Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Czy przystanki w mieście spełniają swoje podstawowe funkcje?

Podziel się
Oceń

Miejski Zakład Komunikacyjny w Gorlicach, starając się iść wraz z duchem czasu, dąży do poprawienia komfortu jazdy pasażerów, a to wprowadzając nowy tabor, a to usprawniając zakup biletów. W orbicie inwestycji zakładu jest nie tylko tabor, ale i stan miejskiej infrastruktury, który w wielu przypadkach woła o pomstę do nieba.

W zmiennej jesienno - zimowej aurze dla osób, które często podróżują miejskimi środkami transportu, ważne jest to, by oczekując na autobus, móc się schronić pod zadaszeniem przystanku.

Owszem na terenie miasta znajduje się kilka solidnych, murowanych przystanków z większym dachem, dzięki któremu spokojnie możemy oczekiwać na odpowiedni środek transportu, jednak są także wiaty częściowo zniszczone lub całkowicie zdewastowane przez wandali, wywołujące zniesmaczenie, psujące krajobraz ulic.

Niektóre oszklone przystanki mają powybijane wszystkie szyby, te wykonane z tworzywa sztucznego też dosięgł ząb czasu, możemy "podziwiać" pozaginane tafle pleksi, permanentny jest brak koszy na śmieci, zaniedbane lub zniszczone ławki, a w najgorszym przypadku po zadaszeniu pozostały tylko konstrukcje stalowe lub powyginane blachy.

Niestety często wynika to z nieposzanowania miejsc użyteczności publicznej przez mieszkańców miasta lub pobliskich miejscowości, cierpią na tym wszyscy, od pasażerów na pieszych skończywszy.

Przyglądając się stanowi technicznemu wiat przystankowych, postanowiliśmy zapytać Urząd Miejski w Gorlicach o plany związane z poprawą tego stanu rzeczy.

HG: Jak często jest kontrolowany stan techniczny przystanków?

UM: Służby miejskie, w tym Straż Miejska, w ramach patroli i podczas objazdów, kontrolują m.in. stan przystanków i w sytuacji stwierdzenia np. zaśmiecenia, czy dewastacji przystanku, odpowiednio reagują. Ponadto służby miejskie prowadzą sprzątanie przystanków z częstotliwością 2 razy w tygodniu. Nadmienimy, że kompleksowa kontrola wszystkich przystanków została ostatnio przeprowadzona przez pracownika Urzędu Miejskiego w Gorlicach początkiem października br. W jej wyniku zlecono uzupełnienie brakujących koszy ulicznych na części miejskich przystanków.

HG: Jak duży jest koszt utrzymania lub wymiany wiaty przystankowej?

UM: Odnosząc się do pytania o koszty utrzymania przystanków, podajemy, że koszty budowy lub remontu wiat przystankowych ustalane są indywidualnie, w zależności od wielkości i rodzaju wiaty, a w odniesieniu do remontów- w zależności od rodzaju uszkodzeń i materiałów używanych do napraw. Przykładowy koszt zakupu i montażu 1 kompletnej wiaty przystankowej, z przeszklonymi powierzchniami ścian: tylnej i bocznych, wynosi obecnie ok. 6.500 zł.

HG: Czy planuje się wymianę lub naprawę zdewastowanych wiat przystankowych np. przystanek Glinik I lub Zagórzany Skrzyżowanie?

UM: Informujemy, że zlecone zostało uzupełnienie brakujących przeszkleń na przystankach przy ul. Bieckiej (przed skrzyżowaniem z ul. Skrzyńskich), z terminem realizacji do końca listopada br.

HG: Czy sprawcy zniszczeń wiat przystankowych są uchwyceni i czy są pociągani do pokrycia kosztów naprawy?

UM: Przypadki uszkadzania wiat przystankowych są przez Urząd Miejski w Gorlicach zgłaszane na Policję, celem ścigania sprawców, wraz z wnioskiem o pokrycie przez sprawców kosztów napraw. Np. w odniesieniu do uszkodzenia wiaty przy ul. Bieckiej wszczęte zostało przez Policję odpowiednie dochodzenie. Niestety, wiaty uszkadzane są zazwyczaj w godzinach nocnych i brak jest świadków takich zdarzeń, stąd ustalenie sprawców jest często niemożliwe.

HG: Czy mają Państwo wpływ na prywatnych przewoźników, by uzupełnili oraz zamieścili aktualne rozkłady jazdy, by podróżujący autobusami mieli kompleksowy przegląd?

