Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Szkoła Muzyczna II Stopnia także w Gorlicach

Podziel się
Oceń

Najmłodsi adepci edukacji muzycznej nie będą musieli wyjeżdżać do innego miasta, by rozwijać swoją pasję. Od 1 września w Gorlicach swoją działalność rozpocznie Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 czerwca br., początkiem nowego roku szkolnego w Państwowej Szkole Muzycznej w Gorlicach edukacja muzyczna rozpocznie się także na II stopniu. Jest to długo wyczekiwane wydarzenie poprzedzone kilkunastoletnimi zabieganiami i staraniami kadry dydaktycznej PSM.

Od września szkoła będzie funkcjonowała pod nową nazwą: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, w której skład będą wchodziły Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Gorlicach oraz Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Gorlicach.

Jak podkreślił dyrektor Henryk Rąpała, utworzenie II stopnia było ciężkim wyzwaniem, jednak dzięki staraniom kadry dydaktycznej oraz poseł PiS Barbary Bartuś, pomysł po 20 latach doczekał się realizacji. Początkowo myślano o utworzeniu samorządowej lub społecznej, stowarzyszeniowej szkoły II stopnia, w tym celu podejmowano różne starania oraz prowadzono rozmowy z wieloma politykami. Jednak dopiero od listopada zeszłego roku realizacja idei nabrała szybszego tempa rozwoju.

Obecnie w Polsce istnieje około 390 ministerialnych szkół muzycznych. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach nie będzie rozbudowaną jednostką, co pozwoli na profesjonalną edukację osób, które mają odpowiednie predyspozycje.

Już 15 czerwca odbył się wstępny, nieoficjalny egzamin, który z uwagi na trudności w poinformowaniu potencjalnych uczniów z racji wakacji, oraz wyjazdów dzieci i młodzieży, miał przyspieszony termin.

Do egzaminu podeszło 18 z 20 zapisanych kandydatów. W założeniu jedna grupa może liczyć około 12 osób, jednak istnieje szansa, że zostanie przyjętych 14 uczniów. Szkoła wystąpiła do Ministerstwa o utworzenie 2 dodatkowych etatów, jednak decyzja jeszcze nie została podjęta. Wśród dwunastki już zakwalifikowanych osób znajdują się uczniowie, którzy kształcili się już w tej szkole, ale do Gorlic będą także uczęszczać osoby z Gromnika i Szalowej.

Obecnie na I stopniu kształci się 190 osób, a na II stopniu podczas 6 lat prawdopodobnie zostanie utworzone 6 grup po 12 osób. W przyszłości łącznie w Zespole będzie szkoliło się 250-260 osób.

Utworzenie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia to spektakularne i historyczne wydarzenie. Teraz młodzi ludzie będą mogli dalej rozwijać swoje zamiłowanie do muzyki niedaleko domu.

Decyzję Ministra w sprawie utworzenie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach znajdziecie pod linkiem.

Ilustracja: freeimages.com


Napisz komentarz

Komentarze

Paulina 13.07.2016 08:12
Najwiecej w to pracy wlozyli rodzice i wielkie podziekowania dla nich

Zbysiu S 13.07.2016 07:14
Podzielam zdanie pana Staszka, również jestem absolwentem naszej szkoły i też nie było mnie stać na dojazdy do II stopnia. Wiązało się to i z kosztami i z czasem którego było mało, a samochodów wtedy nie było tak jak teraz. Podziękowanie dla pani Bartuś, dyrekcji, gronu pedagogicznemu i rodziców którzy bardzo w tą sprawę byli zaangażowani. Ciesze sie ze Gorlice mają w końcu swój upragniony II stopień szkoły muzycznej.Pozdrawiam

Stanisław G 13.07.2016 04:44
Wielkie gratulacje dla pana dyrektora, kadry nauczycielskiej i pani poseł :)Po wielu latach starań udało się otworzyć tak potrzebną szkołę w Gorlicach. Sam jestem absolwentem naszej szkoły (podkreślem - naszej - bo taka panowała w niej atmosfera, gdy do niej uczęszczałem) i do dziś mam o niej najlepsze zdanie. Po ukończeniu I stopnia chciałem uczyć się dalej w szkole II stopnia, ale niestety nie stać mnie było na dojazdy do N. Sącza czy Jasła. Cieszę się, że teraz młodzież nie będzie musiała stać przed takimi dylematami.Pozdrowienia od byłego uczniaStaszek G

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12