą poddane pod głosowanie. Jeżeli radni powiatowi je poprą, ruszy tym samym machina wprowadzająca zaprezentowane zmiany w życie.
Nauczyciele ZSE zauważają, że w przedstawionych tabelach prezentujących dane ekonomiczne wyraźnie widać, że Zespół Szkół Ekonomicznych jest placówką o jednym z najmniejszych deficycie (różnica pomiędzy otrzymaną subwencją a wydatkami na zadania oświatowe). Porównując to z osiąganymi wynikami – m.in. jeden z najlepszych wskaźników EWD wśród Techników w Powiecie – projekty te są kompletnie niezrozumiałe. Na koniec wręczyli Panu Staroście pisma i petycje od Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego z prośba o wycofanie się z tych pomysłów.
Na pytanie kto stoi za opracowaniem tych strategii i planów, Pan Starosta Karol Górski odpowiedział, że autorem jest cały Zarząd Powiatu, bez podawania konkretnych nazwisk.
Sprawa z pewnością jest gorąca i rozwojowa. W chwili pisania powyższego artykułu miały odbywać się spotkania przedstawicieli innych restrukturyzowanych szkół z władzami powiatowymi.
Tomasz Stasiowski
Napisz komentarz
Komentarze