Składowe oprocentowania takie jak stopa procentowa oraz marża kredytowa są najważniejszymi jego elementami. Marża kredytowa ustalana jest zazwyczaj na cały okres trwania kredytu, a więc jest czynnikiem stałym oprocentowania. Natomiast stopa procentowa, występująca w postaci WIBORu, LIBORu, czy też EURIBORu, w zależności od waluty, w jakiej zostaje zaciągnięty kredyt jest zmiennym czynnikiem oprocentowania.
Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest również możliwość skorzystania z promocji, dzięki której można obniżyć koszty danego kredytu. Wynikiem takiej promocji może być na przykład zmniejszenie marży kredytowej na określony czas, a więc czynnika stałego oprocentowania. Promocją może być również obniżenie prowizji, czy zaoferowanie dłuższych wakacji kredytowych.
Trzecim aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę jest spread walutowy występujący przy hipotecznych kredytach walutowych. Spread walutowy jest to różnica między kupnem a sprzedażą danej waluty w instytucji bankowej. Jest on ważny wówczas, gdy kredyt jest zaciągany w innej walucie niż złotówka, a więc na przykład w euro czy frankach szwajcarskich.
Wymienione elementy to tylko niektóre aspekty, które należy uwzględnić decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dlatego też, przed jego wyborem warto przeanalizować ranking kredytów hipotecznych poszczególnych banków, a następnie szczegółowo zweryfikować wybrane oferty pod względem zapisów zawartych w umowie. Ranking taki zamieszcza między innymi Comperia.pl na stronie: http://www.comperia.pl/ranking-kredytow-hipotecznych.html.
Napisz komentarz
Komentarze