godz. 9.00
Międzynarodowa konferencja historyczna
Miejsce: Gorlice, Dwór Karwacjanów i Gładyszów, Wróblewskiego 10 A
Opis: konferencja z udziałem historyków z Austrii, Niemiec, Polski i Rosji
Organizator: Miasto Gorlice
godz. 10.00
„Festiwal Smaku”
Miejsce: Gorlice, Plac Dworzysko
Opis: prezentacje kulinarne gorlickich restauratorów
Organizator: Miasto Gorlice
godz. 12.00
Modlitwa Ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami wraz z Apelem Poległych
Miejsce: Gorlice, Cmentarz nr 91, ul. Korczaka
Opis: Na Cmentarzu nr 91, w miejscu wiecznego spoczynku niemal 1000 żołnierzy, kapelani wojskowi odmówią modlitwę ekumeniczną w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami. W asyście oddziałów wojskowych oraz grup rekonstrukcji historycznej odczytany zostanie Apel Poległych. Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne oddadzą hołd spoczywającym na cmentarzu żołnierzom, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem.
Przemarsz orkiestr wojskowych oraz oddziałów rekonstrukcji historycznej z miejsca modlitwy ekumenicznej (cmentarz Nr 91) na gorlicki Rynek
Opis: Przemarsz ulicami miasta oddziałów rekonstrukcji historycznej w mundurach formacji biorących udział w Bitwie pod Gorlicami. Rekonstruktorom towarzyszyć będą orkiestry wojskowe z Austrii, Polski, Czech, Węgier i Niemiec.
godz.14.00
Oficjalne otwarcie obchodów
Miejsce: Gorlice Rynek
Organizator: Miasto Gorlice
godz.14.15
Musztra paradna oraz koncert orkiestr wojskowych
Miejsce: Gorlice Rynek
Organizator: Miasto Gorlice
Opis: Pokaz musztry paradnej w wykonaniu grup rekonstrukcji z Austrii, Węgier, Niemiec, Rosji oraz innych państw zamieszkiwanych przez narody które brały udział w Bitwie Gorlickiej. Członkowie poszczególnych grup ubrani w mundury formacji uczestniczących w Bitwie 1915 roku zaprezentują na gorlickim Rynku charakterystyczne dla reprezentowanego oddziału elementy treningu wojskowego – przemarsze, pokazy z bronią itp. Musztrze poszczególnych grup towarzyszyć będą orkiestry wojskowe prezentujące melodie z czasów Wielkiej Wojny oraz, po zakończeniu musztry, inne znane utwory z epoki.
godz. 17.00
Koncert okolicznościowy w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa
Miejsce: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy
Organizator: Gmina Łużna, Partner: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Opis: Koncert odbędzie się w dniu 1 maja 2015 roku o godzinie 17.00, w hali namiotowej zlokalizowanej przy Urzędzie Gminy w Łużnej ( centrum wsi Łużna ). Orkiestra wraz z solistami pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Jacka Pawełczaka zaprezentuje pieśni i piosenki patriotyczne między innymi Warszawiankę, Marsz Pierwszej Brygady, Przybyli ułani pod okienko i wiele innych. Wiele pieśni zostanie wykonanych wspólnie z chórem mieszanym Cantabile z Łużnej, zaproszonymi muzykami, uczniami oraz publicznością. Swoją prapremierę będzie miał utwór „Wzgórze Pustki” skomponowany specjalnie na tą uroczystość dla chóru mieszanego Cantabile z Łużnej .Muzykę napisał Dominik Lasota do tekstu Zofii Rzący. Na scenie pojawi się także znany aktor, Tomasz Stockinger, który wystąpi w roli konferansjera koncertu oraz Pan Andrzej Rosa – Dyrektor i założyciel Orkiestry
godz.17.00
„Szara pamięć 1914-1918″ – wernisaż wystawy fotograficznej Bogdana Konopki
Cmentarze wojenne architektura Dušana Jurkowiča – wernisaż wystawy
miejsce: Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča
Opis: Podwójny wernisaż.
Wernisaż wystawy fotograficznej Bogdana Konopki, na której po raz pierwszy zobaczymy prace z cyklu „Szara Pamięć 1914-1915”. Zdjęcia przedstawiają galicyjskie cmentarze z I Wojny, które zostały wykonane przez autora wystawy podczas podróży po Galicji z kamerą wielkoformatową na błony płaskie.
Wystawa dostępna dla zwiedzających od 1 do 28 maja 2015 r.
