Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Jajka za mniej niż 25 groszy? Tak, ale...

Podziel się
Oceń

...tylko sztuczne albo czekoladowe. Po spacerze przez nasze lokalne sklepy, zarówno wieksze jak i zupełnie małe, nie pozostaje cień wątpliwości: jajka na Wielkanoc potrafią zaskoczyć nie tylko pięknymi zdobieniami, ale także ceną. Zapraszamy do krótkiego przegladu cen jajek, które możemy znaleźć w naszych sklepach.

 

Patrząc na ceny jajek w sklepach mozna się złapać za głowę i krzyknąć: "Bez jaj!... świąt przecież nie będzie...". Zatem wybieramy zwykle najtańsze i wychodzimy.

Rozpiętość cenowa? Ogromna: zwykle od około 35gr do 1zł za sztukę.

Proste przeliczenie powoduje, że za 10 sztuk możemy zapłacić od 3,5zł do nawet 10zł.

Skąd ta różnica? Zaczynamy doczytywać informacje na kolejnych opakowaniach i okazuje się, że kryteriów, wedle których dzielone są jajka jest co najniej kilka: klasa, rozmiar i typ chodowli, w której wytwarzane są jajka. To trzy najczęściej brane przez nas pod uwagę. Które z nich decyduje o cenie najbardziej? Wydaje się, że właśnie typ hodowli.

Chów klatkowy, czyli jajka oznaczone symbolem "3" są najtańsze. Kury hodowane są w warunkach typowo przemysłowych, nie korzystają z dobrodziejstwa wolnego wybiegu, dogrzewane są sztucznie, a karmione paszami i witaminami. Kury produkujące jajka w hodowlach z wolnego wybiegu (jajka typu "0") mają zwykle bardziej urozmaiconą dietę i często szczęśliwsze życie w słońcu i na trawie. Niewiele osób decyduje się jednak na wspieranie takiego szlachetnego, tradycyjnego chowu.

Kurza depresja obchodzi nas jednak dokładnie tyle, ile prawie 7zł zaoszczędzonych przy wyborze 10 jaj typu "3" zamiast ekologicznych.

Niewolnicza praca kur sprzyja naszym portfelom, więc nie dziwi fakt, że właśnie te jajka wybieramy najchętniej.

Jajka typu "0" są wyjątkiem od reguły i prawdopodobnie zauważymy to szybko po zakończeniu okresu świątecznego. Sprawdzając sklepowe półki jeszcze kilka tygodni temu, w wielu sklepach jajek innych, niż te typu "3" nie mozna było kupić wcale. Poszukiwanie jaj od kur z wolnego wybiegu wymagało więc więcej samozaparcia niż teraz w okresie przedświątecznym, kiedy to jajka są produktem pierwszej potrzeby.

A jajka to nie tylko pisanki do koszyczka. To także świąteczne wypieki, niezbędny dodatek do sałatek czy mięs. Zastanawiając się nad tym, ile jajek zużywamy w związku ze świętami szybko liczymy, że podobne właściwości ma zapewne 30 jajek za około 10zł, co 30 jaj za 30 złotych.

Czy aby napewno?

Różne typu hodowli, różna jakość jajek?

Poszukując informacji na ten temat, czy faktycznie niezależnie od sposobu chodowli kur, jajka mają te same właściwości, nie znajdujemy jednoznacznej odpowiedzi. Część informacji i badań potwierdza, że zarówno wielkość jaj, jak i ich wartości odżywcze nie zależą w zupełności od typu hodowli, w której zostały wyprodukowane, ale od rasy i wieku kury.

Zdaniem części specjalistów, chodowla klatkowa i ekologiczna pozwalają na produkcję jaj bardzo zbliżonych do siebie wlaściwościami. W tej pierwszej hodowli wydajnoć kur jest jednak wyższa, stąd też dużo wyższa podaż tego typu jajek i niższa cena.

Wielkość jajek także nie musi być zależna od typu chodowli, stąd zalecenia by wybierac raczej jajka małe (S) lub średniej wielkości (M), wcale nie musi się przekładać na ich jakość. Podobnie kwestia ilości cholesterolu w jajkach typu eko, które teoretycznie powinny zawierać go o ok. 1/3 mniej niż jajka od kur z chowu klatkowego.

W niektórych sklepach pojawiły się też teraz jajka bez jakichkolwiek nadrukowanych oznaczeń. Warto w takiej sytuacji spytać sprzedawców o dodatkową dokumentację, którą powinni dysponować. Brak oznaczeń powinien być sygnałem, że jajka te pochodzą od lokalnych producentów, hodujacych mniej niż 50 kur.
W takim przypadku możemy z wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że jaja te będą nieco świeższe niż te produkowane u dużych dostawców. Nie musi to być jednak regułą.

Mimo poszukiwań, nie znajdujemy więc rozstrzygających informacji o tym, jakie jajka są faktycznie najzdrowsze.

Czy wobec tego poza ceną cokolwek może jeszcze wpłynąć na nasze decyzje o wyborze konretnego produktu?

Zapraszamy do dyskusji.

 

foto: pixabay

 


Napisz komentarz
Komentarze
marek 16.03.2016 06:33
"chodowla klatkowa i ekologiczna pozwalają na produkcję jaj bardzo zbliżonych do siebie wlaściwościami. W tej pierwszej hodowli "To proszę o decyzję h czy ch

Hodowca kur 15.03.2016 19:29
"Chodowli" - Ciekawa ortografia!!

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12