Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Bitwę gorlicką należy uczcić godnie

Podziel się
Oceń

"Żołnierz, który ginie w obronie Ojczyzny zawsze jest godny czci i chwały. Musimy pokazać cenę i rangę wolności. Nie możemy zrobić z tych uroczystości święta rozrywkowego, które na pewno gwarantuje dobrą frekwencję, ale nie daje atmosfery miasta, które zostało prawie całkiem zniszczone".

Słowa te wypowiedział 17 lutego wojewoda Małopolski Jerzy Miller podczas roboczego spotkania z władzami powiatu w sprawie przygotowań do uroczystości 100-lecia Bitwy Gorlickiej. Patronat honorowy nad tymi obchodami objął prezydent Bronisław Komorowski. Podczas majowej rocznicy reprezentować go będzie wicepremier i Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak.

 

Dlaczego taki komentarz pojawił się w wypowiedzi wojewody małopolskiego w sprawie programu obchodów rocznicowych? Otóż nie wszystkie propozycje przedstawicieli miast i gmin powiatu gorlickiego przypadły panu Millerowi do gustu. Aby więc zrozumieć intencje wojewody zapoznajmy się z propozycjami głównych punktów programu Łużnej, Sękowej i oczywiście Gorlic. Po tej lekturze osądźmy, czy Jerzy Miller miał rację.

 2 maja na terenie całego powiatu gorlickiego o poranku zawyją syreny alarmowe, a dodatkowo słychać będzie wystrzały artyleryjskie. To wspólna inicjatywa regionu, a jakie własne pomysły na uczczenie mają Gorlice, Sękowa i Łużna?

W Gorlicach, już 30 kwietnia zaplanowano festiwal folk-rockowy Cztery Strony Karpat, podczas którego wystapiliby muzyczni przedstawiciele narodów uczestniczących w walkami Przełomu Gorlickiego. Kolejnym punktem gorlickich obchodów zaprezentowanym wojewodzie był Festiwal Smaku z Ewą Wachowicz, ponadto konferencja historyczna poświęcona wydarzeniom sprzed 100 lat, nabożeństwo ekumeniczne oraz wielki pokaz musztry w wykonaniu 300 rekonstruktorów. Muzycznym akcentem byłby także koncert orkiestr. Wieczorem przewidziano oratorium oraz Światło Pokoju na cmentarzu nr 91. Burmistrz Rafal Kukla proponował również powrót do tradycji lotu balonów nad gorlickim niebem w postaci Balonowego Turnieju Polski. Odbyłby się on 2 maja, w tym samym dniu planuje się poświęcenie tablicy pamięci Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie dnia przewidziano koncert muzyczny. 3 maja całe rodziny świętowałyby rocznice na okolicznościowym festynie na stadionie.

Swoje propozycje przestawiła też gmina Łużna. Najważniejsze punkty programu oczywiście będą mieć miejsce na cmentarzu nr 123 w Pustkach. Po modlitwie ekumenicznej nastąpi żłożenie wieńców oraz oddane zostaną strzały salwy honorowej. Doniosły nastrój kontynuowany będzie w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie wystąpi znana nam Królewska Orkiestra Symfoniczna. Muzyka towarzyszyć będzie mieszkańcom Łużnej aż do późnych godzin wieczornych, a to za sprawą wielkiego ogniska , przy którym odśpiewane będą pieśni patriotyczne. O tej też porze młodzi ludzie zapalą lampiony na grobach żołnierzy .

Sękowa od lat słynie z organizacji rekonstrukcji Bitwy Pod Gorlicami, to jest wizytówka tej miejscowości, z której słusznie powinna być dumna.W tym roku również odbędzie się taka rekonstrukcja, weźmie w niej udział 500 rekonstruktorów. Aby wszystkim chętnym umożliwić podgląd tych pokazów, zaplanowano umieszczenie w Gorlicach telebimów (bardzo dobry pomysł!). Pani Małgorzata Małuch wymieniła także kolejne punkty sękowskiego programu, czyli marsz ku wolności na cmentarz nr 80. W Pałacu Długoszów w Siarach zaplanowano bal oficerski. W Siarach ma się też odbyć promocja wydawnictwa przygotowanego przez zespół „Wioszczanie” zatytułowana „ Gdy grzmią działa, muzy nie milkną”.

Z zaprezentowanych propozycji obchodów bitwy gorlickiej dostrzegamy nacisk na wzniosłe, patriotyczne uroczystości z muzyką i okolicznościowymi pokazami. Wojewoda Miller delikatnie wyraził swoje własne zdanie, co do niektórych projektów. Czy zgadzacie się z nim? Czy w tych dniach mamy być w stanie zadumy i refleksji nad tragedią I wojny Światowej, czy radośnie doceniać tę wolność?

Prosimy Was Czytelnicy o zdanie w tej sprawie.

 

Iwona Warzycka  

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel