Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu (piaskarki stomatologicznej) oraz proszku (w skład którego wchodzą drobiny czyszczące – zwłaszcza wodorowęglan sodu – oraz inne składniki), który wraz ze sprężonym powietrzem i wodą uderza o powierzchnię zębów, co powoduje usuwanie osadu nazębnego. W trakcie zabiegu w ustach pacjenta umieszcza się specjalny odsysacz, który zbiera zużyty proszek gromadzący się w jamie ustnej podczas zabiegu. Po wykonaniu zabiegu piaskowania możliwe jest przejście na przykład do ich fluoryzacji. Zabieg piaskowania przeprowadzić może zarówno lekarz dentysta, jak też higienista dentystyczny.
Zabieg piaskowania zębów szczególnie zalecany jest przede wszystkim tym osobom, które regularnie palą papierosy, piją dużo herbaty i kawy (a także – wina), decydują się na wybielanie zębów. Piaskowanie wskazane jest także u osób podatnych na przebarwienia zębów, posiadających zęby nachodzące na siebie lub będących w trakcie leczenia ortodontycznego. Wskazane osoby powinny wykonywać piaskowanie zębów w odstępach czasu nieprzekraczających kilku miesięcy. W przypadku pozostałych osób, wykonujących piaskowanie w celach jedynie profilaktycznych, zalecane jest powtarzanie go raz do roku. Dzięki systematycznemu piaskowaniu zębów pozbywamy się nieestetycznych przebarwień, a także jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób dziąseł i zębów. Nie powinno się przeprowadzać zabiegu piaskowania zębów u osób, o których występują następujące przeciwwskazania zdrowotne: alergia na jakikolwiek składnik używany przez dentystę (higienistę dentystycznego) podczas zabiegu, niezagojone rany błony śluzowej jamy ustnej, stany zapalne jamy ustnej lub dziąseł, a także wrzody na narządach układu pokarmowego. W przypadku przyjmowania przez pacjenta jakichkolwiek leków, które mogą oddziaływać negatywnie w interakcji z substancjami wykorzystywanymi do piaskowania, zalecane jest zachowanie ostrożności oraz konsultacja z lekarzem stomatologiem.
Zabieg piaskowania zębów jest zabiegiem bezbolesnym i nie wymaga użycia środków znieczulających. Jedyną niedogodnością, z jaką zmierzyć będzie się musiał pacjent to konieczność pozostawienia otwartej jamy ustnej na czas od 25 do 30 minut, a także nieprzyjemny dla niektórych posmak w jamie ustnej związany z użyciem proszku do piaskowania. Zabieg ten pozostaje całkowicie bezpieczny dla zdrowia, dając jednocześnie widoczne efekty jego wykonania. Nie jest on też zabiegiem kosztownym, a możliwe jest jego wykonanie praktycznie w każdym gabinecie dentystycznym. Wszystko to sprawia, że jest to zabieg powszechnie wykonywany oraz polecany wszystkim pacjentom stomatologicznym.
Napisz komentarz
Komentarze