Zdobią niejeden ogród królewski, a za ich zerwanie grożą wysokie kary. Choć najbardziej popularne są czerwone róże, nietrudno spotkać tez inne ich odmiany. Różnorodna kolorystyka cieszy oko, jednak odrobina nieuwagi podczas wyboru może być przyczyną nieporozumienia. Dlaczego?
Okazuje się, że bukiet róż, choć piękny, nie zawsze będzie pasował do danej okazji. Aby więc nie popełnić kwiatowego faux pas, warto zapoznać się z kilkoma zasadami umiejętnego doboru kwiatów.
Czerwone róże
Czerwone róże stanowią symbol miłości i pożądania. Kolor krwi i ognia wskazuje na silne, nierozerwalne uczucie i odwagę oraz gotowość by je komuś wyznać. Ta intensywna barwa często kojarzona jest tez z kobiecością. Co jednak z pozostałymi kolorami?
Czy należy ograniczać się tylko do jednego? Wszystko zależy od intencji, okazji i stopnia zażyłości z osobą, którą chcemy obdarować. Choć nie każdy przykłada wagę do znaczeń kryjących się za liczbami i kolorami, w tej kwestii lepiej uważać.
Różowe róże
Różowe róże, podobnie jak herbaciane, samym swoim wyglądem nasuwają myśl o czymś delikatnym, subtelnym i urokliwym. Często kojarzone są z romantycznym uczuciem, ale mogą oznaczać też sympatię, podziw czy wdzięczność.
Fioletowe róże
Wręczenie kobiecie trudno dostępnej, fioletowej róży, zwykle ma na celu oczarowanie ukochanej i pokazanie, że ona również zrobiła na mężczyźnie piorunujące wrażenie. Bywa określana symbolem miłości od pierwszego wejrzenia, jest więc bardziej wymowna od swojej różowej siostry.
Fioletowe róże na dowóz z pewnością będą niesamowitą niespodzianką dla wybranki!
Białe róże
Odmianą dla intensywnych odcieni, wiązanych z silnymi emocjami, jest stateczna biel. Posiada je w swoim asortymencie niejedna kwiaciarnia. Bywają przewodnim motywem wielu ślubów i wesel, począwszy od bukietu panny młodej, po malowane ilustracje na zaproszeniach czy winietkach. Biel symbolizuje czystość i niewinność. Wręczenie komuś bukietu białych róż może stanowić obietnicę głębokiej i szczerej miłości, która nigdy się nie skończy.
Żółte róże
Co ciekawe, ten piękny kwiat może wzbudzać negatywne uczucia i wątpliwości co do intencji ofiarodawcy. W wielu kulturach żółte róże wiązane są z brakiem szczerości, oszustwem, a nawet rozwodem! Najczęściej łączy się je z zazdrością. Z kolei w innych miejscach na świecie symbolizują mądrość, radość i sukces. Sposobów na interpretację tego kwiatu jest wiele.
Zamiast jednak gdybać, czy wręczenie komuś żółtej róży zostanie właściwie odebrane, lepiej dołączyć krótki liścik z wyjaśnieniem swoich zamiarów. Kwiaty w słonecznych odcieniach mogą stanowić wyraz uznania dla czyjegoś osiągnięcia, czy wdzięczności za przyjaźń, na pewno jednak nie są symbolem miłości.
Czarne róże
Co natomiast powiedzieć o czarnej róży? Choć czerń to ponadczasowa oznaka elegancji, w przypadku kwiatów wiązana jest z nieuchronnym końcem i smutnymi wydarzeniami, takimi jak śmierć bliskiej osoby.
Ilość kwiatów
Kolor to jednak nie wszystko. Ważna jest też ilość. Czasem jest przypadkowa, niekiedy zwraca uwagę na powód wręczenia kwiatów. Świetnym przykładem są rocznice – zaręczyn, ślubu, czy narodzin – wtedy często ilość kwiatów równa się liczbie lat.
Istnieje niepisana zasada, że parzysta liczba kwiatów zwiastuje nieszczęście i nie pasuje wręczać takiego bukietu z okazji innej niż pogrzeb. Okazuje się jednak, że niekiedy kwiaty nie są trafionym prezentem. Róże wiążą się z wieloma różnymi symbolami i czasami mogą zostać źle odebrane.
Komu wręczać?
Wręczenie bukietu czerwonych róż koleżance, czy różowych nauczycielce może spotkać się ze zdziwieniem. W niektórych sytuacjach warto też pokusić się o coś mniej krzykliwego i przyciągającego uwagę. Niektóre kobiety wolą skromne, delikatne kwiaty, róże natomiast kojarzą się z szykiem i elegancją.
Różany savoir-vivre
Zamawiając róże z dostawą, czy kupując je osobiście, warto zadbać o te wszystkie z pozoru błahe szczegóły. Zawsze jednak należy pamiętać, że gust i osobiste upodobania obdarowywanej kwiatami osoby ma pierwszeństwo ponad wszelkimi prawami i zasadami kwiatowego savoir-vivre.
Napisz komentarz
Komentarze