W roli gospodarza imprezy wystąpił Karol Górski, który przewodniczył Kapitule konkursowej. Wraz z nim o wyborze laureatów nagród zadecydowali: Zofia Kamińska (radna pięciu kadencji Rady Powiatu Gorlickiego i przewodnicząca Komisji Edukacji, Sportu, Dziedzictwa Kulturowego i Mniejszości Narodowych i Etnicznych ), Zdzisław Tohl (dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów), Bogusław Diduch (dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej) oraz Tadeusz Mikrut (naczelnik wydziału edukacji, kultury, turystyki i sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach).
Zdzisław Tohl otwierając uroczystą galę, przywitał zebranych gości, po czym przedstawił muzyczny występ Haliny i Włodzimierza Promińskich. Ich koncert na skrzypce i fortepian wypełniły utwory Ludwiga van Bethovena, Cecila Chaminade, Fritza Kreislera oraz Enrique Granadosa.
Zanim padły nazwiska wyróżnionych i zwycięzcy Mostów Starosty, ogłoszono laureata nagrody„Przęsło”, przyznawanej od 2011 roku młodym, zdolnym twórcom i animatorom kultury. Przyznano ją Małgorzacie Nalepa za „ wyjątkowe zaangażowanie i profesjonalizm w popularyzacji piękna architektury kościoła w Binarowej wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO otrzymuje wierny i dobry duch kościoła w Binarowej”.
Po nagrodzie „Przęsło” przyszła pora na Mosty Starosty. Pierwszym wyróżnionym laureatem został Regionalny Zespół Pogórzanie.
Kapituła doceniła jubileusz 50-lecia istnienia zespołu, który nagrodzono „za całokształt osiągnięć w popularyzacji ludowej kultury muzycznej Pogórza”.Kolejnym odbiorcą wyróżnienia był Piotr Gryglaszewski, profesor Politechniki Krakowskiej,umysł ścisły, a jednocześnie badacz historii i kultury. Wyróżniony został za promocję piękna i historii ziemi gorlickiej. Trzecim wyróżnionym okazał się fenomenalny zespół rodzinny Kapela Maliszów. Niewątpliwi miłośnicy przyśpiewek pogórzańskich, a także starych oraz nietypowych instrumentów, kochają wspólne rodzinne muzykowanie. Kapituła nagrodziła ich za „twórczą autorską interpretację tradycyjnych melodii, tańców oraz przyśpiewek pogórzańskich”.
Kolejne wyróżnienie „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej i artystycznej”powędrowało do rąk Pawła Nowickiego: etyka, poety, publicysty, nauczyciela, człowieka wielu pasji. Piąty wyczytany odbiorca wyróżnienia, to Aleksander Maślej, zaangażowany działacz Zjednoczenia Łemków, który opisując Beskid Niski i jego mieszkańców od lat podkreśla wkład Łemków w miejscową kulturę. Kapituła nagrodziła go” za zaangażowanie w dzieło zachowania i budowania łemkowskiego dziedzictwa kulturowego”.
Ostatnim wyróżnionym gorlickim twórcą został gitarzysta, rockman, bluesman i poeta. Arkadiusz Zawiliński, bo o nim mowa znany jest szerokiej publiczności za niezwykłe solowe oraz zespołowe występy i właśnie za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji bluesa, folku i ballady, otrzymał z rąk starosty wyróżnienie.
Napięcie z każdą chwilą było coraz większe i wreszcie starosta Górski wygłosił następujące słowa: „Nie jest prawdą, że śpiewać każdy może... ale jest prawdą, że każdy śpiewający chciałby być przez niego zauważony i doceniony. Jego uznanie stało się dla wielu młodych ludzi wywodzących się z terenu powiatu gorlickiego przepustką do wielkiego świata muzycznego, a nawet do sławy. Prawnik bez dyplomu, historyk z dyplomem, zweryfikowany muzyk, kontrabasista, scenarzysta, autor wielu książek o kulturze, juror ogólnopolskiego turnieju piosenki literackiej pod nazwą Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami...”
Po takim wstępie poproszono o odbiór nagrody osobę Jana Poprawy. Publiczność nagrodziła zwycięzcę zasłużonymi brawami , zgadzając się z argumentacją Kapituły, przyznającej Mosty Starosty za wspieranie młodych twórców piosenki poetyckiej i śpiewanej. XV Mosty Starosty zostały rozdane.
Wszystkim tegorocznym laureatom składamy serdeczne gratulacje.
Iwona Warzycka
Napisz komentarz
Komentarze