Ponad 176 tysięcy złotych przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami.
Wniosek w tej sprawie został złożony do Ministerstwa przez Gorlickie Centrum Kultury w listopadzie ubiegłego roku. Uzyskał wysoką ocenę zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjno-finansowym. Wsparcie Ministerstwa zostanie przekazane w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe – Miejsca Pamięci Narodowej”. Obejmie blok wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych oraz międzynarodowe uroczystości poświęcone upamiętnieniu 100. Rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Są to nowe środki, które poszerzają możliwości organizacji okolicznościowych imprez w czasie czekających nas obchodów.
Prawie 180 tysięcy złotych na realizację Festiwalu imienia Zygmunta Haupta otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego gorlicka Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela.
Ministerstwo ogłosiło właśnie wyniki jesiennego naboru do programu „Promocja literatury i czytelnictwa – Promocja Czytelnictwa”. Wśród wyróżnionych i dofinansowanych propozycji, które napłynęły do Ministerstwa z różnych stron Polski, znalazła się inicjatywa przygotowywana i współtworzona przez naszą miejską Bibliotekę. Festiwal, o przygotowaniach do którego będziemy na bieżąco informować, ma szansę stać się jednym z najważniejszych tego typu przedsięwzięć na literackiej mapie Polski oraz fantastycznym narzędziem promocji Gorlic i Ziemi Gorlickiej wśród miłośników dobrej książki na całym Świecie.
Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na modernizację wystawy stałej „Tradycje aptekarskie Biecza”. Kwota dofinansowania to 92 500 zł.
W ramach projektu wykonane zostaną:
- kompleksowa aranżacja i identyfikacja wizualna ekspozycji z dziedziny aptekarstwa, wiodącej w bieckim muzeum. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia i udźwiękowienia elementów wystawy celem wzmocnienie merytorycznego przekazu.
- zakup wyposażenia wystawienniczego korespondującego z zabytkowym wnętrzem muzeum i charakterem wystawy.
- wykonanie aplikacji multimedialnych powiązanych z prezentowanymi treściami i kontekstem historycznym. Unowocześnienie i interaktywność wystawy.
- konserwacja cennych eksponatów w tym; starodruków medycznych i XVI – wiecznej recepty.
Napisz komentarz
Komentarze