Swoją wystawę zatytułowaną „Akt artystyczny jako dopełnienie tańca” miała gorliczanka Joanna Zawadowicz- Mikołajczyk. Artystka specjalizuje się w rysunku. Urodzona w 1980 roku w Gorlicach, ukończyła gorlicki Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, po nim Studium Projektowania Wnętrz w Krakowie. Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Rzeszowie studiowała kierunek Edukacja Artystyczna, gdzie zdobyła tytuł licencjata. Opiekunem pracowni rysunku była prof. Dorota Jajko-Sankowska. Prace dostępne zwiedzającym prezentują wysoki kunszt a zarazem wyrafinowany smak.
Oficyna Dworska szymbarskiego Kasztelu stanowiła z kolei miejsce ekspozycji trzech autorów wystawy „Struktura trwania” w osobach : Agnieszki Jankowskiej, Krystyny Gawron oraz Wojciecha Mendzelewskiego. Surowe wnętrze budynku idealnie skomponowało się z artystycznym przekazem prezentowanych rzeźb.
Jedna z autorek, Krystyna Gawron prowadzi działalność artystyczną i projektową-jej domeną jest rzeźba, ceramika oraz projektowanie przestrzeni. Obecnie pracuje w Zakładzie Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się działalnością artystyczną i projektową w dziedzinie rzeźby, projektowania przestrzeni oraz ceramik. Swoje prace prezentowała w kraju i za granicą, zarówno w formie wystaw zbiorowych, jak i indywidualnych w Krośnie, Sandomierzu, Przemyślu, Krakowie, czy Rzeszowie. W Rzeszowie rozpoczęła się jej przygoda z rzeźbą, tam ukończyła Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, po czym doskonaliła się na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Opiekunem pracy dyplomowej z rzeźby był prof. Józef Sękowski, z kolei w pracowni ceramiki pracowała pod okiem prof. Czesława Dźwigaja. W 2004 roku Krystyna Gawron obroniła doktorat w dziedzinie rzeźby.
Agnieszka Jankowska tworzy swoje prace z materii roślinnej i jedwabiu oraz z papieru i jedwabiu ( quiling). W Szymbarku zaprezentowała prace z cyklu,,Tellus Mater", ,,Plasmodium", oraz obrazy z cyklu Recycling ,,Illud Tempus". Artystka jest absolwentką Instytutu Artystycznego UMCS w Lublinie, posiada dyplom z dziedziny rzeźby (opiekun prof.Sławomir Mieleszko) . W 2004 obroniła doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W chwili obecnej jest adiunktem Wydziału Sztuki w Zakładzie Rzeźby prof. Marii Siuty-Góreckiej na Uniwersytecie Rzeszowskim . Jej prace doczekały się 10 wystaw indywidualnych, wystawiał je także na zbiorowych pokazach w kraju i zagranicą. Doceniona nagrodą "Autograf 2005”,która przyznaje Dziekan Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
Wojciech Mendzelewski autor ekspozycji „Pola niepamięci”, to kolejny absolwent lubelskiego IWA UMCS. Dyplom zdobył w pracowni rzeźby prof. Sławomira Mieleszko w 1994 r., natomiast doktorat na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2007 r. Pracował w zakładzie Rzeźby Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na stanowisku pracownika dydaktycznego. W latach 2009-2012 był adiunktem w Zakładzie Rzeźby i Ceramiki prof. Adama Myjaka na WA UMCS w Lublinie. Obecnie adiunkt w Zakładzie Rzeźby i Technik Szklarskich dr hab. Ireneusza Wydrzyńskiego. W latach 2006-2007 asystent na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pełni także zaszczytną funkcję Prezesa ZPAP Okręgu Lubelskiego. Laureat Nagroda Dziekana WA UMCS za szczególne osiągnięcia zawodowe w 2009 roku. Swoje prace prezentował na 16 wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych. Ze źródeł dowiadujemy się o kilkunastu wyróżnieniach, przytoczymy tylko kilka: Lublin 1997 r. Laureat Konkursu na Pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie wraz z jego realizacją, Warszawa 2005 r., III nagroda „Autograf 2005” konkurs malarstwa i rzeźby, Lublin 2005 r., Wyróżnienie „Autograf 2008” konkurs malarstwa i rzeźby, Lublin 2008 r., Z najnowszych , to zwycięstwo w Ogólnopolski konkursie na wykonanie rzeźby „Ławeczka Puckiego Kapra” 2014 r.
Wystawa aktu autorstwa Joanny Zawadowicz-Mikołajczyk jak i trójki artystów rzeźby Wojciecha Mendzelewskiego, Krystyny Gawron i Agnieszki Jankowskiej są godne polecenia, zapraszamy do Kasztelu w Szymbarku.
Iwona Warzycka
Napisz komentarz
Komentarze