Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Zmiany organizacyjne w miejskich przedszkolach

Podziel się
Oceń

W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami na temat planowanych zmian organizacyjnych dotyczących Miejskiego Przedszkola Nr 4 i Miejskiego Przedszkola Nr 5, Urząd Miejski w Gorlicach uprzejmie informuje: Na zbliżającej się sesji Rady Miasta Gorlice procedowane będą projekty uchwał o włączeniu Miejskiego Przedszkola Nr 4 w struktury organizacyjne Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 oraz Miejskiego Przedszkola Nr 5 do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu uchwały o włączeniu Miejskiego Przedszkola Nr 5 do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 działanie to umożliwi sprawniejsze i efektywniejsze zarządzanie placówkami. Spowoduje ponadto obniżenie kosztów funkcjonowania tych jednostek oświatowych poprzez zorganizowanie wspólnej obsługi, zapewnienie jednolitego kierownictwa oraz bardziej optymalne wykorzystanie kadry pedagogicznej. Ideą włączenia Przedszkola do Zespołu Szkół jest również ułatwienie administrowania mieniem i zatrudniania pracowników.

Połączenie obu placówek stworzy także lepsze warunki do racjonalnego zarządzania. Przy jednym Zespole istnieje zdecydowanie większa możliwość monitorowania rozwoju psychofizycznego dziecka, jego umiejętności i kompetencji aż w czterech cyklach kształcenia. Funkcjonowanie w ramach zespołu przedszkola i szkoły podstawowej umożliwi łagodne przejście od metodyki przedszkolnej do szkolnej, zapewni wnikliwą diagnozę dojrzałości dziecka, ułatwi przepływ informacji od nauczyciela edukacji przedszkolnej do wychowawcy klasy I, umożliwi dostęp do specjalistów (pracujących w szkole) wspierających indywidualne potrzeby i rozwój dziecka, w tym logopedy, psychologa, pedagoga, a także nauczycieli np. plastyki, muzyki, języków obcych czy wychowania fizycznego.

Po włączeniu Przedszkola Nr 5 do Zespołu Szkół Nr 5 zarządcą obu obiektów będzie jeden dyrektor, który poprzez połączony budżet uzyska zwiększoną elastyczność finansową, będzie odpowiedzialny za dokonywanie wspólnych zakupów, w tym pomocy dydaktycznych, środków czystości, w kompleksowy sposób zadba o stan techniczny budynków. Równie istotna jest możliwość wspólnej realizacji zadań przez pracowników administracji i obsługi, co niewątpliwie obniży koszty bieżące zespolonych jednostek, a ponadto będzie zgodne z zasadami celowego, rzetelnego i efektywnego wydatkowania środków publicznych.

Włączonym w struktury Zespołu Szkół Przedszkolem kierował będzie kierownik powołany przez dyrektora Zespołu Szkół, który odpowiedzialny będzie za sprawy edukacji, opieki i wychowania dzieci. Kierownik Przedszkola pełnił będzie także nadzór pedagogiczny nad zatrudnionymi w przedszkolu nauczycielami. Tak więc z punktu widzenia obecnego stanu zmiana będzie dotyczyć tak naprawdę nomenklatury, stanowiska kierowniczego w przedszkolu. Dotychczasowe stanowisko dyrektora przedszkola zmieni się na kierownika przedszkola.

Włączenie Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Miejski Zespół Szkół Nr 5 nie zakłóci w żaden sposób realizacji programu dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczego żadnej z placówek. W pełniejszy sposób zostaną wykorzystane baza i pomoce dydaktyczne. Z perspektywy dzieci i uczniów i ich rodziców, zajęcia odbywać się będą tak jak dotychczas, w tych samych miejscach oraz na znanych i akceptowanych dotychczas warunkach.

Szkoły i przedszkole działać będą jako niemal niezależne jednostki. Połączenie nie narusza bowiem odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców i samorządów uczniowskich poszczególnych placówek, które zachowują swój status. O ich wzajemnych relacjach zdecydują sami rodzice i nauczyciele. Szkoły i Przedszkola będą mieć tylko wspólną obsługę ekonomiczno – administracyjną. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola czy też same dzieci nie odczują po włączeniu żadnej różnicy w funkcjonowaniu przedszkola od nowego roku szkolnego. Połączenie nie spowoduje negatywnych skutków dla dzieci, ponieważ połączenie nastąpi tylko na poziomie zarządzania i obsługi administracyjnej.

Miejskie Przedszkole Nr 5 i Miejski Zespół Szkół Nr 5 mieszczą się w budynkach na tym samym osiedlu, w jednym obwodzie szkolnym i tam też pozostaną.

Należy zaznaczyć, że proponowane rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już od lat w Miejskim Zespole Szkół Nr 6, Miejskim Zespole Szkól Nr 3 i od 1 września 2015 roku w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 w Gorlicach, gdzie przedszkola wchodzą w skład zespołów Szkół.

Dyrektorzy tych Zespołów na spotkaniach organizowanych w Urzędzie Miejskim niejednokrotnie podkreślali i mocno akcentowali pozytywne strony takiego rozwiązania.

A ze strony rodziców dzieci tam uczęszczających nie było żadnych skarg czy uwag dotyczących funkcjonowania przedszkola w zespole Szkół.

Źródło: UM Gorlice


Napisz komentarz
Komentarze
Agata 04.10.2016 15:43
Co do przedszkola nie mam zastrzezeń,ale plac zabaw jest tragiczny-chyba jedyny tak slabo wyposażony w Gorlicach.

Ariel 18.02.2016 17:51
Nie rozumiem istoty takich zmian. Jak coś funkcjonuje [b]dobrze[/b] to po co tam palce wsadzać?Na to całe tłumaczenie moja babcia by powiedziała "ćmoje boje":)

Wiesiek 18.02.2016 16:20
Skoro dotychczasowe stanowisko dyrektora przedszkola zmieni się na kierownika przedszkola i według artykułu tyle, to po co robić całe to włączenie tych najlepszych dwóch przedszkoli i mieszać ludziom w głowach? Dalej Cyt. [i]Włączenie Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Miejski Zespół Szkół Nr 5 nie zakłóci w żaden sposób realizacji programu dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczego żadnej z placówek. W pełniejszy sposób zostaną wykorzystane baza i pomoce dydaktyczne. Z perspektywy dzieci i uczniów i ich rodziców, zajęcia odbywać się będą tak jak dotychczas, w tych samych miejscach oraz na znanych i akceptowanych dotychczas warunkach. [/i] tzn. w jaki pełniejszy sposób zostaną wykorzystane baza i pomoc skoro zajęcia zostaną w tych samych miejscach co dotychczas?

szczera 18.02.2016 14:33
By nie dochodziło do likwidacji szkół to szkoły powinno się łączyć wiejskie z miejskimi.

Uczeń 18.02.2016 13:51
Jaka to dziś różnica czy to szkoła czy przedszkole, skoro mają taki sam poziom.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12