Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Szczepionki na wagę złota

Podziel się
Oceń

O tym, dlaczego powinniśmy szczepić dzieci przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, rozmawiamy z pediatrą Dorotą Bohatkiewicz z przychodni Eskulap w Bieczu, w której realizowany jest program bezpłatnych szczepieńdla dzieci z powiatu gorlickiego. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z panią doktor.

Pani doktor, dlaczego powinnam zaczepić córkę przeciw wirusowi HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za 70 procent przypadków zachorowań na raka szyjki macicy i ponad 80 procent nowotworów okolic intymnych. Szczepiąc 13-latkę, bo dziewczynki w tym wieku objęte są programem bezpłatnych szczepień, w znacznym stopniu ograniczamy ryzyko, że jako dorosła kobieta zachoruje na jeden z tych nowotworów. Szczepionka, którą oferujemy uodparnia na cztery typy HPV. Dwa z nich odpowiedzialne są właśnie za nowotwory, a dwa za inne choroby okolic intymnych i jamy ustnej, u obydwu płci, tak więc zapobiegamy także tym schorzeniom.

Dlaczego bezpłatnymi szczepieniami objęte są akurat 13-latki?
Szczepionka przeznaczona jest dla dziewcząt przed inicjacją seksualną, a ,,Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce” obejmuje szczepieniami dziewczynki urodzone właśnie w 2003 roku. Zapewne wynika to z możliwości finansowych organizatora programu. Niemniej jednak wszystkie zarejestrowane szczepionki możemy stosować także w młodszych jak i w starszych grupach wiekowych - niestety odpłatnie. Szczepień nie należy odkładać za długo - szczepienie po inicjacji seksualnej będzie po prostu nieskuteczne, jeśli dojdzie do zakażenia wirusem.

Czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia przeciw zakażeniu HPV?
Tak. Dokładnie takie same jak w przypadku innych szczepionek, a więc okres między jakąkolwiek ostatnią szczepionką musi wynosić minimum miesiąc i oczywiście szczepimy tylko zdrowe dzieci. Przeciwwskazaniem jest chemioterapia i sterydoterapia oraz choroby przewlekłe.

Jakie występują powikłania poszczepienne?
Niepożądane odczyny po podaniu szczepionki przeciw zakażeniom HPV występują rzadko. Czasami pojawia się zaczerwienienie i lekki obrzęk w miejscu wkłucia oraz bolesność ramienia. Może się również zdarzyć ból głowy.

Na jak długo uodparnia szczepionka?
Mamy udokumentowane pełne zabezpieczenie u młodzieży. Potwierdzono również odporność nawet u kobiet w wieku 45 lat. W celu uzyskania długotrwałego efektu ochronnego wskazane jest przyjęcie pełnego schematu szczepień.

Jak wygląda ten schemat?
Dziewczętom do 13. roku życia podajemy dwie dawki szczepionki w odstępie minimum sześciu miesięcy, a tym od końca 14. roku życia trzy dawki i tutaj między pierwszą, a druga dawką jest minimum miesiąc przerwy, a między drugą i trzecią minimum trzy miesiące.

Kto szczególnie powinien zainteresować się zaczepieniem dziecka przeciw zakażeniu HPV?
Wszyscy rodzice, bo przecież chodzi tu o zdrowie ich dzieci w przyszłości, ale jeśli miałabym wskazać tę grupę, która w szczególności powinna zadbać o zaszczepienie swoich pociech to powiedziałabym, że są to ci rodzice, u których w rodzinie były przypadki zachorowań na raka szyjki macicy. Wciąż jeszcze niewiele 13-latek zostało zaszczepionych w naszym powiecie, a to najbardziej efektywna forma zapobiegania zakażeniom tym wirusem. W dodatku w Polsce szczepienia przeciw zakażeniom HPV należą do grupy szczepień zalecanych, co oznacza, że obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta lub jego opiekunów o możliwości skorzystania z takiej profilaktyki, ale koszty zakupu wszystkich dawek obciążają pacjenta lub jego rodzinę. Jedyną szansą pozyskania tych szczepionek za darmo jest udział w programach profilaktycznych finansowanych przez samorządy lokalne, takich jak ten, w którym bierze udział powiat gorlicki.

Więcej informacji na plakacie oraz na www.powiatgorlicki.pl i www.profilaktykawmalopolsce.pl.


Napisz komentarz
Komentarze
po co? 23.02.2017 16:00
Żenada, dlaczego pani doktor nie wspomniała o innych powikłaniach poszczepiennych takich jak: " zachwiania równowagi, omdlenia, ogromne zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy ze snem, duszności, osłabienie mięśni, mdłości i inne objawy. U niektórych zdiagnozowano POTS, czyli zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej. Badania naukowe mówią też, że szczepionki przeciwko wirusowi HPV mogą wywoływać chorobę autoimmunologiczną, również niewydolność jajników, a w konsekwencji bezpłodność." Zapraszam do szerszej lektury nt. HPV : http://stopnop.com.pl/nie-bedzie-obowiazkowej-szczepionki-przeciw-hpv/

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”