UM: Przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.) zobowiązują przedsiębiorców wykonujących transport drogowy osób na liniach regularnych do zamieszczania informacji o rozkładach jazdy na wszystkich przystankach, z których korzystają. Rozkłady jazdy powinny być przez przewoźników uzupełniane, także w sytuacji ich braku spowodowanej np. wandalizmem. Zobowiązanie do zamieszczenia rozkładów jazdy jest elementem wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów, które to uprawnienia wydają - w zależności od zasięgu przewozów – odpowiednio: wójt (burmistrz lub prezydent miasta), starosta oraz marszałek województwa. Organy te są również uprawnione do kontroli prowadzenia działalności przez przewoźników, stosownie do warunków wydanego zezwolenia. W związku ze stwierdzeniem braków czytelnych tabliczek z rozkładami jazdy na części przystanków znajdujących się na terenie miasta Gorlice pismem z 13.10.2016 r. wystąpiono do przewoźników korzystających z przystanków o uzupełnienie rozkładów jazdy na wszystkich przystankach. Kopię tego pisma skierowano również do organów wydających zezwolenia na wykonywanie przewozów tj. do Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie, a także do zarządców dróg.

HG: Czy są planowane jakieś unowocześnienia na przystankach autobusowych, np. nazwy odpowiednich przystanków czy tablica z rozkładem trasy poszczególnych linii?

UM: Odpowiadając na pytanie dotyczące planowanych unowocześnień (np. w postaci nazw przystanków lub tablic z rozkładem jazdy poszczególnych linii) informujemy, że przygotowany został projekt tablic z nazwą przystanku, numerem i logo miasta. Oznakowanie planuje się zlecić do wykonania do końca br.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
podróżnik 09.11.2016 18:07
Całe szczęści,że służby miejskie przebudziły się i pochyliły nad tym tematem, bo pasażer też człowiek i płaci podatki.Najwyższy czas zobligować i wyznaczyć termin dla wszystkich przewożników na terenie miasta do wywieszenia aktualnych rozkładów jazdy na każdym przystanku (nie tylko raz na kilka lat),A tak na marginesie - nowy przewożnik(L) obsługujący kierunki Wapienne,Małastów zechce łaskawie wywiesić aktualne rozkłady,bo faktycznie zmiana nastąpiła już ponad m-c, a na przystankach" historia ".Mimo telefonów w tej sprawie 0 działania,poprzedni właściciel był na bieżąco i ulgowych było więcej,dało się ?( Ale jeśli L zmienił rozkłady dziś lub wczoraj, to sorry).W kosztach utrzymania przystanków powinni partycypować wszyscy przewożnicy,chyba ,że jest przepis, który mówi inaczej.:) oby nam się lepiej jeżdziło.

tralala 27.10.2016 06:00
Czytałem taką opinię jednego z mieszkańców, że po budowie tzw. północnego obejścia Gorlic, przystanki autobusowe poprzesuwano tak, ze teraz są znacznie bardziej oddalone od zabudowań niż przed remontem, co utrudnia korzystanie z nich mieszkańcom. Czy UM na to też zwraca uwagę? Wygląda na to, ze nie.

Maria 26.10.2016 15:59
No to czekamy na efekty kontroli pracownika Urzędu Miasta i mamy nadzieje,że zostaną uzupełnione brakujące listwy w ławkach na przystanku w centrum miasta przy ul.Stróżowskiej.

Jan 26.10.2016 07:41
Na G D A ważniejsze są wieńce i kwiaty niż pasażerowie,samochód parkujący w przejściu jest niezbędny?

Jan 26.10.2016 07:30
Na GDA ważniejsze są wieńce i kwiaty w przejściu i samochód, pasażerowie mogą stać pod chmurką. pozdrawiam

Łukasz 26.10.2016 07:16
Kiedyś był artykuł mówiący o tym, że nowe wiaty przystankowe miały być z innych materiałów z motywami lampy naftowej - miały być dużo bardziej wytrzymałe i nawiązujące projektem do naszej miejscowości. Nowa wiata w Stróżówce jest taka jak wszystkie pozostałe - czyli wykonana z nietrwałych materiałów i w żaden sposób nienawiązująca do historii miasta. Brak informacji dlaczego tak jest? Czyżby brak projektu czy chodzi o środki finansowe?

Tomek 26.10.2016 06:22
A przystanek naprzeciw Juhasa albo koło Forestu stoją tyle lat i po remoncie prezentują się bardzo dobrze. Trwałe materiały (drewno, kamień ) i wiata przystankowa przetrwa długie lata a nie pseudokonstrukcje z cienkich profili które nadają można zginać w rękach. Ciekawe ile taka nowoczesna wiata kosztuje , moim zdaniem kilkanaście razy więcej niż kosztuje materiał na taką wiatę.

Autobus 26.10.2016 05:46
Czego się spodziewać po przystankach, jak nawet na Dworcu nie można w spokoju czekać na autobus pod zadaszeniem, bo tak dba o podróżnych wielka firma... Co do oznakowań przystanków i tablic - to konieczne, bo póki co to jest średniowiecze. Można by też pomyśleć o kilku tablicach świetlnych na głównych przystankach, które wyświetlałyby odjazdy...

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”