Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Kromer zabiera stanowisko w sprawie wypowiedzi radnego powiatowego

Podziel się
Oceń

Na naszą skrzynkę mailową dotarła wiadomość od Rady Pedagogicznej I LO im. M. Kromera w Gorlicach oraz Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I LO. Dotyczy ona wypowiedzi Radnego Powiatowego Zygmunta Fryczka w sprawie jakości kształcenia w powiecie gorlickim.

 

Prezentujemy treść pisma w niezmienionej formie:

Stanowisko Rady Pedagogicznej I Liceum Ogólnokształcącego  im. Marcina Kromera w Gorlicach w sprawie wystąpienia Pana Radnego powiatowego – Zygmunta Fryczka  w Regionalnej Telewizji Gorlice (www.rtvg.pl) w programie wyemitowanym w dniu 01 listopada 2016r. , przyjęte w formie uchwały Nr 25/2016 z dnia 07 listopada 2016r.

Rada Pedagogiczna I LO im. M.Kromera w Gorlicach  przyjęła z  oburzeniem wypowiedź Pana Radnego Powiatowego Zygmunta Fryczka w Regionalnej Telewizji Gorlice w dniu pierwszego listopada 2016r podczas konferencji radnych Prawa i Sprawiedliwości  dotyczącej  jakości kształcenia w powiecie gorlickim. Podczas konferencji Pan Radny Z. Fryczek skupił się szczególnie na  naszym Liceum. Mając pełne dane dotyczące wyników egzaminów maturalnych zdawanych w zakresie rozszerzonym w sesji wiosennej 2016, Pan Fryczek podał do publicznej wiadomości niepełną i nieprawdziwą informację dotyczącą wyników matur z wos, matematyki i biologii na poziomie rozszerzonym. Pominięte zostały wyniki 14 uczniów zdających wos w zakresie rozszerzonym, spośród których 5 uzyskało wynik ponad 70 %. Podobnie w przypadku matematyki zostało pominięte 58 wyników, spośród których 8 spełniało oczekiwany przez Pana Fryczka wskaźnik. W przypadku biologii zostały podane całkowicie nieprawdziwe informacje, gdyż do egzaminu z biologii przystąpiło nie 18 osób jak było powiedziane , ale 65 osób, spośród których 11 uzyskało wynik 70 % i więcej. Przytoczone dane miały być  przykładem słabej jakości kształcenia  w liceach, ale bez porównania do wyników osiągniętych  z wymienionych przedmiotów w pozostałych liceach powiatu gorlickiego  wyraźnie sugerowały, że najgorszy poziom kształcenia jest w naszym Liceum. Jest to o tyle zadziwiające, że wszystkie średnie wyniki matur uzyskane przez naszych absolwentów w roku 2016 przekraczają średnie wyniki w kraju, są najwyższe w powiecie (poza średnim wynikiem z j. niemieckiego) i w większości przekraczają średnie wyniki w województwie.        
      
W dalszej części wypowiedzi jest mowa o śladowych ilościach wyników powyżej 70% z języka polskiego, języka niemieckiego i języka angielskiego. Wszystko to stoi w sprzeczności ze stanem faktycznym. Wynik powyżej 70%  z języka polskiego uzyskało 25 maturzystów, z języka angielskiego 49 zdających i 4 spośród 9 zdających język niemiecki. Interpretacja wyników dokonana przez Pana Fryczka jest  dla nas niezrozumiała, bo przecież Pan Radny dysponował odpowiednimi danymi. Publicznie podane nieprawdziwe informacje godzące w wizerunek naszej szkoły, są niezgodne ze stanem rzeczywistym . Inną rzeczą jest sam wskaźnik 70% możliwych do zdobycia punktów na egzaminie w zakresie rozszerzonym. Prawo oświatowe w żadnym miejscu nie ujmuje takiego wskaźnika. Nie ma nawet minimalnego progu procentowego od którego zależy czy egzamin w zakresie rozszerzonym jest zdany, czy też nie. Jest to tylko subiektywny wymóg sformułowany przez Pana Radnego Fryczka. Prawdą jest, że im wyniki są wyższe to tym lepiej jest dla ucznia i notowań szkoły. Analiza średnich wyników matur w zakresie rozszerzonym we wszystkich 258 liceach województwa małopolskiego wskazuje, że nasze Liceum lokuje się w zależności od egzaminu na pozycjach od 20 do 60 . Zatem, czy można stawiać wniosek, o niskim poziomie  kształcenia w „Kromerze”?  W załączonej tabeli przytaczamy  wszystkie dane, których źródłem są wyniki matur znajdujące się na stronie OKE w Krakowie. Zwraca się uwagę, że nieliczne licea w Małopolsce uzyskały wynik średni z przedmiotów zdawanych w zakresie rozszerzonym  na poziomie powyżej 70%.

Rada Pedagogiczna oczekuje od Pana Radnego Zygmunta Fryczka dokonania sprostowania podanych w dniu pierwszego listopada 2016r publicznie informacji nieprawdziwych o których była mowa, w sposób i formie  w jakich informacja została podana.  Ponieważ wypowiedź była udzielona w ramach konferencji prasowej Radnych Prawa  i Sprawiedliwości dlatego niniejsze stanowisko Rady Pedagogicznej należy przekazać do wiadomości także powiatowym  i regionalnym władzom Prawa i Sprawiedliwości , parlamentarzystom ziemi gorlickiej oraz Staroście Powiatu Gorlickiego i Przewodniczącej Komisji  Edukacji, Kultury i Sportu.

