Oto wiadomość, jaką pracownicy bieckiego liceum skierowali do Zarządu Powiatu Gorlickiego i Radnych:
"Zaniepokojeni obecną sytuacją oświaty w naszym powiecie, pragniemy ustosunkować się do planowanej reorganizacji placówek oświatowych, która obejmuje połączenie dwóch szkół ponadgimnazjalnych o odmiennej specyfice nauczania, bursy szkolnej, Szkolnego Schroniska Młodzieżowego oraz Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Mamy obawy, iż proponowane zmiany pozbawią naszą Szkołę tożsamości i prestiżu, na które pracowały pokolenia absolwentów, mieszkańców Biecza i okolic.
W związku z powyższym, w imieniu pracowników, nauczycieli, uczniów wraz z rodzicami oraz absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, chcemy wyrazić sprzeciw wobec tej formy planowanych zmian, które, jak nam się wydaje, mają służyć jedynie czysto ekonomicznym celom, nieuwzględniającym wychowawczej i edukacyjnej roli szkoły oraz jej oddziaływania na środowisko lokalne.
Nie możemy zrozumieć poczynań włodarzy Starostwa Powiatowego wobec naszego Liceum, które od lat jest uważane za ważne centrum edukacji i kultury w powiecie gorlickim. Osiągnięcia Szkoły są zdecydowanie „ponadproporcjonalne” do jej fizycznych rozmiarów oraz lokalizacji. Bieckie LO w wielu obszarach jest pionierem w skali powiatu.
Potwierdzają to następujące argumenty:
1. Najwyższa w powiecie zdawalność matur 98,2 % - sesja egzaminacyjna 2014 (źródło: prezentacja sesyjna 42. Rady Powiatu Gorlickiego, slajd nr 19).
2. Bardzo wysokie wyniki ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w szkole przez kuratoryjnych wizytatorów do spraw ewaluacji w roku szkolnym 2012/2013 – najwyższe w powiecie (źródło: Raport z ewaluacji LO Biecz. - Zespół Szkół ...).
3. Wysokie lokaty w rankingach liceów przeprowadzanych przez „Perspektywy” i „Gazetę Wyborczą” w ciągu ostatnich lat (m. in. rok 2013 – 44. miejsce na 110 szkół województwa małopolskiego, w tym 3. miejsce w województwie pod względem zdawalności matury z języka polskiego; rok 2014 – 60. miejsce; rok 2015 – 56. miejsce).
4. Znaczące wyniki w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, liczne tytuły finalistów i laureatów (źródło: http://www.lobiecz.pl/index.php/osiagniecia/sukcesy).
5. Działalność na rzecz środowiska lokalnego - corocznie wystawiane sztuki teatralne, będące wieloletnią tradycją Szkoły; przygotowywane wieczorki poetyckie poświęcone polskim poetom; koncerty muzyczne. Przedsięwzięcia te cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Biecza oraz pozytywnymi recenzjami w lokalnych mediach. Budują także współpracę z miejscowymi instytucjami (m.in. Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Bieczu, Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Towarzystwem Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej).
6. Prowadzona ponad 20 lat systematyczna wymiana międzynarodowa uczniów, obejmująca współpracę z Finlandią, Anglią, Węgrami, Niemcami, Francją, Rumunią i Włochami – przez ostatnie lata pozbawiona finansowania zewnętrznego.
Wobec powyższych argumentów, nie rozumiemy sensu polityki prowadzonej przez powiat gorlicki. Odgórne określenie limitu naboru do klas pierwszych, nieuwzględniające rzeczywistej liczby kandydatów oraz stosowanie parametru niedopasowanego do specyfiki małej szkoły, stawiają Liceum w niekorzystnym położeniu. Sytuację Szkoły pogarsza również proces likwidowania połączeń komunikacyjnych z naszym miastem, który w naszym odczuciu odbywa się bez reakcji ze strony powiatu gorlickiego. Pragniemy dodać, iż dawaliśmy już wyraz zaniepokojeniu i trosce o przyszłość naszego Liceum - dowodem jest pismo wystosowane przez Radę Szkoły do ówczesnego Starosty Gorlickiego, z dnia 3 lipca 2013 roku. W efekcie doszło do spotkania Starosty z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Gorlickiego.
Mamy nadzieję, iż Organ Prowadzący Liceum Ogólnokształcące w Bieczu, nie przekreśli wieloletniego dorobku Szkoły, że nasza praca i zaangażowanie zostaną docenione, a wysoka jakość kształcenia pokona względy ekonomiczne i będzie priorytetem podczas podejmowania decyzji.
Wierzymy, iż Starostwo Powiatowe dołoży wszelkich starań, aby zachować autonomię Szkoły, która znajduje się w czołówce szkolnictwa ogólnokształcącego województwa małopolskiego.
Nauczyciele i pracownicy LO"
Napisz komentarz
Komentarze