W zmiennej jesienno - zimowej aurze dla osób, które często podróżują miejskimi środkami transportu, ważne jest to, by oczekując na autobus, móc się schronić pod zadaszeniem przystanku.
Owszem na terenie miasta znajduje się kilka solidnych, murowanych przystanków z większym dachem, dzięki któremu spokojnie możemy oczekiwać na odpowiedni środek transportu, jednak są także wiaty częściowo zniszczone lub całkowicie zdewastowane przez wandali, wywołujące zniesmaczenie, psujące krajobraz ulic.
Niektóre oszklone przystanki mają powybijane wszystkie szyby, te wykonane z tworzywa sztucznego też dosięgł ząb czasu, możemy "podziwiać" pozaginane tafle pleksi, permanentny jest brak koszy na śmieci, zaniedbane lub zniszczone ławki, a w najgorszym przypadku po zadaszeniu pozostały tylko konstrukcje stalowe lub powyginane blachy.
Niestety często wynika to z nieposzanowania miejsc użyteczności publicznej przez mieszkańców miasta lub pobliskich miejscowości, cierpią na tym wszyscy, od pasażerów na pieszych skończywszy.
Przyglądając się stanowi technicznemu wiat przystankowych, postanowiliśmy zapytać Urząd Miejski w Gorlicach o plany związane z poprawą tego stanu rzeczy.
HG: Jak często jest kontrolowany stan techniczny przystanków?
UM: Służby miejskie, w tym Straż Miejska, w ramach patroli i podczas objazdów, kontrolują m.in. stan przystanków i w sytuacji stwierdzenia np. zaśmiecenia, czy dewastacji przystanku, odpowiednio reagują. Ponadto służby miejskie prowadzą sprzątanie przystanków z częstotliwością 2 razy w tygodniu. Nadmienimy, że kompleksowa kontrola wszystkich przystanków została ostatnio przeprowadzona przez pracownika Urzędu Miejskiego w Gorlicach początkiem października br. W jej wyniku zlecono uzupełnienie brakujących koszy ulicznych na części miejskich przystanków.
HG: Jak duży jest koszt utrzymania lub wymiany wiaty przystankowej?
UM: Odnosząc się do pytania o koszty utrzymania przystanków, podajemy, że koszty budowy lub remontu wiat przystankowych ustalane są indywidualnie, w zależności od wielkości i rodzaju wiaty, a w odniesieniu do remontów- w zależności od rodzaju uszkodzeń i materiałów używanych do napraw. Przykładowy koszt zakupu i montażu 1 kompletnej wiaty przystankowej, z przeszklonymi powierzchniami ścian: tylnej i bocznych, wynosi obecnie ok. 6.500 zł.
HG: Czy planuje się wymianę lub naprawę zdewastowanych wiat przystankowych np. przystanek Glinik I lub Zagórzany Skrzyżowanie?
UM: Informujemy, że zlecone zostało uzupełnienie brakujących przeszkleń na przystankach przy ul. Bieckiej (przed skrzyżowaniem z ul. Skrzyńskich), z terminem realizacji do końca listopada br.
HG: Czy sprawcy zniszczeń wiat przystankowych są uchwyceni i czy są pociągani do pokrycia kosztów naprawy?
UM: Przypadki uszkadzania wiat przystankowych są przez Urząd Miejski w Gorlicach zgłaszane na Policję, celem ścigania sprawców, wraz z wnioskiem o pokrycie przez sprawców kosztów napraw. Np. w odniesieniu do uszkodzenia wiaty przy ul. Bieckiej wszczęte zostało przez Policję odpowiednie dochodzenie. Niestety, wiaty uszkadzane są zazwyczaj w godzinach nocnych i brak jest świadków takich zdarzeń, stąd ustalenie sprawców jest często niemożliwe.
HG: Czy mają Państwo wpływ na prywatnych przewoźników, by uzupełnili oraz zamieścili aktualne rozkłady jazdy, by podróżujący autobusami mieli kompleksowy przegląd?
UM: Przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.) zobowiązują przedsiębiorców wykonujących transport drogowy osób na liniach regularnych do zamieszczania informacji o rozkładach jazdy na wszystkich przystankach, z których korzystają. Rozkłady jazdy powinny być przez przewoźników uzupełniane, także w sytuacji ich braku spowodowanej np. wandalizmem. Zobowiązanie do zamieszczenia rozkładów jazdy jest elementem wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów, które to uprawnienia wydają - w zależności od zasięgu przewozów – odpowiednio: wójt (burmistrz lub prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa. Organy te są również uprawnione do kontroli prowadzenia działalności przez przewoźników, stosownie do warunków wydanego zezwolenia. W związku ze stwierdzeniem braków czytelnych tabliczek z rozkładami jazdy na części przystanków znajdujących się na terenie miasta Gorlice pismem z 13.10.2016 r. wystąpiono do przewoźników korzystających z przystanków o uzupełnienie rozkładów jazdy na wszystkich przystankach. Kopię tego pisma skierowano również do organów wydających zezwolenia na wykonywanie przewozów tj. do Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie, a także do zarządców dróg.
HG: Czy są planowane jakieś unowocześnienia na przystankach autobusowych, np. nazwy odpowiednich przystanków czy tablica z rozkładem trasy poszczególnych linii?
UM: Odpowiadając na pytanie dotyczące planowanych unowocześnień (np. w postaci nazw przystanków lub tablic z rozkładem jazdy poszczególnych linii) informujemy, że przygotowany został projekt tablic z nazwą przystanku, numerem i logo miasta. Oznakowanie planuje się zlecić do wykonania do końca br.
Napisz komentarz
Komentarze