CMENTARZE WOJENNE ARCHITEKTA DUŠANA JURKOVIČA – Wernisaż wystawy archiwalnych i współczesnych fotografii oraz projektów galicyjskich nekropoli słowackiego architekta Dušana Jurkoviča.
Organizatorzy: Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Gorlickie Centrum Kultury, Dom Polsko – Słowacki im. Dušana Jurkoviča
godz.18.00
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prace nad „Kartą młodej Europy”
Miejsce: Sękowa
Organizator: Gmina Sękowa
godz.19.00
Widowisko słowno-muzyczne pt: „Ballada gorlicka”
Miejsce: Gorlice, Bazylika Mniejsza
Organizator: Miasto Gorlice
Opis: Koncert z elementami widowiska poświęcony żołnierzom poległym podczas Bitwy Gorlickiej i wszystkim żołnierzom poległym na frontach I wojny światowej oraz tragedii ludności miasta Gorlic. Scenariusz autorstwa Bogusław Słupczyńskiego, oparty zostanie na wspomnieniach płk Franciszka Latynika dc-y 100 Pułku Ziemi Cieszyńskiej, którym dowodził w czasie przełamania frontu na wzgórzu Pustki koło Gorlic oraz księdza Bronisława Świeykowskiego.
W narrację o tamtym czasie wpisuje się poezja stosunkowo mało znanego poety Edwarda Słońskiego – żołnierza, patrioty. Autorem wyboru repertuaru oraz autorem jednego z utworów będzie kompozytor Krzysztof Gawlas. Tekst relacji osobistych – zostanie przygotowany jako ścieżka dźwiękowa. Poezję Edwarda Słońskiego interpretować będą „na żywo” aktorzy.
W koncercie udział weźmie także zespół „Wałasi” Zbigniewa Wałacha z Istebnej, którego dziadek Jan Wałach jest autorem monumentalnego szkicu bitwy gorlickiej. W 1915 roku Jan Wałach był żołnierzem 100 Pułku Ziemi Cieszyńskiej.
W spektaklu obecny będzie także ruch sceniczny towarzyszący wykonaniom orkiestrowym muzyki. Plastyczna wizualizacja ruchowo-taneczna podkreśli siłę wyrazu muzyki. Choreografia autorstwa Anny Kasprzak w wykonaniu aktorów tańca, będzie się charakteryzować wyrazem uwzględniającym sakralność miejsca. Koncertowi-widowisku towarzyszyć będzie projekcja multimedialna autorstwa Szymona Krupki, wyświetlana na wewnętrznej stronie kopuły prezbiterium kościoła i obrazująca zniszczenia miasta i okolic oraz tragedię gorlickiego frontu. Włączone zostaną także grupy rekonstrukcji historycznej , które podejmą parateatralne i reżyserowane działania.
godz.21.00
Marsz ku Wolności na Cmentarze: nr 91 w Gorlicach, nr 80 w Sękowej oraz 123 „Pustki” w Łużnej
Miejsce: Gorlice, Sękowa, Łużna
Organizator: Miasto Gorlice, Gmina Sękowa, Gmina Łużna
Trasa: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy – Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki
Opis: Marsz odbędzie się bezpośrednio po koncercie Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa. Młodzież wraz zaproszonymi gości oraz z pozostałymi uczestnikami wydarzenia niosąc pochodnie uda się na cmentarz wojenny Nr 123, położony na wzgórzu Pustki, gdzie w ciszy i zadumie zapali znicze na mogiłach żołnierskich, czcząc pamięć poległych i oddając im hołd. Odczytany zostanie Apel o Pokój i Apel poległych oraz odmówiona modlitwa za zmarłych. Równocześnie, w tym samym czasie zostaną zapalone znicze na wszystkich cmentarzach wojennych położonych na terenie gminy Łużna.
godz. 21.30
Modlitwa wieczorna w intencji poległych
Miejsce: Sękowa, cmentarz nr 80
Organizator: Gmina Sękowa
godz.21.30
Pokaz repliki balonu braci Montgolfier
Miejsce: Gorlice Rynek
Organizator: Miasto Gorlice
Opis: Pokaz repliki pierwszego balonu braci Montgolfier w formie rekonstrukcji przygotowań do startu, napełniania powłoki i pokazu startu. Pokaz wykonuje ekipa lotnicza w kostiumach z epoki, w otoczeniu rekwizytów, efektów pirotechnicznych i stylowej muzyki.
Napisz komentarz
Komentarze