Mają one być odzwierciedleniem nie tylko policyjnych statystyk, ale także opinii osób, które zamieszkują poszczególne obszary kraju oraz wskazać miejsca, gdzie lokalna społeczność czuje zagrożenie bezpieczeństwa. Na podstawie opracowanych map docelowo planowane będzie rozmieszczenie struktur terenowych policji, kierowanie sił i środków w miejsca gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa. Policjanci chcą dotrzeć do samorządowców, organizacji pozarządowych i mieszkańców. W Gorlicach kolejne spotkania planowane są jeszcze w tym miesiącu.
Charakterystycznym jest, że w dużych miastach poczucie bezpieczeństwa mieszkańców jest o wiele większe niż w mniejszych miejscowościach (80% mieszkańców dużych miast czuje się bezpiecznie, natomiast w mniejszych miejscowościach tylko 63%, chociaż w mniejszych miejscowościach realne zagrożenie jest o wiele mniejsze). Również przekaz medialny nie zawsze jest adekwatny do rzeczywistości.
Dla społeczności naszego miasta uciążliwe są przypadki spożywania alkoholu, co przełożyło się w 2015 roku na 600 mandatów karnych.
W trakcie spotkania Radni Rady Miasta poruszali następujące problemy związane z bezpieczeństwem w mieście Gorlice.
Monitoring – jednostka centralna monitoringu znajduje się w budynku Urzędu Miasta, natomiast Policja ma całodobowy podgląd do wszystkich kamer z możliwością sterowania. Ponadto należy rozważyć montaż dodatkowych kamer w miejscach szczególnie narażonych na wystąpienie zdarzenia.
Sprzedaż narkotyków – ostatnio Policja ujęła grupę przestępczą handlarzy narkotyków.
Spowolnienie ruchu na rondzie pod drukarnią – przejścia są zbyt blisko ronda, można założyć sygnalizację świetlną, jednak w pierwszej kolejności należy pouczyć pieszych jak sprawnie poruszać się wykorzystując wysepki, uczyć dzieci korzystania z tego typu przejść.
Czas reakcji policji na informacje o zdarzeniu – obecnie czas reakcji Policji od zgłoszenia do przybycia na miejsce zdarzenia jest monitorowany. Jeżeli interwencja jest pilna, należy to przy zgłoszeniu powiedzieć dzwoniąc na numer 997 lub 112.
Patrole piesze – będą patrole piesze głównie w godzinach popołudniowych, obejmą również miejsca gdzie odbywa się wyłudzanie pieniędzy od mieszkańców.
Komendant Policji Michał Gawlik dziękując za liczny i aktywny udział radnych w spotkaniu, podziękował za wsparcie Miasta w zakupie samochodu służbowego.
Źródło: UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze