Jedynymi skrawkami stałego lądu, gdzie można to będzie obejrzeć całkowicie są Wyspy Owcze i Svalbard. Zaćmienie Słońca będą mogli oglądać także mieszkańcy Polski np w Bieszczadach obejrzymy zaćmienie w fazie ok.50-60%, w centralnej Polsce mniej więcej 65%,w Świnoujściu i Szczecinie nawet 70 %.
W Polsce całkowite zaćmienie Słońca nastąpiło w 1887 roku, kolejne w 1954, a dość głębokie zaćmienie miało miejsce w 1999 roku ( wtedy Księżyc zasłonił na północy kraju 92 % tarczy Słonca, a w południowej Polsce 82%). Następne takie zjawisko czeka nas dopiero w 2026 roku, ale będzie to tylko częściowe zaćmienie.
Obserwację zaczynamy około 9.30, a skończymy tuż po godzinie 12-ej. Należy przy tym zachować środki bezpieczeństwa, gdyż nawet krótki czas obserwacji Słońca może być szkodliwy dla naszego wzroku. Wskazane byłoby użycie wtedy specjalnych okularów z filtrami, które można kupić w sklepach astronomicznych ( cena ok.5zł), a jeśli takich nie posiadamy, można użyć przyciemnianych szybek np spawalniczych.
W dużych miastach organizowane są specjalne pokazy nieba - największe tego typu odbędzie się w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik.
Na naszym terenie zbiorowe obserwacje zaćmienia Słońca odbędą się w Bieczu oraz w Gorlicach, w okolicy Liceum Ogólnokształcącego im.Marcina Kromera.
A tak zaćmienie słońca nad naszym miastem wyglądało w 2011 roku.
Iwona Warzycka
Napisz komentarz
Komentarze