Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Kultura segregacji: wchodzisz czy wypadasz?

Podziel się
Oceń

Bardzo często przechodząc ulicami, widzimy śmieci koło chodników, mimo iż kosz jest nieopodal. Nierzadko w lesie lub w opustoszałych miejscach można spotkać składowiska śmieci, stare opony czy niepotrzebne już sprzęty rtv i agd, które „wrosły” w naturalny krajobraz.

Dodatkowo niektóre publiczne miejsca, które mają służyć odpoczynkowi, zamieniają się w małe śmietniska, o jednym z takich miejsc pisaliśmy TUTAJ.

Ilu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że niepozorne, codzienne decyzje mają duże znaczenie dla naszego środowiska? Ilu z nas wie, o czym informują symbole umieszczone na opakowaniach produktów, które użytkujemy?

Dzisiaj (11.05.) obchodzimy jubileuszową, dziesiątą już edycję Dnia bez Śmiecenia. Dokładnie 11 maja 2001 r. funkcjonowanie rozpoczął polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi dyrektywy UE 94/62. Właśnie wtedy Sejm przyjął pakiet ustaw, które regulowały m.in. kwestie gospodarowania opakowaniowymi przez przedsiębiorców. Natomiast Dzień bez Śmiecenia to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”.

Jak wynika z danych publikowanych przez GUS – produkcja odpadów przypadająca na jednego mieszkańca Polski z roku na rok wzrasta. W 2014 r. w Polsce zebranych zostało 10 330,4 tys. ton odpadów komunalnych, a na jednego mieszkańca Polski przypadało średnio 268 kg zebranych odpadów komunalnych.

Wzrasta także świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz ilość odbieranych z gospodarstw domowych odpadów segregowanych. Jednak wraz z tym pozytywnym trendem i wzrostem ilości selektywnie zbieranych odpadów, następuje spadek ich jakości. Dlatego warto poznać zasady segregowania, by cała praca nie poszła na marne.

Czy wiesz, że:

- każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny.

- Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

- Porzucona butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, niedopałki papierosów po 2 latach, a słoik nie rozłoży się nigdy.

- Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET, ustawione jedna na drugiej, utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów km.

- Stal i aluminium pochodząca z recyklingu opakowań metalowych może być przetwarzana w nieskończoność, bez utraty jakości surowca.

- Dzięki recyklingowi osiągamy niższe koszty produkcji nawet o 60%, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych.

Uzyskać więcej informacji lub sprawdzić swoją wiedzę w grze możecie na stronie dzienbezsmiecenia.pl

Źródło: dzienbezsmiecenia.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024