Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Piece na węgiel i drzewo do likwidacji. Realne?

Podziel się
Oceń

W piątek, (15.01) radni województwa małopolskiego przyjęli tzw. uchwałę antysmogową dla Gminy Miejskiej Kraków. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2019 roku, a zakazują m.in. ogrzewania domów węglem i drewnem. Walka ze smogiem trwa już kilka lat, także Gorlice mają swój udział w trosce o czyste powietrze.

 

Jak powiedział marszałek Jacek Krupa:

Jest to historyczny krok. Cieszymy się, że została w ten sposób otwarta droga do likwidacji niskiej emisji pochodzącej z pieców węglowych na terenie Krakowa i do 2019 roku ten problem powinno udać się całkowicie załatwić dla dobra mieszkańców.

 

Zapisy uchwały antysmogowej zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców Małopolski, którzy dzielili się swoimi uwagami w trakcie konsultacji społecznych, trwały one do 8 grudnia 2015 roku. W efekcie wpłynęło 4799 uwag, z czego 4629 to wypowiedzi poparcia dla całkowitego zakazu.

Jakie skutki powoduje smog?

Eksperci oszacowali, że z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym w Krakowie umiera rocznie kilkaset osób. Według specjalistów, jeśli uda się zredukować poziom średniorocznego stężenia PM2,5 do poziomu 25 µg/m3, liczba zgonów zmniejszyłaby się średnio o 232, natomiast w przypadku redukcji do poziomu 10 µg/m3 (zalecenia WHO), liczba śmiertelności spadła by nawet o 612. Dodatkowo, gdyby udało się zredukować średnie roczne stężenie pyłu PM2,5 do 15 µg/m3, krakowianie żyliby średnio o rok dłużej.

Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego

Ustawa antysmogowa to nie pierwsza inicjatywa w walce ze smogiem. Cały czas trwa realizacja projektu zintegrowanego LIFE, którego największym przedsięwzięciem jest zatrudnienie tzw. ekodoradców w 37 gminach Małopolski, którzy będą wspierać realizację programów ochrony powietrza przez gminy, organizować programy dofinansowania i zachęcać mieszkańców do wymiany starych pieców.

Jak wynika ze sprawozdań z realizacji tego programu, na terenie Małopolski w latach 2013-2014 zlikwidowano ponad 5,7 tys. starych, niskosprawnych pieców i kotłów. Zastępczym urządzeniem grzewczym stało się ogrzewanie gazowe, miejska sieć ciepłownicza, ogrzewanie elektryczne czy niskoemisyjne kotły na paliwa stałe.

W tym projekcie uczestniczyło także miasto Gorlice, w którym zlikwidowano 99 przestarzałych urządzeń grzewczych.

 

Program KAWKA

Projekt LIFE nie był jedynym przedsięwzięciem, w którym wzięło udział nasze miasto. Gorlice, jako jedno z czterech miast, uczestniczyły także w I naborze w programie KAWKA.

Pierwszy nabór odbył się w 2013 roku a realizacja przedsięwzięcia pn. "Likwidacja niskiej emisji w mieście Gorlice poprzez modernizację systemów grzewczych", została dokonana w 2014 roku.

Głównym celem było zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie w szczególności pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu zagrażających zdrowiu i życiu ludzi na terenie Gorlic, poprzez obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, głównie przez likwidację w budynkach i lokalach mieszkalnych pieców/kotłów węglowych i zastąpienie ich piecami gazowymi oraz podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Całkowita wartość projektu wyniosła 1 190 278,19 zł.

Przedsięwzięcie polegało na przyłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej budynków przy ul. Chopina 13 i Bieckiej 6 w Gorlicach. W zakresie niniejszej inwestycji zostały wykonane wymiennikownie ciepła wraz z przyłączami o mocy 200kW dla 51 mieszkań oraz podłączenie do węzła ciepła wraz z instalacją rozprowadzającą. W budynkach tych zlikwidowanych zostało 60 palenisk węglowych oraz wykonano wewnętrzne instalacje c.o. i c.w.u.

Dzięki tej inwestycji wyeliminowana została w 100 % niska emisja w obu obiektach. Ponadto w ramach zadania wykonano modernizację systemów grzewczych w 31 budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie miasta Gorlice.

Osiągnięte efekty:

Efekt rzeczowy
- Liczba zlikwidowanych źródeł ciepła : 91 szt.
- Liczba nowych źródeł ciepła: 31 szt. oraz 2 wymiennikownie ciepła z przyłączeniem 51 mieszkań.

Efekt ekologiczny
Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 10 o 2,5 [Mg/rok] w tym PM 2,5 o 2,43 [Mg/rok] oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 136,00 [Mg/rok].

Główne punkty jakie należało spełnić, by móc wziąć udział w projekcie to: posiadanie kocioła na paliwo stałe, być właścicielem obiektu oraz być zdecydowanym. W każdym przypadku wymieniano ogrzewanie na kotły gazowe. W każdym przypadku sprawdzano czy wniosek jest zasadny, poprzez kontrolę u wnioskodawców.

Drugi nabór trwał do 30 listopada 2015 roku, Miasto Gorlice zgłosiło swój udział, składając wniosek o udzielenie dofinansowania na modernizację systemu ogrzewania w 27 budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie miasta oraz na wymianę kotłów na paliwo stałe wykorzystywanych w dwóch obiektach miejskich tj. na terenie Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych oraz na terenie Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach.

Obecnie trwa weryfikacja wniosków. Realizacja projektu ma potrwać do 2018 roku.

Źródła: przelom.pl; UM Gorlice


Napisz komentarz
Komentarze
janusz 25.01.2016 18:25
najlepiej wszystkie bloki podłączyć do ciepłowni to ludzie nie będą się truć tlenkiem węgla i mniej spalin do atmosfery

ojciec 22.01.2016 18:17
Przed ostrymi zapachami należy się bronić bo można dostać różnych chorób a zwłaszcza nasze dzieci.

Były Senator 22.01.2016 16:08
Polska 2020 to będzie era wielkich zmian i normalności.

gruby 22.01.2016 12:10
Coraz to wiecej tych zakazow w Polsce jest w innych krajach tego nie widze zeby bylo.Tak nizszczymy nasza gospodarke nasze zasoby naturalne niech leza,a my kupujmy wiecej gazu od innych panstw i zmacniajmy ich gospodarke,a unas niech bedzie jeszcze wieksze bezrobocie i kryzys gospodarczy bo takie bezsensowne ustawy dajemy zakazujace palenia weglem i drzewem.Ogrzewanie gazem przy duzych mrozach mozna nawet spalic gazu dzienie za 600 zl.Mysle ze wiekszosc ludzi zeby zaoszczedzic nie bedzie ogrzewac wlasnych domow tylko beda wolec w zimnie siedziec.

Gorliczanin 21.01.2016 18:41
Jak będę zarabiał tyle co Burmistrz to będę palił gazem. Na razie mnie nie stać !

producent. 21.01.2016 15:41
Piece na węgiel i drzewo do likwidacji. Realne? Jasne że tak! tak samo jak Gorlickie miejsca pracy też są w likwidacji.

prezes 21.01.2016 13:10
A co ze zakładami pracy?

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12