Powód, czyli osoba wnosząca o rozwód, może określić samodzielnie, czy chce, aby sąd orzekał o winie czy też odstąpił od orzekania o winie. Chociaż rozwody bez orzekania o winie są bardziej popularne, głównie ze względu na fakt, że są na ogół krótsze i można otrzymać je nawet podczas jednej rozprawy, gdy małżonkowie nie mają dzieci, to jednak niosą ze sobą określone konsekwencje. Warto również zdawać sobie sprawę, że nie zawsze sąd rozstrzyga wyrok zgodnie z żądaniem powoda.
Sąd może rozstrzygnąć rozwód następująco:
-
rozwód bez orzekania o winie
-
rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków
-
rozwód z orzeczeniem o winie obojga małżonków
-
rozwód z ustaleniem, że żadne z małżonków nie ponosi winy
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące rozwodów z orzekaniem o winie oraz bez orzekania o winie. Warto zapoznać się z nimi przed złożeniem pozwu rozwodowego.
Rozwód bez orzekania o winie
Jak już wspomnieliśmy, jest to najszybsza i najtańsza metoda na rozwiązanie związku małżeńskiego. Wówczas małżonkowie nie orzekają o winie żadnej ze stron, dlatego też nie ma potrzeby powoływania świadków. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby dobrze zastanowić się nad żądaniem takiego rozwodu w sytuacji, gdy winę za rozkład pożycia małżeńskiego można rzeczywiście wskazać.
Rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków
Taka droga postępowania wybierana jest wtedy, gdy winę za rozpad małżeństwa ponosi mąż lub żona. Częstym powodem orzekania takiego rozwodu jest alkoholizm, przemoc, zdrada drugiej strony. W tym przypadku trzeba przygotować się już na dłuższy rozwód, który może trwać nawet kilka lat. Jedną z konsekwencji tego rodzaju rozwodu jest brak możliwości otrzymywania alimentów przez małżonka uznanego za winnego od małżonka, który wnioskował o rozwód z orzeczeniem o winie.
Rozwód z winy obojga małżonków
Orzekany jest on wtedy, gdy każde z małżonków przyczyniło się to rozpadu małżeństwa, bez orzekania o ich stopniu winy. W tym przypadku także rozwód może trwać dłużej, wymagać powoływania świadków oraz zbierania dowodów. W takiej sytuacji obydwoje byli małżonkowie mogą żądać od siebie alimentów.
Rozwód z ustaleniem, że żaden z małżonków nie ponosi winy
Tego rodzaju rozwody są spotykane dość rzadko, ponieważ mogą być one orzeczone w sytuacji, gdy przyczyną rozpadu małżeństwa okazały się okoliczności niezależne od małżonków, przykładowo może być to bezpłodność jednego z małżonków czy jego choroba psychiczna.
Dzisiaj większość małżonków, którzy chcą się rozwieść, wybiera profesjonalną pomoc adwokatów, którzy specjalizują się w sprawach rozwodowych. Do skorzystania ze swoich usług w tym właśnie zakresie zaprasza Kancelaria Adwokacka Sylwia Bartoszuk z Krakowa.
Napisz komentarz
Komentarze