Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Do ideału daleko ale jest lepiej

Podziel się
Oceń

Gorlice, jako jedno z pięciu miast, zostało wymienione jako miejsce, gdzie w ostatnim czasie została zauważona poprawa jakości i czystości powietrza. Stało się to przy okazji cyklu debat zorganizowanych przez Fundację Aktywna Małopolska.

„Ekodebaty - jak dbać o czystą Małopolskę?” to projekt realizowany przez Fundację Aktywna Małopolska, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W jego ramach zaplanowano cykl czterech debat, podczas których poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące ochrony środowiska w naszym regionie. Pierwsza z nich już się odbyła - dotyczyła smogu.

Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska:

Jaką mamy obecnie sytuację w Małopolsce? Otóż zauważamy, że zanieczyszczenie powietrza się zmniejsza (dodać przy tym warto, że ostatnie zimy należały do łagodnych, a więc i smog był mniejszy), ale - oczywiście - do osiągnięcia znaczącej poprawy droga jeszcze daleka. Nie ulega wątpliwości, że aglomeracja krakowska ma problem m.in. z pyłem zawieszonym, choć nie jest tak źle, jak było jeszcze kilka lat temu. Są w województwie także inne obszary, gdzie jakość powietrza nieco się poprawiła (np. Gorlice, Olkusz, Trzebinia, rejon Krynicy, Tarnów), ale są też i takie, gdzie jest gorzej. Przykładowo w Nowym Sączu odnotowaliśmy wyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, niż w Krakowie. Problem jest również m.in. w Wadowicach, Suchej Beskidzkiej, Proszowicach, Nowym Targu, a nawet w Rabce, która przecież jest uzdrowiskiem, a tymczasem poziom zanieczyszczeń mamy tam taki jak w Nowej Hucie. Podobnie Szczawnica - też uzdrowisko, a stężenia benzo(a)pirenu ma wyższe niż Kraków, 10-krotnie przekraczające normę. Krótko mówiąc, stolica Małopolski wcale nie zajmuje już czołowego miejsca, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. W wielu mniejszych miejscowościach jest gorzej.

W ostatnim czasie Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization w skrócie WHO) opublikowała raport zanieczyszczenia powietrza na terenie całej Unii Europejskiej. Jest on miażdżący dla Polski, bo 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w naszym kraju. Wśród wielu miejscowości z Polski Południowej, bardzo wysoko znalazły się Skawina, Kraków, Sucha Beskidzka, Tuchów oraz niedaleki Nowy Sącz.

WHO, przy opracowaniu zestawienia, brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który jej zdaniem, należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.


źródło: www.gazetakrakowska.pl, tvn24bis.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”