Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Jakie wymagania należy spełnić na badaniach lotniczo-lekarskich?

Podziel się
Oceń

Kandydaci na pilotów statków powietrznych, aby uzyskać wymarzone uprawnienia oraz móc samodzielnie prowadzić samoloty, śmigłowce, helikoptery oraz inne maszyny lotnicze, muszą spełnić szereg restrykcyjnych wymogów.

Poza odbyciem szkoleń o charakterze teoretycznym i praktycznym, ważnym elementem drogi do zawodu pilota jest odbycie kompleksowych badań lotniczo-lekarskich, których pozytywny wynik umożliwi im dopiero uzyskanie pożądanej specjalności lotniczej.

Poza klasycznym pakietem badań dla pilotów poszczególnych klas, świadectwa kwalifikacji uzyskać natomiast musi pozostały personel statków powietrznych (np. stewardessy), a także skoczkowie spadochronu oraz piloci lotni, paralotni, motolotni itp.

Badania lotniczo-lekarskie – klasy orzekania

W zależności od tzw. „klasy orzekania” różne są wymogi oraz zakres badań przeprowadzanych u pilotów oraz kandydatów na pilotów. Badania te przeprowadzają centra medycyny lotniczej lub lekarze orzecznicy. Uzyskanie od nich orzeczenia o braku przeciwskazań do wykonywania funkcji członka personelu lotniczego stanowi obligatoryjny warunek do uzyskania lub przedłużenia ważności licencji pilota.

Badania lotnicze klasy 1 (CPL, MPL, ATPL) wykonywać muszą zawodowi piloci samolotów, śmigłowców, helikopterów, pionowzlotów, wiatrakowców, a także pilico liniowi wymienionych maszyn w załodze wieloosobowej. W zakres wymaganych badań wchodzą: badania laboratoryjne moczu, morfologia krwi oraz badanie poziomu glukozy, EKG, audiogram, a także konsultacje okulistyczne i laryngologiczne.

Klasą drugą objęci są turystyczni piloci samolotów, śmigłowców, sterowców oraz pionowzlotu, a także piloci balonów wolnych i szybowców. Badania te – wstępne, okresowe i okolicznościowe – obejmują swoim zakresem podobny zakres czynności jak klasa 1, tj. badania krwi, moczu oraz badanie poziomu glukozy, a ponadto EKG, audiogram, a także konsultacje okulistyczne i laryngologiczne.

Kolejna klasa badań lekarskich (klasa III) dotyczy kontrolerów ruchu lotniczego, członków personelu służb ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej, informatorów lotniskowej służby informacji powietrznej, mechaników lotniczych obsługi technicznej, a także dyspozytorów lotniczych. Dotyczy ona badań okresowych wykonywanych przez wymienione wyżej osoby, w których zakres wchodzą tożsame badania jak opisane wyżej w odniesieniu do pierwszych dwóch klas.

Badania lotniczo-lekarskie – gdzie wykonać?

Wybór centrum medycyny lotniczej lub lekarza orzecznika w dużej mierze determinowany będzie od tego, w jakiej części kraju zamieszkuje kandydat na pilota. Wbrew pozorom, kompleksowe badania lotniczo-lekarskie przeprowadzane są przez stosunkowo niewielką liczbę ośrodków medycznych, położonych przede wszystkim na obszarze większych aglomeracji miejskich. Przed wizytą w konkretnym centrum warto zapoznać się z informacjami przedstawianymi na jego stronie internetowej, dotyczącymi m.in. takich kwestii jak odpowiednie przygotowanie do badań oraz wymogi formalne do ich przeprowadzenia. Pozwoli to uniknąć konieczności kilkukrotnego przyjazdu do centrum.

Więcej na temat badań na: http://helipoland.com/szkolenia-pilotow/wymagania-zdrowotne/


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”