Obrady rozpoczęła przewodnicząca komisji Zofia Kamińska, która zdecydowanie sprzeciwiła się proponowanym zmianom restrukturyzacji oświaty w powiecie gorlickim. Przypomniała historię Zespołu Szkół Ekonomicznych. Odniosła się bardzo dobitnie do obowiązków komisji, którymi jest przede wszystkim dialog ze środowiskiem.
Jako radna nie była świadoma przygotowywanych zmian, nikt wcześniej nie uprzedzał o pracach nad restrukturyzacją szkół. Na obradach IV kadencji w październiku 2014 roku, zapowiedzi w temacie oświaty były zupełnie odmienne. Zapewniano, że nie będzie łączenia szkół, że oświata powiatowa prezentuje wysoki poziom kształcenia.
Przywoływała hasła wyborcze: walczymy o szkoły, o szpital. Zadawała pytania o działanie zarządu powiatu w kwestii pozyskania środków dla placówek oświatowych w powiecie. Jej wystąpienie pełne było wymownych zapytań o sens działań, które przyniosą odpływ młodzieży do innych powiatów.
"(...) Bez inwestycji w młodzież i lokalne miejsca pracy to Gorlice będą puste, nie będzie płacących podatków, ani korzystających, myślę że powiat też okaże się zbędny (...)" - kontynuowała Zofia Kamińska.
Potem przyszła pora na pisma skierowane do zarządu od szkół, które zostały objęte planami restrukturyzacji. Mniej więcej po pół godzinie trwania spotkania na salę wszedł Starosta Powiatu, Karol Górski.
Po wypowiedziach nauczycieli, rodziców i radnych powiatu głos zabrał Karol Górski.
Na początku zadał pytanie, czy powiat stać na "nic nie robienie" w tej kwestii? Stwierdził, iż subwencja oświatowa na ten rok jest niższa i zmiany są konieczne. Wskazał na wielozadaniowy charakter działania powiatu, ze szczególnych uwzględnieniem budowy dróg. Wg analiz starostwa z roku na rok ubywa ok 250 uczniów szkół średnich. Zaproponowane zmiany nazwał wariantem minimalistycznym, optymalnym.
" (...) Nie chcemy likwidować szkół. Chcemy wykorzystać Państwa obecność aby się doradzić jak wybrnąć z tej sytuacji "- zakończył Karol Górski
Potem nastąpiła seria wypowiedzi i pytań z sali. Starosta starał się odpowiadać na bieżąco na pytania. Jeśli chodzi o najważniejsze kwestie, to zarząd powiatu ma czas do końca lutego na przegłosowanie zmian, w przeciwnym wypadku następną okazją do restrukturyzacji będzie rok 2016. Starosta nie chciał zgodzić się na zarzut niektórych radnych, iż informacja o zmianach była niewystarczająca i chaotyczna. Stwierdził, iż było wiele czasu do zapoznania się z prognozami i planami.
Następnie głos zabrała Krystyna Lewek, która przedstawiła historię przyznawania subwencji oświatowych. Omówiła również przypadki zwrotu tych dotacji do państwa.
Kolejny głos w dyskusji zabrał vice-starosta Jerzy Nalepka. Przywołał wszystkich do refleksji nad zasadami panującymi w działaniu starostwa. Wyliczył prognozy jakie przedstawił zarząd powiatu w temacie deficytu w sferze oświaty (1 321 000 zł deficyt w 2014, prognoza na 2015 - 2 231 000 zł, na koniec roku 2016 - 3 mln zł) Zapewniał, iż propozycja zmian nie poniesie za sobą większych konsekwencji a chodzi tylko o zejście z 15 etatów dyrektorskich do 10, przeniesienie 10 etatów administracyjnych na inne wolne miejsca.
"(...) Nie przewidujemy żadnej fizycznej likwidacji szkoły, sformułowanie "likwidacja" wymusza na nas ustawa o systemie oświaty dla celów proceduralnych i uchwał. Nazwy nie mają żadnego znaczenia. Dane można interpretować w różny sposób. Chcemy uzmysłowić wszystkim skąd się bierze deficyt ponad 2 mln. Na razie nie ma uchwał, zarząd ma tylko propozycję działań. Czy ktoś tego chce czy nie powiat musi zrównoważyć wydatki bieżące oświaty z subwencją jaka jest i będzie" - kontynuował Jerzy Nalepka
Głos zabrał też Jakub Przybylski, uczeń ZSE w Gorlicach. Był zaskoczony zachowaniem wielu osób, którą uznał za nieprzystającą do zajmowanej funkcji i wieku (min. żucie gumy). Zgłosił wątpliwości, które słyszał od swoich rówieśników o sens podejmowania nauki w szkole, która nie ma pewnej sytuacji w przyszłości. Zadał pytanie: co się stanie jeśli w trakcie nauki szkoła zostanie rozwiązana?
Po ponad 2 godzinnym spotkaniu komisja zaproponowała dwie uchwały, które zostały poddane pod głosowanie:
1. Komisja po wnikliwym wysłuchaniu przedstawicieli szkół proponuje wycofać się z przedstawionej propozycji działań restrukturyzacyjno-oszczędnościowych w zakresie oświaty w 2015 roku. Zapowiadana restrukturyzacja nie znajduje żadnego uzasadnienia.
Wyniki głosowania, za: 5, przeciw:2 , wstrzymała się 1 osoba.
2. Komisja edukacji na najbliższym swoim posiedzeniu zaproponuje zespół roboczy do opracowania rozwiązań zmierzających do wypracowania planów restrukturyzacyjnych we wszystkich szkołach powiatu.
Wyniki głosowania, za: 8 głosów, nie było głosów przeciw i wstrzymujących się.
Na zakończenie spotkania Starosta Powiatu Karol Górski zapowiedział, iż jutro zbiera się zarząd powiatu, który w 5-osobowym składzie zadecyduje o podjęciu dwóch zaproponowanych uchwał.
Pełna relacja dźwiękowa ze spotkania pod linkiem:
http://www.zse.gorlice.pl/mov/150127_nadzwyczajne-posiedzenie-komisji-edukacji.MP3
Tomasz Stasiowski
Adrian Wokurka
Napisz komentarz
Komentarze