Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Czy jesteśmy zabezpieczeni przed skutkami suszy i powodzi?

Podziel się
Oceń

Początek czerwca 2010 roku pamiętają chyba wszyscy gorliczanie. W nocy z 3 na 4 czerwca po gwałtownych i obfitych opadach deszczu z koryta wystąpiła rzeka Ropa zalewając część miasta oraz wiele innych terenów w powiecie gorlickim. Mamy 2015 rok. Niedawno Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o ograniczaniu skutków susz oraz powodzi dotyczący naszego powiatu i województwa. Wnioski z raportu są niepokojące.

 

Okazuje się, że samorząd województwa małopolskiego (w raporcie wskazano też śląski) wykazał znikomą aktywność w tym temacie. Dlaczego interesuje nas ta kwestia? Z prostej przyczyny. Rzeka Ropa, Zalew Klimkówka i inne okoliczne cieki wodne to zlewnia Wisłoki, która jest w decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie a więc raport dotyczy też efektów działania tej jednostki.

Z raportu ogólnego wynika, że przygotowane programy małej retencji są od lat nieaktualne, a ich realizacja opóźniona.

Na jednego mieszkańca Polski przypada rocznie ok. 1600 m3 wody. To nawet trzykrotnie mniej niż w większości krajów europejskich. Łączna objętość wody zmagazynowanej w sztucznych zbiornikach wynosiła w ostatnich latach ok. 4 mld m3 (nieco ponad połowa w dziesięciu dużych zbiornikach o pojemności powyżej 100 mln m3). Ich stosunkowo niewielka całkowita pojemność nie daje pełnej możliwości ochrony przed powodzią i suszą.

Mała retencja polega na gromadzeniu wody w niewielkich zbiornikach, zarówno naturalnych, jak i sztucznych, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju środowiska naturalnego. Wyniki kontroli NIK wskazują jednak, że w Polsce wciąż nie docenia się znaczenia małej retencji dla zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego i ograniczania skutków długotrwałych susz.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Wydziale Gospodarki Komunalnej w Gorlicach, wynika że problem niedoboru wody w mieście Gorlice nie występuje, ponieważ jest ono wodociągowane i wody jest wystarczająco dużo, aby zapewnić ciągłe dostawy do mieszkańców. Jeśli chodzi o działania związane z projektami małej retencji to takie nie były prowadzone w ostatnim czasie.

Jeśli chodzi o inwestycje przeciwdziałające skutkom powodzi to przez ostatnie 5 lat nie były one prowadzone, nie podwyższano wałów, nie powstały żadne nowe zbiorniki retencyjne, jeśli coś już robiono to przeprowadzano remonty i konserwację istniejących obiektów.

Niestety problem jest prozaiczny, to brak pieniędzy, który Najwyższa Izba Kontroli radzi rozwiązać enigmatyczną regułką: "należy rozpoznać przez gminy potrzeby oraz wskazać potencjalne źródła finansowania inwestycji z zakresu małej retencji oraz podjąć kompleksowe działania dla zwiększenia roli małej retencji".

Śledząc strony zainteresowanych instytucji, dotyczących sytuacji hydrologicznej zlewni Wisłoki, można natknąć się na masę stwierdzeń, wśród których przewijają się słowa: "plan", "należy", "projekt", "koncepcja", "analiza". Trudno doszukać się konkretów, informacji o prowadzonych pracach lub ich zakończeniu jest znikoma ilość.

W czerwcu tego roku w Dębicy odbyło się konferencja w sprawie inwestycji przeciwpowodziowych w zlewni Wisłoki, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów wraz z Marszałkiem Wojewódźtwa Małopolskiego, Jerzym Millerem. Podczas spotkania włodarze mogli zgłosić sugestie i uwagi co do przygotowania ostatecznego projektu. Jakiego terenu dotyczy wskazany projekt, nie podano.

W ramach omówienia projektu „Analiza programu inwestycyjnego w zlewni Wisłoki”, realizowanego na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller przypomniał o nowelizacji ustawy mówiącej o bezwzględnym zakazie wydawania pozwoleń na budowę na terenach zalewowych. Zmiany zostały zatwierdzone w kwietniu i wejdą w życie pod koniec 2017 roku.

Mamy piękny, letni sierpień. Następstwem gorącej i parnej pogody mogą być gwałtowne zjawiska meteorologliczne z obfitymi opadami deszczu, gradu i silnymi podmuchami wiatru. Miejmy nadzieję, że ich potencjalne skutki ominą nasze miasto i powiat, ponieważ w rzaden sposób nie jesteśmy do nich przygotowani.


w artykule wykorzystano materiały: nik.gov.pl, krakow.rzgw.gov.pl, debica.tv


Napisz komentarz

Komentarze

ZZZ 16.08.2015 06:03
Dobre sobie, tak strasznie dbają o dopływy rzeki Wisłoki. Widziałem że są prowadzone działania na polepszanie stanu wód rzeki Wisłoki. I chyba tylko tyle, pieniądze. Są tablice informacyjne o programach i środkach jakie zostały wydane na te programy. Jedna tablica jest w Rzepienniku, kwota jak dobrze pamiętam 77 milionów, kolejna tablica, w Męcinie chyba 42 miliony. Ciekawe co za te pieniądze robią??? Chyba jedynie premie za "chęci', "plany", "projekty", bo na pewno nie za działania. Budowa zbiornika retencyjnego w Moszczenicy, koszt 7 milionów, i mówią że nie ma pieniędzy. Ciekawe ile zbiorników można było by wybudować ze te pieniądze, "planów", "projektów"????

Ariel 14.08.2015 17:07
Wobec nasilonych zjawisk atmosferycznych jesteśmy niestety bezradni. Wystarczy obejrzeć ten krótki filmik i przypomnieć sobie wydarzenia z 2010 roku.Co wcale nie znaczy, że należy teraz siedzieć z założonymi rączkami. Ale myślę, że pod względem prewencji niewiele się dzieje w temacie.

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12