Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Sprawy szkół tematem nadwyczajnego zebrania w Starostwie

Podziel się
Oceń

Dziś, 27 stycznia, w Starostwie Powiatowym w Gorlicach, odbyło się nadzwyczajne zebranie Komisji Edukacji, Sportu, Dziedzictwa Kulturowego i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Spotkanie to było pokłosiem zapowiedzi zmian restrukturyzacyjnych w wielu szkołach powiatu gorlickiego. Obecni na nim byli starosta powiatu, zarząd powiatu gorlickiego oraz dyrektorzy, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie zainteresowanych szkół.

 

Obrady rozpoczęła przewodnicząca komisji Zofia Kamińska, która zdecydowanie sprzeciwiła się proponowanym zmianom restrukturyzacji oświaty w powiecie gorlickim. Przypomniała historię Zespołu Szkół Ekonomicznych. Odniosła się bardzo dobitnie do obowiązków komisji, którymi jest przede wszystkim dialog ze środowiskiem.

Jako radna nie była świadoma przygotowywanych zmian, nikt wcześniej nie uprzedzał o pracach nad restrukturyzacją szkół. Na obradach IV kadencji w październiku 2014 roku, zapowiedzi w temacie oświaty były zupełnie odmienne. Zapewniano, że nie będzie łączenia szkół, że oświata powiatowa prezentuje wysoki poziom kształcenia.

Przywoływała hasła wyborcze: walczymy o szkoły, o szpital. Zadawała pytania o działanie zarządu powiatu w kwestii pozyskania środków dla placówek oświatowych w powiecie. Jej wystąpienie pełne było wymownych zapytań o sens działań, które przyniosą odpływ młodzieży do innych powiatów.

"(...) Bez inwestycji w młodzież i lokalne miejsca pracy to Gorlice będą puste, nie będzie płacących podatków, ani korzystających, myślę że powiat też okaże się zbędny (...)" - kontynuowała Zofia Kamińska.

Potem przyszła pora na pisma skierowane do zarządu od szkół, które zostały objęte planami restrukturyzacji. Mniej więcej po pół godzinie trwania spotkania na salę wszedł Starosta Powiatu, Karol Górski.

Po wypowiedziach nauczycieli, rodziców i radnych powiatu głos zabrał Karol Górski.

Na początku zadał pytanie, czy powiat stać na "nic nie robienie" w tej kwestii? Stwierdził, iż subwencja oświatowa na ten rok jest niższa i zmiany są konieczne. Wskazał na wielozadaniowy charakter działania powiatu, ze szczególnych uwzględnieniem budowy dróg. Wg analiz starostwa z roku na rok ubywa ok 250 uczniów szkół średnich. Zaproponowane zmiany nazwał wariantem minimalistycznym, optymalnym.

" (...) Nie chcemy likwidować szkół. Chcemy wykorzystać Państwa obecność aby się doradzić jak wybrnąć z tej sytuacji "- zakończył Karol Górski


Potem nastąpiła seria wypowiedzi i pytań z sali. Starosta starał się odpowiadać na bieżąco na pytania. Jeśli chodzi o najważniejsze kwestie, to zarząd powiatu ma czas do końca lutego na przegłosowanie zmian, w przeciwnym wypadku następną okazją do restrukturyzacji będzie rok 2016. Starosta nie chciał zgodzić się na zarzut niektórych radnych, iż informacja o zmianach była niewystarczająca i chaotyczna. Stwierdził, iż było wiele czasu do zapoznania się z prognozami i planami.

Następnie głos zabrała Krystyna Lewek, która przedstawiła historię przyznawania subwencji oświatowych. Omówiła również przypadki zwrotu tych dotacji do państwa.

Kolejny głos w dyskusji zabrał vice-starosta Jerzy Nalepka. Przywołał wszystkich do refleksji nad zasadami panującymi w działaniu starostwa. Wyliczył prognozy jakie przedstawił zarząd powiatu w temacie deficytu w sferze oświaty (1 321 000 zł deficyt w 2014, prognoza na 2015 - 2 231 000 zł, na koniec roku 2016 - 3 mln zł)  Zapewniał, iż propozycja zmian nie  poniesie za sobą większych konsekwencji a chodzi tylko o zejście z 15 etatów dyrektorskich do 10, przeniesienie 10 etatów administracyjnych na inne wolne miejsca.

"(...) Nie przewidujemy żadnej fizycznej likwidacji szkoły, sformułowanie "likwidacja" wymusza na nas ustawa o systemie oświaty dla celów proceduralnych i uchwał. Nazwy nie mają żadnego znaczenia. Dane można interpretować w różny sposób. Chcemy uzmysłowić wszystkim skąd się bierze deficyt ponad 2 mln. Na razie nie ma uchwał, zarząd ma tylko propozycję działań. Czy ktoś tego chce czy nie powiat musi zrównoważyć wydatki bieżące oświaty z subwencją jaka jest i będzie" - kontynuował Jerzy Nalepka


Głos zabrał też Jakub Przybylski, uczeń ZSE w Gorlicach. Był zaskoczony zachowaniem wielu osób, którą uznał za nieprzystającą do zajmowanej funkcji i wieku (min. żucie gumy). Zgłosił wątpliwości, które słyszał od swoich rówieśników o sens podejmowania nauki w szkole, która nie ma pewnej sytuacji w przyszłości. Zadał pytanie: co się stanie jeśli w trakcie nauki szkoła zostanie rozwiązana?

Po ponad 2 godzinnym spotkaniu komisja zaproponowała dwie uchwały, które zostały poddane pod głosowanie:

1. Komisja po wnikliwym wysłuchaniu przedstawicieli szkół proponuje wycofać się z przedstawionej propozycji działań restrukturyzacyjno-oszczędnościowych w zakresie oświaty w 2015 roku. Zapowiadana restrukturyzacja nie znajduje żadnego uzasadnienia.

Wyniki głosowania, za: 5, przeciw:2 , wstrzymała się 1 osoba.

2. Komisja edukacji na najbliższym swoim posiedzeniu zaproponuje zespół roboczy do opracowania rozwiązań zmierzających do wypracowania planów restrukturyzacyjnych we wszystkich szkołach powiatu.

Wyniki głosowania, za: 8 głosów, nie było głosów przeciw i wstrzymujących się.


Na zakończenie spotkania Starosta Powiatu Karol Górski zapowiedział, iż jutro zbiera się zarząd powiatu, który w 5-osobowym składzie zadecyduje o podjęciu dwóch zaproponowanych uchwał.

Pełna relacja dźwiękowa ze spotkania pod linkiem:

http://www.zse.gorlice.pl/mov/150127_nadzwyczajne-posiedzenie-komisji-edukacji.MP3


Tomasz Stasiowski
Adrian Wokurka

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”