Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wniosek 500 Plus krok po kroku

Podziel się
Oceń

Program 500 Plus rusza już za trzy tygodnie. Aby otrzymać 500 złotych na drugie i kolejne dziecko należy złożyć odpowiedni wniosek. Wskazujemy gdzie w Gorlicach będzie można składać wnioski oraz jak go uzupełnić. Wniosek przygotowany przez rząd może trochę przerażać zainteresowanych, gdyż składa się aż z 17 stron. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy będzie o wiele łatwiej wam go wypełnić. Zgodnie z ustawą przyjmowaniem wniosków mają zająć się urzędy gminne lub ośrodki pomocy społecznej podległe tym gminom. W Gorlicach wnioski będziemy składać w Urzędzie Miejskim w Biurze Podawczym, które znajduje się na parterze tego urzędu.

 

Trzeba zaznaczyć, że druk nie będzie jedyną formą złożenia wniosku. Wnioski możemy składać również drogą internetową poprzez: ZUS PUE , ePUAP (wymagają rejestrowania i osobistego potwierdzenia w ZUS i odpowiednim urzędzie), portal informacyjno-usługowy emp@tia (wymaga logowania i posiadania elektronicznego podpisu), poprzez swoje konto bankowe, które nie wymaga dodatkowych rejestracji, potwierdzeń i podpisów elektronicznych. Choć przewiduje się, że liczba banków udostepniających tę opcję swoim klientom będzie rosła, to na razie swoją gotowość zgłosiły tylko trzy banki: PKO BP, Orange Finanse oraz mBank. Po zalogowaniu do swojego konta użytkownikowi wyświetli się zakładka, w której będzie możliwe wypełnienie wniosku i przesłanie go do urzędu gminy.

Biorąc pod uwagę to, że ubankowienie w Polsce wynosi około 70% i jak na razie opcję elektronicznego wypełnienia wniosku zgłosiły tylko trzy z kilkudziesięciu banków działających w Polsce, skupimy się na druku papierowym, który pobierzemy i złożymy w Urzędzie Miejskim.

Choć druk liczy 17 stron, to znaczna jego cześć to pouczenia i objaśnienia. Już pierwsze trzy strony druku to ogólne wprowadzenie prawne.

Na stronie 4 (zdj.1) wpisujemy dane ubiegającego się o wypłatę świadczenia. To może być rodzic, opiekun prawny, bądź osoba żyjąca w związku nieformalnym, ale opiekująca się dziećmi. Wpisujemy kolejno: Imię i nazwisko, pesel, stan cywilny, obywatelstwo, adres zamieszkania.

Stronę 5 (zdj. 2) uzupełniamy tylko wtedy jeśli staramy się o zasiłek wychowawczy również na pierwsze dziecko. Zaznaczamy najpierw odpowiedni kwadracik: "Wnoszę/nie wnoszę o ustalenie prawa do zasiłku...", a dalej wpisujemy kolejno: Imię i nazwisko, zaznaczamy płeć, pesel, stan cywilny, obywatelstwo, data urodzenia.

Na stronie 6 (zdj. 3) wpisujemy dane kolejnych dzieci. Wniosek przewiduje miejsce na pięcioro dzieci plus to pierwsze ze strony 5. Kolejno: Imię i nazwisko, zaznaczamy płeć, pesel, stan cywilny, obywatelstwo, data urodzenia.

Na stronie 7 (zdj. 4) wpisujemy dane wszystkich członków rodziny włącznie z pełnoletnimi dziećmi podając: Imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa, pesel oraz urząd skarbowy, w którym się rozliczamy.

Na ósmej stronie (zdj. 5) w punkcie piątym oświadczamy niepełnosprawność dziecka jeśli taka istnieje. W punkcie 6 zaznaczamy organ, w którym opłacane są składki zdrowotne np. ZUS. Punkt 7 uzupełniamy tylko wtedy, jeśli staramy się o zasiłek wychowawczy na pierwsze dziecko. W podpunkcie 7.2 określamy sposób w jaki uzyskujemy dochód: niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, podlegający temu opodatkowaniu oraz dochód z gospodarstwa rolnego do każdego dodając odpowiedni załącznik. Dla dochodów nie objętych opodatkowaniem załącznik nr 2 (str. 13-15, zdj. 10-11), dla dochodów objętych podatkiem dochodowym załącznik nr 3 (str. 16, zdj. 12), dla dochodów z gospodarstwa rolnego załącznik nr 3 lub 4 ( str. 17 zdj. 13)

Na stronie 9 (zdj. 6) zaznaczamy informację o dochodach utraconych lub uzyskanych w roku kalendarzowym (2014) poprzedzającym okres, na który jest ustalane prawo do zasiłku (listopad 2015 - październik 2016). W pouczeniu szczegółowo wymieniono co ustawa przewiduje za utracenie i uzyskanie dochodu. Utraceniem dochodu może być m.in.: uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego, utrata zasiłku dla bezrobotnych, wyrejestrowanie lub zawieszenie działalności gospodarczej. Uzyskaniem dochodu może być: uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, rozpoczęcie pozarolniczej działaności gospodarczej.

Na stronie 10 (zdj. 7) oświadczamy o tym czy my i członkowie naszej rodziny przebywają poza terenem Rzeczypospolitej Polskiej w krajach, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Przypominamy, że świadczenie z programu 500 Plus nie przysługuje osobom korzystających z podobnych świadczeń w innych krajach członkowskich UE.

Na stronie 11 (zdj. 8) w rubryce wpisujemy numer konta, na który ma zostać wypłacone świadczenie, pod spodem wpisujemy nazwę banku oraz kolejno dokumenty, które dołączamy do wniosku. Należy tutaj wymienić zaświadczenia o dochodach, które wpiszemy w załącznikach 2, 3 i 4.

Strona 12 (zdj. 9) jest ostatnią stroną wniosku, nie licząc załączników znajdujących się na kolejnych. Wpisujemy miejscowość, datę i własnoręczny podpis.

Od złożenia wniosku gmina ma trzy miesiące na jego rozpatrzenie, zatem może się zdarzyć, że w czerwcu na konto wnioskodawcy wpłyną pieniądze za trzy miesiące. Czas rozpatrywania wniosku w różnych gminach będzie inny, a zależny on będzie od kilku czynników: ilość osób uprawnionych do zasiłku, ilość rodzin uprawnionych do zasiłku również na pierwsze dziecko (wniosek wymaga potwierdzenia wpisanych danych ze stanem faktycznym w US), częstotliwości napływu nowych wniosków. Szacuje się jednak, że średni czas rozpatrywania nie będzie przekraczał kilku tygodni, a w niektórych gminach dla osób składających wniosek na poczatku kwietnia po kilku dniach. 

We wniosku wpisano przykładowe, fikcyjne dane.

 

fot. wiadomosci.gazeta.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Kinga 09.03.2016 09:27
Uważam, że bez sensu jest umieszczanie przykładów, jak wypełnić wniosek, ponieważ sytuacja każdej rodziny jest inna.

Anna 09.03.2016 06:01
trochę nieścisłości w przykładowym wnioskunp. dlaczego w załączniku nr 2 wpisano dochody a we wniosku w części 7.2 nie zaznaczono tych dochodów

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12