Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Kromer Festiwal rusza już wkrótce

Podziel się
Oceń

Już od tego czwartku, przez cztery dni Kromer Festiwalu, Biecz będzie gościł światową śmietankę artystów specjalizujących się w muzyce dawnej. To właśnie tu odbędzie się II edycja tej wyjątkowej imprezy, której głównym tematem będzie muzyka z okresu od końca XIV wieku do 1779 roku.

Biecz to małe zabytkowe miasto, które często nazywane jest także „Małym Krakowem” lub „Polskim Carcassonne”, a to z uwagi na wciąż zachowany układ przestrzenno-urbanistyczny oraz fragmenty średniowiecznych murów. To także miasto słynne z obecności Kata – Mistrza Świętej Sprawiedliwości.

Właśnie w tym malowniczym mieście, już za dwa dni, wystąpią znakomici artyści z Polski i z zagranicy, którzy przeprowadzą słuchaczy przez wiele muzycznych epok: od średniowiecza, przez renesans, do baroku. Na zwieńczenie festiwalu zaplanowano koncerty poświęcone epoce klasycyzmu.

Miasto Marcina Kromera, biskupa, jednego z najwybitniejszych polskich humanistów, które obecnie zdobi swoimi cennymi zabytkami malownicze południe Małopolski, jest idealnym miejscem dla tego festiwalu, bowiem aktualizuje i wzmacnia jego bogactwo historyczne. Kromer Festiwal jest wydarzeniem tematycznym, jego zadaniem jest ożywianie historii oraz przemyślane wprowadzanie we właściwą przestrzeń arcydzieł z ubiegłych wieków.

Podczas Festiwalu każdego dnia będzie można wysłuchać trzech koncertów, każdy z nich będzie poświęcony muzyce z innej epoki. W bieckich świątyniach pojawią się najwybitniejsi twórcy uznani zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Kromer Festiwal to przede wszystkim festiwal gwiazd, na którym zagoszczą:

- Mala Punica
- Pedro Memelsdorff
- Xavier Sabata
- Michał Gondko
- Huelgas Ensemble
- Paul van Nevel
- Agnieszka Budzińska-Bennett
- Adreas Staier
- Graindelavoix
- Björn Schmelzer
- Marcin Świątkiewicz
- Hopkinson Smith
- Jan Tomasz Adamus
- Capella Cracoviensis.

Ta światowa śmietanka artystów zaprezentuje muzykę dawną, w której zapisały się m.in. utwory Mikołaja z Radomia, muzyka Johanessa Ciconii, Utopia Tomasza Morusa, dorobek wielkiego madrygalisty Cipriana de Rore. Nie zabraknie także renesansowych tańców inspirowanych polskimi rytmami i melodiami, muzyki z bogatego skarbca elżbietańskiej Anglii czy Wariacji Goldbergowskich Bacha. Inne dzieła baroku zaprezentuje rezydent festiwalu – orkiestra Capella Cracoviensis pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza oraz Jana Tomasza Adamusa. Na zakończenie imprezy organizatorzy zapraszają na jedyny koncert klasyczny z symfonią Haydna i słynną Mszą Koronacyjną Mozarta.

Wszystkie koncerty będą odbywać się w wyjątkowych miejscach, ponieważ organizatorzy na miejsce koncertów wybrali Kolegiatę pw. Bożego Ciała w Bieczu oraz w Kościół pw. św. Anny, które zachwycają swoim wnętrzem i panującym w nich klimatem i atmosferą, ale przede wszystkim służą do chwalenia Boga również przez muzykę.

Na tak wybitnych koncertach nie może was zabraknąć.

Jednak to nie wszystkie atrakcje zaplanowane podczas Kromer Festiwalu. W dniach imprezy będzie można także zwiedzić atrakcje turystyczne Biecza oraz posłuchać o różnych zabytkach i dziejach, jakie zapisały się na kartach historii „Małego Krakowa”. Podczas każdego dnia trwania festiwalu do godziny 21:00 będą otwarte: Muzeum Ziemi Bieckiej, Punkt Informacji Turystycznej oraz wieża ratuszowa. W dniach 12 i 13 sierpnia w samo południe osoby, które zbiorą się pod Ratuszem, będą mogły spacerować szlakiem bieckich Żydów wraz z przewodnikiem. Natomiast po Bieczu, przewodnik oprowadzi chętnych w dniach 13 i 14 sierpnia od godziny 15:00.

W ubiegłym roku na I edycję Kromer Festiwalu przybyło wielu słuchaczy, dlatego też organizatorzy na tegoroczne festiwalowe obcowanie z muzyką, zorganizowali pole biwakowe nad rzeką Ropą, nieopodal deptaka.

Serdecznie zapraszamy na udział w największej imprezie artystycznej w Bieczu. Te kilka sierpniowych dni spędźmy nie tylko przy doskonałej muzyce, ale również na poznawaniu historycznych dziejów miasta, czy wypoczynku na łonie natury.

Szczegółowe informacje o zbliżającym się wydarzeniu znajdziecie na kromerfestiwal.com

 

Dyrektor artystyczny: Filip Berkowicz

Organizatorzy: Gmina Biecz, Music Consulting
Współorganizator: Program 2 Polskiego Radia
Artysta rezydent: Capella Cracoviensis
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie
Partner: PGE Polska Grupa Energetyczna
Patroni medialni: TVP2, TVP Kultura, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Tygodnik Powszechny, Dziennik Polski, Ninateka

Transmisje i retransmisje koncertów w Programie 2 Polskiego Radia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Źródło: kromerfestwial.com, UM Biecz

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel