Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Sytuacja miejskich przedszkoli głównym tematem XVIII sesji Rady Miasta

Podziel się
Oceń

Wczoraj odbyła się XVIII zwyczajna sesja Rady Miasta Gorlice. Głównym tematem dyskusji na była sytuacja miejskich przedszkoli oraz kwestia ich włączenia do zespołu szkół. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z przebiegu sesji a dla zainteresowanych zamieszczamy nagranie z obrad Rady Miasta.

Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Wroński otworzył posiedzenie, po czym oddał głos senatorowi Stanisławowi Kogutowi, który gościł podczas sesji.

Tematy jakie podjął senator Kogut to m.in.: program 500 plus, sytuacja 7–latków, nowa ustawa rolna, droga ekspresowa Tarnów – Gorlice – Barwinek, prośba o pomoc spółdzielni, która za nieterminowe zapłaty do ZUS-u ma do zwrócenia 90 tysięcy dotacji, podsumowanie akcji pomocy dla Pawła Grabowskiego.

Kolejnym punktem obrad była informacja burmistrza Rafała Kukli za okres międzysesyjny, który trwał 16.01 – 15.02 oraz odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na poprzedniej sesji Rady Miasta.

Następnie radni podjęli kilka uchwał dotyczących m.in.:
- zmiany Budżetu Miasta Gorlice,
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Gorlic,
- udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Gorlickiego oraz Gminy Gorlice,
- wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy,
- przyjęcia programu opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Gorlic w 2016 r.,
- przystąpienia do realizacji zadania pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Ziemi Gorlickiej”.

Najważniejszym jednak punktem w podejmowaniu uchwał był projekt włączenia Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Gorlicach do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach oraz włączenia Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Gorlicach do Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Gorlicach.

Na samym początku rozmów przewodniczący Rady Krzysztof Wroński zaznaczył, że dyskusje nad tym tematem były niekulturalne oraz że tak nie należy pracować nad poważnymi projektami.

Pierwszy głos zabrał burmistrz, który przyznał, że podjęta komunikacja z nauczycielami oraz rodzicami była źle zorganizowana, przez co powstawały różne obawy. Rafał Kukla wyjaśnił, że włączenie przedszkoli do szkół:

– nie wiąże się z żadną likwidacją ani ze zwolnieniami nauczycieli,
– majątek przedszkola przejmą szkoły,
– zamiast dyrektora przedszkola będzie kierownik, który będzie miał więcej godzin dydaktycznych, a mniej zajęć administracyjnych,
– dyrektor będzie dysponował wszystkimi pracownikami, co ułatwi rotację nauczycieli pomiędzy klasami 1-3 a przedszkolem, w razie konieczności przenoszeń, ze względu na przyszłe zmiany w oświacie i systemie nauczania,
– stołówki szkolne nadal będą funkcjonowały,
– przedszkola zachowają wypracowaną tradycję, historię oraz będą mogły zostać przy obecnych patronach.

W tej sprawie głos zabrała także dyrektorka Miejskiego Przedszkola Nr 5, która przedstawiła stanowisko Rady Pedagogicznej oraz wyraziła swoje stanowisko dezaprobaty do pomysłu włączenia przedszkola do Zespołu Szkół Nr 5.

Po burzliwej debacie ustawa została przyjęta, w obu głosowaniach 3 osoby się wstrzymały, a 2 były przeciw.

Kolejnym punktem obrad były interpelacje, które dotyczyły m.in.:

- wyjaśnienia czy władze lokalne mają jakiś wpływ na uruchomienie dworca autobusowego (głównie poczekalni oraz toalet),
- szanse na wynajem po przysłowiowej złotówce lub nawet za darmo lokali, które są obecnie niezagospodarowane, dzięki czemu młodzi przedsiębiorcy otrzymaliby lepszy start,
- zainstalowanie kamer o najwyższych parametrach w miejscach niebezpiecznych,
- przedstawienia sytuacji targu koło Juhasa.

Kilkugodzinne obrady Rady Miasta Gorlic zakończyły się sprawami różnymi, w których pracownik z biura informacji i promocji miasta, Jakub Diduch pożegnał się z radnymi oraz podziękował za współpracę.

W wolnych wnioskach podniosły się także głosy, by przedstawić rozliczenie z przedsięwzięcia budowy północnego obejścia, a także, by na Dni Gorlic promować tradycje oraz zespoły lokalne, których w Gorlicach jest kilka.

pliki dzwiękowe:

LINK 1
LINK 2


Napisz komentarz
Komentarze
Hmmm... 26.02.2016 20:22
Pani redaktor powinna się nauczyć pisać.... Aż przykro czytać... :(

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.