Pani doktor, dlaczego powinnam zaczepić córkę przeciw wirusowi HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za 70 procent przypadków zachorowań na raka szyjki macicy i ponad 80 procent nowotworów okolic intymnych. Szczepiąc 13-latkę, bo dziewczynki w tym wieku objęte są programem bezpłatnych szczepień, w znacznym stopniu ograniczamy ryzyko, że jako dorosła kobieta zachoruje na jeden z tych nowotworów. Szczepionka, którą oferujemy uodparnia na cztery typy HPV. Dwa z nich odpowiedzialne są właśnie za nowotwory, a dwa za inne choroby okolic intymnych i jamy ustnej, u obydwu płci, tak więc zapobiegamy także tym schorzeniom.
Dlaczego bezpłatnymi szczepieniami objęte są akurat 13-latki?
Szczepionka przeznaczona jest dla dziewcząt przed inicjacją seksualną, a ,,Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce” obejmuje szczepieniami dziewczynki urodzone właśnie w 2003 roku. Zapewne wynika to z możliwości finansowych organizatora programu. Niemniej jednak wszystkie zarejestrowane szczepionki możemy stosować także w młodszych jak i w starszych grupach wiekowych - niestety odpłatnie. Szczepień nie należy odkładać za długo - szczepienie po inicjacji seksualnej będzie po prostu nieskuteczne, jeśli dojdzie do zakażenia wirusem.
Czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia przeciw zakażeniu HPV?
Tak. Dokładnie takie same jak w przypadku innych szczepionek, a więc okres między jakąkolwiek ostatnią szczepionką musi wynosić minimum miesiąc i oczywiście szczepimy tylko zdrowe dzieci. Przeciwwskazaniem jest chemioterapia i sterydoterapia oraz choroby przewlekłe.
Jakie występują powikłania poszczepienne?
Niepożądane odczyny po podaniu szczepionki przeciw zakażeniom HPV występują rzadko. Czasami pojawia się zaczerwienienie i lekki obrzęk w miejscu wkłucia oraz bolesność ramienia. Może się również zdarzyć ból głowy.
Na jak długo uodparnia szczepionka?
Mamy udokumentowane pełne zabezpieczenie u młodzieży. Potwierdzono również odporność nawet u kobiet w wieku 45 lat. W celu uzyskania długotrwałego efektu ochronnego wskazane jest przyjęcie pełnego schematu szczepień.
Jak wygląda ten schemat?
Dziewczętom do 13. roku życia podajemy dwie dawki szczepionki w odstępie minimum sześciu miesięcy, a tym od końca 14. roku życia trzy dawki i tutaj między pierwszą, a druga dawką jest minimum miesiąc przerwy, a między drugą i trzecią minimum trzy miesiące.
Kto szczególnie powinien zainteresować się zaczepieniem dziecka przeciw zakażeniu HPV?
Wszyscy rodzice, bo przecież chodzi tu o zdrowie ich dzieci w przyszłości, ale jeśli miałabym wskazać tę grupę, która w szczególności powinna zadbać o zaszczepienie swoich pociech to powiedziałabym, że są to ci rodzice, u których w rodzinie były przypadki zachorowań na raka szyjki macicy. Wciąż jeszcze niewiele 13-latek zostało zaszczepionych w naszym powiecie, a to najbardziej efektywna forma zapobiegania zakażeniom tym wirusem. W dodatku w Polsce szczepienia przeciw zakażeniom HPV należą do grupy szczepień zalecanych, co oznacza, że obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta lub jego opiekunów o możliwości skorzystania z takiej profilaktyki, ale koszty zakupu wszystkich dawek obciążają pacjenta lub jego rodzinę. Jedyną szansą pozyskania tych szczepionek za darmo jest udział w programach profilaktycznych finansowanych przez samorządy lokalne, takich jak ten, w którym bierze udział powiat gorlicki.
Więcej informacji na plakacie oraz na www.powiatgorlicki.pl i www.profilaktykawmalopolsce.pl.
Napisz komentarz
Komentarze