Dwa zdarzenia miały miejsce tego samego dnia. Dotyczyły pożarów sadzy domów w Gorlicach przy ul. Stawowej i w Brzozowej.
Z informacji udzielonych przez gorlicką straż pożarną dowiadujemy się, iż do tej pory w 2015 roku strażacy z Gorlic interweniowali do pożarów sadzy w kominie aż 13 razy.
Jak zapobiegać i postępować z pożarem sadzy?
Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami ze strony użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem, również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.
Przed sezonem grzewczym, jak również w trakcie niego, należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu, należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza powoduje pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina prowadzi do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.
źródło: bobowa24.pl / strazacki.pl
Napisz komentarz
Komentarze