Edukacja to jeden z trzech najważniejszych filarów działania samorządów lokalnych. To właśnie w tej dziedzinie upatrujemy naszą przyszłość i w nią pragniemy inwestować. Musi ona opierać się jednak na bardzo konkretnych celach i dawać młodym ludziom coś, co zaowocuje w ich dorosłym życiu. Takim mocnym i niezwykle trwałym fundamentem jest kształcenie zawodowe, które nie tylko wyposaża w konkretne, bardzo praktyczne umiejętności, ale także otwiera drzwi na dzisiejszy, wyjątkowo trudny rynek pracy.
Kształcenie zawodowe to mobilność, to świetnie wyszkoleni specjaliści, to szansa na rozwój i odniesienie sukcesu. Szczególne zasługi dla kształcenia zawodowego w naszym powiecie ma Królewskie Miasto Biecz. Już od stu lat miasto to wychowuje cenionych specjalistów i kształci młodych ludzi dając im znakomite kwalifikacje i pewny fach.
W dzisiejszych czasach, w otaczającej nas rzeczywistości jest to jeden z najcenniejszych darów.
MIROSŁAW WĘDRYCHOWICZ - Starosta Gorlicki
/Wstęp do Publikacji Jubileuszowej „100 lat szkolnictwa zawodowego w Bieczu”. Biecz, 8 czerwca 2013 r./
List otwarty
pracowników Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu
do Starosty Gorlickiego,
Zarządu i Radnych Powiatu Gorlickiego
Szanowni Państwo, kierujemy do Państwa te słowa jako pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu – Szkoły mieszczącej się w Królewskim Mieście, którego mury zasiedla od ponad stu lat, Szkoły dumnie kontynuującej idee rozwoju szkolnictwa zawodowego przez kolejne dziesięciolecia zawirowań historycznych, następujących po sobie kolejnych reform oświatowych … Szkoły tych, którzy, motywowani marzeniami, ale przede wszystkim ciężką, niejednokrotnie społeczną, pracą tworzyli jej historię: dyrektorów – W. Niklasa, A. Bartnickiego, J. Malinowskiego, A. Mazura, B. Dudy, setek nauczycieli, instruktorów zawodu, wychowawców, pracowników administracji i obsługi, i ,wreszcie, tysięcy uczniów – jej absolwentów oraz wielu rodziców, sponsorów, sympatyków, podmiotów współpracujących.
Verba docent, exempla trahunt (Słowa uczą, przykłady pociągają) – to hasło przyświeca naszej „Stulatce”. Każdy z nas tu pracujących – stara się być wzorem osobowościowym dla młodego pokolenia, dla każdego z naszych uczniów, który w dynamicznym, ale i niejednokrotnie bardzo zwodniczym XXI wieku musi odnaleźć swoje miejsce, punkt odniesienie, oparcie, skałę … Takie skały – to Dom i Szkoła. Dom wraz ze Szkołą. Niestety, coraz częściej bywa, że przede wszystkim – Szkoła. To ważne, by szkoła była w pobliżu, by była rozpoznawalna, by dobrze przygotowywała do coraz bardziej wymagających rynków pracy, ale też - do życia po prostu, by można było do niej jak najszybciej dotrzeć.
Dziś spotykamy się tu wszyscy w bardzo trudnym dla naszej Szkoły czasie. Zachowujemy w sobie nadzieję, iż – szanując dorobek poprzedzających nas tu pokoleń i mając na uwadze specyfikę placówki w Królewskim Mieście Bieczu – mądrze oddzielimy liczby, numery, „winien” i „ma”, tabele, mediany, staniny, wykresy, parametry od wartości niewymierzalnych: człowieka jako takiego wraz z jego potencjałem, wartościami osobowościowymi, talentami, niedoskonałościami, ucznia – z jego możliwościami, umiejętnościami i problemami, stuletniej tradycji budującej tożsamość jedyną i niepowtarzalną, a przez to – bezcenną, i tego, co dziś jest już największym luksusem, luksusem sprzyjającym TWORZENIU, NIE ZAŚ – NISZCZENIU – luksusem związków międzyludzkich, które sprawdza się w chwilach trudnych, przełomowych. Jak pięknie pisała nasza była koleżanka-nauczycielka, wspominając w Publikacji Jubileuszowej naszą Szkołę:
Było nam ze sobą dobrze (…). Chwaliliśmy profesję, której codziennie należało składać daninę swego zdrowia i tytanicznych sił. Bo nauczono nas, iż wielkość każdego zawodu polega na tym, że łączy ludzi. Wszak istnieje tylko jeden luksus prawdziwy – luksus związków międzyludzkich. I nam dane było go zaznać …
My, wszyscy pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, jesteśmy głęboko przekonani, że związki międzyludzkie, oparte o solidną postawę przyjaźni, mądrego tworzenia i wzajemnej pomocy, mając na względzie DOBRO UCZNIA, ale i godność nauczyciela i pracownika Szkoły, pomogą znaleźć wspólny język porozumienia i konstruktywną drogę dalszego rozwoju szkolnictwa zawodowego w Bieczu.
Zapraszamy do dyskusji i twórczej wymiany argumentów.
Rada Pedagogiczna i Pracownicy
Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu
Biecz, 4 lutego 2015 r.
Biecz, 5.02.2014r.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych
im. św. Jadwigi Królowej
w Bieczu
Zarząd i Rada Powiatu Gorlickiego
My, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec faktu restrukturyzacji szkół ponadgimnazjalnych, w tym - rozwiązania naszej szkoły i utworzenia dużej jednostki wraz z sąsiednią szkołą ponadgimnazjalną, Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym, szkolną bursą i schroniskiem młodzieżowym w ramach zaplanowanej przez Zarząd Powiatu reorganizacji szkolnictwa w powiecie gorlickim.
Pragniemy uczyć się nadal w tej szkole, mającej stuletnią tradycję, w której uczyli się nasi rodzice i często - dziadkowie. Mamy wykwalifikowanych nauczycieli i wspaniałych wychowawców, którzy są wzorem dla nas. Czujemy się w szkole bezpiecznie, jesteśmy w niej rozpoznawani, a relacje między wszystkimi członkami społeczności szkolnej oparte są na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Świadczy o tym wysoka ocena przeprowadzonej w roku szkolnym 2013/14 przez Kuratorium Oświaty w Krakowie ewaluacji zewnętrznej. Zdobywamy zawody potrzebne obecnie na rynku pracy i w naszym środowisku. Jako jedyna szkoła w powiecie gorlickim mamy możliwość wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe, w trakcie których zdobywamy nowe umiejętności i szlifujemy język obcy.
Pragniemy nadmienić, że rok 2014/15 jest Rokiem Zawodowców, a u nas szkoły zawodowe się likwiduje lub łączy. Obawiamy się, że proponowane zmiany spowodują utratę rozpoznawalnego wizerunku naszej szkoły w środowisku lokalnym, o którą starały się poprzednie pokolenia jej nauczycieli, pracowników, absolwentów.
Nie zgadzamy się z tym faktem, jak również z formą realizowania tego typu projektów bez szeroko pojętych konsultacji społecznych i rozmów z naszymi rodzicami i nami - uczniami.
Wyrazem naszego sprzeciwu niech będą podpisy złożone przez nas - uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu.
W załączeniu w/w podpisy.
Samorząd Uczniowski
ZSZ w Bieczu
Do wiadomości:
1. Pani J. Kluzik-Rostowska - Minister Edukacji
2. Pan A. Palczewski - Małopolski Kurator Oświaty
3. Pan M. Wędrychowicz - Burmistrz Biecza
Napisz komentarz
Komentarze