Tabela stanowiąca załącznik do  stanowiska Rady Pedagogicznej z dnia 07 listopada 2016r. w sprawie  wystąpienia Pana Radnego Powiatowego – Zygmunta Fryczka  w Regionalnej Telewizji Gorlice w  programie wyemitowanym w dniu 01 listopada 2016r


rzewodniczący Rady Pedagogicznej
Gorlice, 7 listopada2016r 


Napisz komentarz
Komentarze
Absolwentka 18.11.2016 13:01
Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor danej placówki oświatowej,a jeśli ten nie miałby uprawnień pedagogicznych, to wicedyrektor. (patrz: WIKIPEDIA, skoro tego nie wiesz., chyba,że nie wiesz kto jest dyrektorem I LO im.M. Kromera w Gorlicach:)...wtedy dla Ciebie musiałby się podpisać nazwiskiem ;)))))

m 17.11.2016 15:40
Do Aryskafander:Ś.P. Kromer stanowiska ani nie" zabrał" ani nie zajął z przyczyn oczywistych.Zająć je mogła jedynie Rada Pedagogiczna Liceum im.Kromera ale trudno stwierdzić jednoznacznie czy je zajęła ponieważ jej przewodniczący(prawdopodobnie dyrektor tejże placówki) nie ośmielił się podpisać.

Aryskafander 16.11.2016 07:27
Kromer raczej "zajmuje stanowisko" niż je "zabiera" droga redakcjo...

0-700 15.11.2016 21:25
MAT - ze zrozumieniem przeanalizuj co napisałemm - "pziuu, ziuuuuu". Kromer jest wart więcej niż uniwersytet Biniedypzdr

m 15.11.2016 16:31
Do 0-700.(A może tylko 0?)Z pewnością jest Pan(i)absolwentem tego "starożytnego" liceum ukończonego za...No właśnie,za ile?A na temat Smoleńska czy T 90 proszę się nie wypowiadać bo to jest zbiór zastrzeżony dla myślących.

MAT 15.11.2016 10:26
Do 0-700. Proszę przeanalizować ze zrozumieniem tabelę.Wynik 48% to średnia wszystkich zdających WOS. Nie mówi ona ile osób przekroczyło 50%. Proszę na stronie OKE Kraków sprawdzić średnie wyniki matury z WOS-u w innych liceach woj. małopolskiego i wtedy się wypowiadać.

Absolwentka l LO 14.11.2016 23:42
Uważam że wypowiadanie się na temat jakości kształcenia na podstawie wyników z matury rozszerzonej nie oddaje rzeczywistego stanu rzeczy czyli jakości kształcenia. Liceum ogólnokształcące jak sama nazwa wskazuje ma przygotować młodego człowieka do dalszej edukacji na studiach, dać solidne podstawy. A nie tylko być 3 letnim kursem przygotowującym do matury. Z własnego doświadczenia wiem , że to czy jakość kształcenia w danym liceum byla wysoka wychodzi w momencie rozpoczecia studiów kiedy rysują sie różnice pomiedzy studentami uczeszczającymi do różnych szkół , nie jest jest powiedziane że jeśli ktoś lepiej zdał mature to lepiej poradzi sobie na dalszych etapach kształcenia. Według mnie realna jakość kształcenia danej szkoły jest bardzo trudna do określenia a w powiecie gorlickim nie można jednosnacznie stwierdzic które liceum jest najlepsze, każde środowisko będzie obstawać przy swoim.Jednak każda szkoła ma swoje mocne i słabe punkty , nauczycieli którzy podnoszą prestiż danej placówki, uczą ,wymagają a przekazana wiedza zostaje na lata i takich których ocecność negatywnie wpływa na obraz danej placówki. Szkoła jest tak mocna jak jej najsłabsze ogniwo. I Lo w mojej ocenie ma wiecej mocnych punktów np matematyka, geografia, chemia do słabych stron należy zaliczyć fizyke której nauczyciel powinien dawno być zmieniony. Jestem na to dobrym przykładem gdyż zdałam mature bardzo dobrze lecz z powodu braków jakichkolwiek podstaw z tego przedmiotu (fizyka)nie dałam rady ukończyć wybranego kierunku studiów. Podsumowując na jakość kształcenia pracuje cała szkoła zarówno uczniowie jak i nauczyciele, renoma szkoły jest wypracowywana przez lata a jakość kształcenia wychodzi dopiero na późniejszych etapach życia a nie tylko i wyłącznie na podstawie danych z matury i to rozszerzonej. Jeśli chodzi o wypowiedz tą jak i każdą inną należy mowić prawdę ażeby nikomu nie czyić kłamstwem przykrości i nie wprowadzać zamieszania, dotyczy to każdego a w szczególności osób zajmujących publiczne stanowiska.

0-700 14.11.2016 22:16
Żałosne. Podobno żaden z maturzystów nie uzyskał więcej niż 50 % z WoS'u (Wiedza o Smoleńsku).Jak wiadomo inne przedmioty również są ważne: fizyka (czyli jak zachowuje się materiał uderzając w przeszkodę przy 300 km/h), chemia (czyli jak zawiesić w powietrzu lżejszy od powietrza hel), język polski (czyli marsz dąbrowski z Polski do wolski), język rosyjski (głównie podstawowe słowa służące dyplomacji: cyka blyat, sabaka)geografia (żeby wiedzieć gdzie stoimy, a gdzie stało zomo)przysposobienie obronne (jak zniszczyć T90 długopisem i kropidłem)Drodzy licealiści. Pamiętajcie, że po zdaniu matury czeka na was posada w Ministerstwie Obrony. To dla Was duża szansa.

m 14.11.2016 21:05
Radny Zygmunt Fryczek nic nie musi prostować bo na anonimy się nie odpowiada.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.