Wielu turystów sądzi, że nie ma po co wybierać się w nieznane okolice, poza centrum, bo co oprócz blokowisk może znajdować się na obrzeżach miasta? Czego w takim razie mogą nie zobaczyć?
Primo: piękne i nieznane turystom dzielnice Krakowa takie jak Kazimierz, Podgórze czy Salwator. Pierwsza z nich kryje w sobie takie miejsca jak Plac Nowy z mieszczącymi się tam najróżniejszymi knajpkami i barami. Do ciekawszych należy Baraka – nowoczesno-industrialny wystrój, miła atmosfera i galeria z cyklicznymi wystawami street-artowymi. Można spędzić tutaj nie jeden miły wieczór. Na Kazimierzu znajduje się też Okrąglak – żydowski pawilon handlowy z 1900 roku zamieniający się w weekendy w pchli targ – raj dla amatorów staroci. Z Kazimierza warto wybrać się na niedalekie, malowniczo położone Podgórze. Uwagę przykuwa tu kultowa Drukarnia z ulicy Nadwiślańskiej. Można się w niej na chwilę zatrzymać, a idąc dalej dotrzeć do Rynku Podgórskiego, którego ozdobą jest ciekawa katedra. Po odrobinie wysiłku i wdrapaniu się na wzgórze za katedrą, zostanie się nagrodzonym imponującym widokiem na centrum Krakowa. Do ważnych punktów zwiedzania Podgórza dodajmy jeszcze Kopiec Kraka z widokiem i historią, szczególnie urokliwe wieczorami. Salawator, to, jak mówią miejscowi, przede wszystkim ulica św. Bronisławy z pięknymi domami i wieża widokowa przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Secundo: kawiarnie, restauracje, klimatyczne miejsca, mało znane. Pub Dym leżący przy ulicy św. Jana, w Zaułku Niewiernego Tomasza – to miejsce spotkań krakowskiej bohemy. Niedaleko stąd jest Kabaret Loch Camelot, jak mówią o sobie sami: kabaret dla koneserów, poszukujących, niespokojnych duchów, posiadających wiedzę i nieświadomych, dla dojrzałych i nieśmiało rozkwitających, dla przebudzonych i somnambulików, wszelkiej maści maniaków muzyki i słowa. Funkcjonujący również w okresie wakacyjnym. W pobliżu jest także słynąca pięknymi wnętrzami restauracja Cherubino, w której można niekiedy spotkać Andrzeja Wajdę.
Tercio: nietypowe muzea, które dopiero zaczynają fascynować turystów. W tej kategorii godne polecenia jest przede wszystkim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, a także Muzeum PRL-u u w Nowej Hucie, Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów, czy Muzeum Lotnictwa Polskiego na Czyżynach.
Oczywiście na tym nie kończy się lista niestandardowych atrakcji Krakowa, ale są to przyczynki do znacznie dłuższego rozwinięcia w praktyce - wyruszenia na poszukiwania nowych tras i miejsc.
Kraków na weekend - trzy wymiary zwiedzania
Kraków to miejsce wydeptane stopami turystów, wręcz oblegane przez tychże, cały okrągły rok. Jednakże najczęściej odwiedzane miejsca są prawie zawsze te same. Wszystkie kroki kierują na Rynek, Wawel, Kościół Świętego Piotra i Pawła, a szkoda, bo miasto ma dużo więcej do zaoferowania.
Setki pubów i kawiarni, muzea, teatry, galerie artystyczne, wystawy, festiwale – nie sposób wymienić wszystkich wartych odwiedzenia. Właśnie ze względu na różnorodność dostępnych form rozrywki jest to idealne miejsce na wakacje.
- 01.05.2015 16:52 (aktualizacja 24.05.2023 11:51)
Napisz komentarz
Komentarze