Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Z kart historii Gorlic

Podziel się
Oceń

Dzisiaj 17 stycznia 2016 roku obchodzimy ważną datę z dziejów naszego miasta. 71 lat temu Gorlice zostały wyzwolone spod okupacji niemieckiej.

W połowie stycznia 1945 roku ruszyła ofensywa Armii Radzieckiej przeciwko Niemcom. 15 stycznia 38 Armia gen. płk Kiryłła Moskalenki wchodząca w skład 4 Frontu Ukraińskiego skierowała się na Jasło, Gorlice i Nowy Sącz. Były to działania zbrojne  pod nazwą operacja wiślańsko-odrzańska. Następnego dnia Rosjanie opanowali mosty na rzece Ropie, a jednocześnie oskrzydlili wojska niemieckie od strony Moszczenicy, Łużnej i Zagórzan. Godziny dzieliły Gorlice od wyzwolenia i ostatecznie 17 stycznia do miasta wkroczyli Rosjanie. Nastąpił kres brutalnych metod hitlerowców na naszym terenie. Pamiętajmy że zamordowano tu łącznie 8600 mieszkańców Gorlic i powiatu. Nie zapominajmy o 2790 osobach, które doznały w przeciągu sześciu lat okupacji okrutnego traktowania w piwnicach więziennych gorlickiej "Szklarczykówki". Spośród nich, 476 aresztowanych żołnierzy AK, BCH i AL zostało skazanych na śmierć przez rozstrzelanie.

17 stycznia 1945 roku Gorlice zostaly wyzwolone spod jedenej okupacji, ale niestety był to początek kolejnych smutnych losów naszego miasta i kraju w postaci narzuconego nam ustroju zza Wschodu, ale to już inna historia...mroczna historia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

źródło: Nad rzeką Ropą. Z dziejów Biecza, Gorlic i okolicy oraz płk Antoni Jarosz- Walczącym o wolną i niepodległą ziemię gorlicką 

foto: Sławomir Tokarski


Napisz komentarz

Komentarze

Ariel 18.01.2016 19:42
@aryskafanderTo bardzo rozsądny komentarz.Na dodatek myślę że teraz z perspektywy czasu dużo łatwiej nam oceniać historię. Nie zapominajmy że wtedy ludzie byli zgnębieni toczącą się wojną i okupacją i myślę, że przeciętnemu mieszkańcowi było zupełnie wszystko jedno kto go wyzwoli od egzekucji, łapanek i dymiących kominów krematoriów. Padło na Rosjan ale każdy by przyjął z radością wyzwolenie z rąk Chińczyków, Indian albo Hotentotów ;)Później potoczyło się to może nie tak jakbyśmy chcieli. Ale refleksje dopiero nadeszły.

Aryskafander 18.01.2016 16:28
Nie ulega wątpliwości, że okupacja zastąpiła okupację, ale ważny jest aspekt psychologiczny, który umyka ocenie. Ustanie niemieckiego bestialstwa oraz zniesienie niesłychanie dotkliwego i poniżającego podziału na "nadludzi" i "podludzi" dla Polaków -mieszkańców byłej Generalnej Guberni były nieporównanie z niczym. Do tego ten widok wygłodzonych, brudnych i pędzonych przez NKWD na wschód Niemców... Dlatego też, Polak z Warszawy nie za bardzo potrafił zrozumieć Polaka z Wilna, który go ostrzegał przed tym co nadchodziło. Niemcy kwestionowali wartość samego biologicznego istnienia Polaków, Rosjanie kwestionowali wartość tego kim Polak jest. Zmienić się można, choćby za cenę obłędu, ale stać się kimś biologicznie innym nie sposób.

? 18.01.2016 06:02
oko, lecz się. Może jeszcze dworzec na Rynku, w Gliniku, na parkingu za Juhasem? Ty masz takie niedorzeczne komentarze, że głowa boli.

Aga 17.01.2016 21:06
Po dawnym targu za rzeką powinien być jakiś sklep np delikatesy centrum bo takiego sklepu tam brakuje.

oko 17.01.2016 17:02
Drugi dworzec powinien być w Gorlicach po dawnym targu lub w okolicach byłej mleczarni.

Anonim 17.01.2016 16:32
Gorlice są wyzwolone od praw i obowiązków. Czyli w porównaniu do Nowego Sącza są ubezwłasnowolnione bo nic nie ma, podobnie jak Gorlicki ZUS robi tylko za Pocztę i to samo mówi Pani Poseł.

Iwona Warzycka-Tokarska 17.01.2016 15:28
Panie Michale wszystko, co Pan pisze zgadza się i podpisuje się pod tym obiema rękami. Armia Czerwona wyzwoliła miasto z rąk niemieckich okupantów i nastała nowa bardzo smutna rzeczywistość. Podkreślam to jeszcze raz. Każdy tak to powinien właśnie zrozumieć, takie były intencje tego artykułu, by przypomnieć o dacie 17 stycznia w kontekście zamiany jednej niewoli na drugą. Zakończenie tekstu na słowach przez Pana zacytowanych miało własnie zachęcić do dyskusji. Tak jak to miało miejsce gdy rok temu pisałam o tym samym wydarzeniu z ironią nazywając je wyzwoleniem. Pozdrawiam Pana i dziękuję za komentarz, na taki czekałam, choć nie liczyłam na zarzuty mojej niewiedzy, lecz na podkreślenie tego, co przyniosły Gorlicom czasy po 17 stycznia.

?? 17.01.2016 15:25
turysta pisze: "Ciekawe jak by wyglądały Gorlice pod rządami Niemca? pewnie jak Niemcy, czyli gdzie jest praca i godne życie."Godne życie - tak, dla arabskich nierobów, kosztem pracujących jeleni. Tere fere.

Michał 17.01.2016 13:44
Wyzwolone? Autorka raczy żartować? No chyba że dla autorki radziecka okupacja która nastąpiła po niemieckiej, była wolnością.Jeśli tak dyskusja jest zbędna. A słowa "17 stycznia 1945 roku Gorlice zostaly wyzwolone spod jedenej okupacji, ale niestety był to początek kolejnych smutnych losów naszego miasta i kraju w postaci narzuconego nam ustroju zza Wschodu, ale to już inna historia..." to jakaś abstrakcja. To nie inna historia- to ta sama historia- jedna okupacja była zamianą w drugą okupacje. Wyzwolenie było jedynie dla komunistów którzy działali na terenie Polski- agentów którzy działali na szkodę Rzeczpospolitej starając się wprowadzić obcy ustrój. Oni z radością witali Armię Czerwoną. Autorka artykułu chyba się z nimi utożsamia skoro ujęła to w takich słowach. Po zmianie okupacji żołnierze podziemia ginęli tak samo jak za poprzedniej okupacji- czy to jest wyzwolenie?

turysta 17.01.2016 13:00
Gorlice wyglądają jak problemowa bezludna wyspa i tak jesteśmy w UE. Ciekawe jak by wyglądały Gorlice pod rządami Niemca? pewnie jak Niemcy, czyli gdzie jest praca i godne życie.

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama