Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Urząd Miasta bardziej wymagający niż IPN

Podziel się
Oceń

Niedawno zakończył się kolejny konkurs na stanowisko w administracji publicznej w naszym regionie. Zazwyczaj konkurencja jest ogromna jednak nie tym razem.

 

Etat urzędnika – marzeniem wielu

Praca w administracji publicznej kojarzy się wielu osobom poszukującym pracy z bezpieczeństwem i stabilnością zatrudnienia. Nie dziwi więc fakt, że do konkursów, w których obsadzane są stanowiska tego typu staje niejednokrotnie dziesiątki osób. Doskonałym tego przykładem był wiosenny nabór urzędników obsługujących obecnie program Rodzina 500+. Kandydaci składali podania w wiele miejsc. W samej tylko Gminie Gorlice o pracę tą starało się niemal 100 osób, które spełniały formalne wymagania konkursu. Osoby z Gorlic aplikowały na to samo stanowisko także w innych miejscowościach – konkursowa migracja mieszkańców okolicznych powiatów wydaje się być czymś normalnym. Niewygoda w postaci nieco wydłużonej drogi do pracy nie zraża – ważniejsze jest w stabilne zatrudnienie.

Zaskakuje więc ogromnie sytuacja, w której pojawia się konkurs, gdzie starających się o stanowisko w urzędzie brakuje. Nie mówimy przy tym o stanowisku kierowniczym, dyrektorskim czy związanym z szeroko pojętym nadzorem na wyższym szczeblu administracyjnym.

Etat podinspektora w Urzędzie Miejskim, bo o nim mowa, okazał się niemal nieosiągalny. A wszystko, jak się wydaje, za sprawą jednego, niezwykle wyszukanego wymogu formalnego.

Urząd Miejski w Gorlicach chce tylko profesjonalistów

Konkursy na stanowiska urzędnicze są zwykle trzyetapowe – pierwszy etap polega na spełnieniu określonych minimów formalnych (zwykle określone doświadczenie zawodowe, określone wykształcenie, niekaralność). Ponieważ wymagania te są zwykle powtarzalne i spełnia je wiele osób, następuje drugi etap konkursu – test z wiedzy, sprawdzający znajomość obejmujących procedur i przepisów prawa, które będą wykorzystywane przez przyszłego urzędnika w codziennej pracy. Ostatnia faza rekrutacji to rozmowa kwalifikacyjna, w czasie której osoby, które pomyślnie przeszły pierwsze dwa etapy naboru mają możliwość zaprezentować się jako najlepsi kandydaci na dane stanowisko.

Ostatni konkurs w UM Gorlice mógł zakończyć się już po pierwszym etapie, ponieważ okazało się, że wymagania formalne spełniała tylko jedna osoba.

Zaciekawieni tym faktem sprawdziliśmy, jakie oczekiwania od przyszłego pracownika postawił Urząd, że tak wąskie grono osób mogło się ubiegać o tę pracę.

Podinspektorem w Wydziale Organizacyjnym Dziale Organizacyjnym – Archiwum UM mógł zostać: obywatel polski, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych i korzystający w pełni z praw publicznych, niekarany, o nieposzlakowanej opinii i zdrowy w stopniu umożliwiającym pracę na wskazanym stanowisku.

Dodatkowo, w związku z typem pracy, pośród wymagań niezbędnych dla kandydata znalazło się wykształcenie wyższe I lub II stopnia w zakresie archiwistyki, zarządzania dokumentacją lub ukończone studia podyplomowe w tym zakresie oraz niezwykle ciekawy wymóg minimalnego, udokumentowanego doświadczenia zawodowego, które określono na co najmniej 3 lata.

Właśnie ten ostatni wymóg wydaje się niezwykle szczególny w porównaniu z podobnymi ofertami pracy tego typu.

Pozostałe wymagania związane z tym naborem poznacie TUTAJ

UM Gorlice równa w górę

Prawem każdego pracodawcy jest tak określać swoje wymagania, by przyszły pracownik jak najlepiej mógł wypełniać swoje obowiązki i przyczyniać się do sprawnego funkcjonowania całej instytucji. Tu wątpliwości nie mamy. Tak długi staż zawodowy jako podstawowy wymóg pracy na opisanym wyżej stanowisku dziwi jednak ogromnie, szczególnie gdy porównamy gorlicką ofertę pracy z innymi ofertami na podobne i pokrewne stanowiska (biorąc pod uwagę zakres obowiązków, a niekoniecznie nazwę stanowiska pracy, która może różnić się w zależności od instytucji). Podobnie bardzo konkretnie określony wymóg związany z oczekiwanym wykształceniem przyszłego pracownika.

Zwykle takie wymagania traktowane są jako dodatkowe atuty kandydata, a nie podstawowy warunek zatrudnienia.

Gorlice daleko w tyle zostawiają w tym zakresie nawet IPN, do którego aplikować na stanowisko archiwisty mogłyby nawet osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia na takim bądź podobnym stanowisku.

Także oferty pracy w archiwum z innych BIPów nie pozostawiają złudzeń – UM Gorlice zawiesił poprzeczkę wyjątkowo wysoko.

Dla przykładu:

- w Słupsku na stanowisko podinspektora ds. Archiwum w Wydziale Organizacji Urzędu możliwe było aplikowanie osób bez jakiegokolwiek stażu z wykształceniem wyższym lub osób z wykształceniem średnim i tylko wtedy 3-letni staż pracy był obligatoryjny. Oferta TUTAJ

- w Płocku na stanowisko Podinspektora w Archiwum Akt Stanu Cywilnego obowiązkowe wymagania formalne wyczerpywało: polskie obywatelstwo, nieposzlakowana opinia, pełna zdolność do czynności prawnych, niekaralność i posiadanie wykształcenia wyższego (bez konkretnego profilu edukacji). Oferta TUTAJ 

- we wspomnianym wcześniej Instytucie Pamięci Narodowej niezbędna wymagania do pracy na stanowisku archiwisty nie obejmują ani kierunkowego wykształcenia ( jest to wymóg dodatkowy) ani jakiegokolwiek stażu pracy; starszy archiwista musi posiadać staż pracy minimum 2-letni – poza tym wymogi podstawowe obejmują: obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych, wykształcenie wyższe, wysokie walory moralne kandydata, zaświadczenie o braku pracy, służby lub współpracy z organami bezpieczeństwa państwa, a co ciekawe także wskazany wprost – obligatoryjny wymóg dobrej znajomości języka polskiego w mowie i piśmie. Oferta TUTAJ

 Nie wiemy, jak wiele osób mogłoby ubiegać się o daną posadę w Gorlicach gdyby określony tutaj staż pracy wynosił rok czy dwa lata lub gdyby zrezygnowano z wymogu dotyczącego wykształcenia kierunkowego.

Tak „skrojony na miarę” konkurs pojawia się wyjątkowo rzadko w przypadku obsady stanowisk porównywalnych ze wskazanym tu podinspektorem.

Trudno wiec nie zapytać o to, dlaczego inne instytucje poszukujące osób na pokrewne stanowiska nie postępują podobnie jak UM w Gorlicach i świadomie decydują się na selekcję kandydatów dopiero w dalszych etapach postępowania konkursowego?
Istotne zawężenie grona potencjalnych kandydatów w pierwszej fazie naboru z pewnością przyspieszyłby poszukiwania idealnego kandydata. Jednocześnie jednak tak konkretne oczekiwania pracodawcy pozbawiają wielu osób szansy na staranie się o określoną posadę, a wręcz narażają instytucję na pokusę takiego przygotowywania konkursów, by wynik naboru mógł być tylko jeden.

Pracodawca chcący szybko zapełnić wakat osobą najlepiej przygotowaną do tego zadania, a co za tym idzie – rokującą na najszybsze wdrożenie się do pracy - może dowolnie ustalać wymagania względem kandydatów. Przy wysoko wyśrubowanych oczekiwaniach wobec kandydata możemy niemal z całkowitą pewnością stwierdzić – do pracy w urzędzie nie trafi nikt przypadkowy.

Czy więc nie powinniśmy już spodziewać się konkursów, w których pierwszy etap naboru przejdą dziesiątki zainteresowanych?

Z pewnością przekonamy się w przyszłości.

 

foto:pixabay


Napisz komentarz

Komentarze

Sklepowa 11.12.2016 14:43
Tylko w Biedronce Klienta traktuje się na zasadzie ''Klient Nasz Pan bo Klient to nasz Pracodawca''

Do robol 11.12.2016 08:04
Jeżeli uważasz, źe 1700 zł na kierowniczym stanowisku to kokosy, przy ktorych można ustawić się na całe życie to dalsza dyskusja wydaje się niepotrzebna. Jeżeli robol zarabia mało, niech robol ma pretensje do swojego pracodawcy, a nie wskazuje winnych w administracji budżetowej.

Kierownik sklepu. 10.12.2016 11:57
Miasto powinno pomyśleć by w okolicach sklepu Statoil zrobić jeden sklep z prawdziwego zdarzenia czyli ''Delikatesy Centrum''

ROBOL 10.12.2016 10:53
oczywiście że wiem ile zarabia taki np kierownik wydziału to 1700 netto podstawy do tego różnej maści dodatki np.stażowy czy premiezwykły pracownik ma minimalną z premią oraz wszyscy mają 13 w nagrodę za dobrze wypełniona pracępytanie jaki zakład w GORLICACH płaci 13 tkęw ZUS który podobno płaci głodowe wypłatyna 50 miejsc jest 500 chętnych

Do robol 09.12.2016 15:09
A czy robol wie jakie są zarobki w budżetówce? Ile poświęcenia, czasu i pieniędzy wymagają studia i kursy? Pewnie nie wie, bo logicznego zdania nie umie złożyć.

Beogar 09.12.2016 05:49
Ha, jak to łatwo napisać...Też pracuję jako archiwista, daleko od Gorlic, w nieco większej jednostce i wiem na czym polega ta praca. Jeśli ktoś twierdzi, że wykształcenie średnie i ukończony jakiś kurs archiwalny, nawet I i II stopnia wystarczy do prawidłowego prowadzenia archiwum i koordynowania całości procesów kancelaryjnych w Urzędzie, to pojęcia bladego o tej pracy nie ma.I takie przekonanie u większości osób pokutuje...W tej pracy ważne jest wykształcenie, znajomość przepisów, wymagania ze strony właściwego Archiwum Państwowego a nade wszystko DOŚWIADCZENIE w tego typu pracy, bo często teoria teorią, ale umiejętności praktyczne liczą się najbardziej.Chyba każdy, jako pracodawca, wolałby pracownika doświadczonego, z odpowiednim stażem, niż "Świeżaka", który musi się dopiero uczyć...Strasznie stronniczy artykuł i bez rzetelnego przygotowania...

Edek z Fabryki Kredek 08.12.2016 16:46
Jak to łatwo jest napisać wymagania pod daną osobę.. znane w Pl . Wymagania dla nowych bo starzy czasem po maturach , pojęcia nie majo a trwajo. Po owocach ich poznacie- jakie są efekty pracy urzędników każdy ma swoje zdanie.

ROBOL 08.12.2016 15:26
wszyscy sie pchaja bo nie ma jak w budżetówce robota pewna i zus opłaconyod kwietnia wszyscy dostaną po 600 zł podwyżki od 1 kwietnia 2017ŻYĆ NIE UMIERAĆlecz tzw'' DOBRA ZMIANA ''

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama