Nowe zasady ulgi na dzieci
Na początku stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, dzięki której większa liczba rodzin może obecnie skorzystać z pełnej kwoty ulgi na dzieci. W poprzednich latach ulga była limitowana wysokością podatku dochodowego, zatem rodziny z niskimi dochodami, które również podatek miały niski często nie mogły w pełni wykorzystać ulgi prorodzinnej. Obecnie ulga jest limitowana sumą podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, dzięki czemu niektóre rodziny zyskają nawet kilkaset złotych więcej.
Podatnicy, których należny podatek wyniósł mniej niż przysługująca kwota ulgi na dzieci, powinni pamiętać o dołączeniu do zeznania podatkowego załącznika PIT/UZ (oprócz załącznika PIT/O), w którym należy wpisać różnicę między ulgą a podatkiem.
Inne ulgi podatkowe
Do innych ulg podatkowych należy między innymi ulga rehabilitacyjna, przeznaczona dla osób niepełnosprawnych i umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków na cele związane z rehabilitacją. Osoby, które pracowały za granicą często mogą natomiast skorzystać z ulgi abolicyjnej.
Istnieje również ulga za wydatki na internet, chociaż nie jest ona już tak korzystna jak kiedyś. Obecnie przepisy zezwalają na korzystanie z tej ulgi jedynie dwa lata z rzędu. Poza wydatkami za internet, od dochodu można odliczyć także darowizny przekazane na organizację pożytku publicznego, na cele kościelne lub krew przekazaną w ramach honorowego krwiodawstwa.
Niektórzy podatnicy mogą zwiększyć koszty uzyskania przychodu o wydatki na dojazd do pracy. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, których wydatki na dojazd do pracy komunikacją publiczną są wyższe od standardowych kosztów uzyskania przychodu.
Osoby, które korzystały kiedyś z nieobowiązujących już ulg, takich jak ulga budowlana, remontowa czy odsetkowa powinny zapoznać się aktualnymi przepisami dotyczącymi tych ulg. W niektórych przypadkach możliwe jest korzystanie z takich ulg na zasadzie praw nabytych.
Rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko
Z rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem powinny skorzystać szczególnie te małżeństwa, u któych istnieje duża rozbieżność dochodów lub tylko jeden z małżonków pracuje. Na podobnych zasadach może rozliczyć podatek osoba samotnie wychowująca dziecko, jednak należy pamiętać, ze ważny jest tutaj stan faktyczny dotyczący wychowywania dziecka a nie stan cywilny.
Darmowe programy do rozliczenia PIT
Rozliczenie podatku znacznie ułatwiają specjalne programy. Jeden z takich programów oferuje portal www.RozliczeniePIT.pl. Program jest bezpłatny, a posiada kilka ciekawych funkcji, które znacznie przyspieszają i ułatwiają wypełnienie zeznania, między innymi wykonuje wszystkie obliczenia rachunkowe, podpowiada który formularz wybrać i automatycznie wypełnia niektóre pola. Zachęcamy do korzystania.
Napisz komentarz
Komentarze