Zwiedzający mieli możliwość podziwiać prace z tkanin i techniką kolażu oraz malarstwo.
Ewa Fortuna jest cenionym w całej Polsce twórcą specjalizującym się w pracach wykonanych z tkaniny, stworzyła własny styl łączący malarstwo z naturalnymi motywami roślinnymi. Maluje pastelem, tworzy kolaże. To właśnie twórczość z tkanin i kolaże zostały zaprezentowane w sali im. prof. Włodzimierza Kunza gorlickiej społeczności. Ewa Fortuna jest laureatką Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane, jej prace można podziwiać w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytucie Wzornictwa w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Wiele jej dzieł zakupili polscy i zagraniczni kolekcjonerzy. Urodzona w Zakopanem, w 1970 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1971 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1999-2002 pełniła funkcję prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Zakopanem. Przez 20 lat była projektantem w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia”. Jej prace wystawiane były na 17 indywidualnych wystawach, a także na zbiorowych, których było ponad 90. W 2010 roku obchodziła 40-lecie swej pracy twórczej.
Gorliczanie również znaleźli słowa uznania wobec kunsztu artystki, bardzo przypadła im do gustu stylistyka prac wykonanych w tonacji brązu i beżu.
Sala główna im. ks.Bronisława Świeykowskiego była z kolei miejscem prezentacji prac malarskich Ireneusza Bęca. To absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. W 1985 roku ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie, dyplomował się w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Obecnie uczy rysunku i malarstwa w Zespole Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 2012 roku otrzymał stopień naukowy w dziedzinie nauk plastycznych.
Twórczość Ireneusza Bęca nie jest łatwa w odbiorze, wymaga od zwiedzających przemyśleń, właściwego podejścia do ascetycznej formy przekazu autora. Symbole ukryte w barwach, figurach i liniach budują nastrój zaskoczenia , poszukiwania. I o to z pewnością chodziło autorowi.
Zachęcamy do zwiedzania obydwu wystaw do dnia 25 marca 2015 roku.
Iwona Warzycka
Napisz komentarz
Komentarze