Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Biecz edukacją w Małopolsce słynie

Podziel się
Oceń

Małgorzata Małuch, Mirosław Wędrychowicz, Stanisław Kaszyk i gmina Biecz na podium plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski. W środę (7 grudnia) w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów tegoroczne edycji konkursu, organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

 

Gmina Biecz zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Edukacyjną Gminę Małopolski. Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa i Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza otrzymali tytuł Mecenasa Srebrnej Kariery, a Stanisław Kaszyk, sołtys Szalowej został Ambasadorem Bilansu Kariery.

Gmina Biecz uplasowała się na drugiej pozycji dzięki realizacji projektu „Edukacyjne Manewry w ramach Bieckiej Akademii Rozwoju”, na którą złożyły się przedsięwzięcia ekologiczne, edukacyjne i profilaktyczne, między innymi: utworzenie Gminnego Centrum Ekologii „Odkrywcy Przyrody”, ścieżka ekologiczna „Zielony Zakątek”, konkursy, wycieczki, happeningi i turnieje.

Na stronie Urzędu Miejskiego w Bieczu czytamy, że inicjatywy, które odbywały się w ramach projektu, zostały przeprowadzone po to, aby od najmłodszych lat uwrażliwiać mieszkańców na potrzeby otoczenia. Wszystkie działania stanowiły całość, której przewidywanym efektem jest zapewnienie większego bezpieczeństwa dla mieszkańców gminy, wzrost świadomości oraz liczne przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjne zapobiegające patologiom i negatywnym zachowaniom społecznym.

Biecki burmistrz i Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa otrzymali również tytułu Mecenasa Srebrnej Kariery, który pierwszy raz został przyznany w tym roku. Nasi włodarze zostali dostrzeżeni, bo aktywnie wspierają rozwój zawodowy i osobisty swoich mieszkańców.

Zaczęło się od niewielkiego kwotowo, ale ogromnego pod względem zaangażowania przedsięwzięcia związanego z powołaniem świetlicy, która edukowała i integrowała „srebrnych” mieszkańców naszej gminy. Dzisiaj kluby 50+ łączą ponad 200 mieszkańców, którzy regularnie biorą udział w zajęciach i spotkaniach odbywających się w Sękowej, Ropicy Górnej, Męcinie Wielkiej, Siarach i Owczarach – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. I dodaje: Od blisko pięciu lat mieszkańcy uczestniczą nie tylko w zajęciach edukacyjnych, między innymi z języka angielskiego, obsługi komputerów i Internetu, ale również jeżdżą na wycieczki i spotykają się przy okazji różnych wydarzeń, chodzą razem na aerobik i uprawiają nordic walking.

Pani wójt śmieje się, że sękowskich seniorów, nie da się zatrzymać, że od ich spotkań nie ma już ucieczki.

Oprócz Klubów 50+ w gminie Sękowa doskonale działa Spółdzielnia Socjalna „Czystość”, dzięki której stałe zatrudnienie znalazło 15 mieszkańców.

To ludzie dojrzali, którzy w większości byli długotrwale bezrobotni, a dzięki spółdzielni podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe i zdobyli zatrudnienie. Co więcej – nasza spółdzielnia doskonale działa, bo w stu procentach sama się finansuje i cały czas inwestuje, przede wszystkim w sprzęt – podkreśla Małgorzata Małuch.

Spółdzielnia zatrudnia mężczyzn, dlatego pani wójt zapowiada powstanie podobnej, ale dla kobiet.

Niemniej ważne wyróżnienie otrzymał Stanisław Kaszyk, sołtys Szalowej – Ambasador Bilansu Kariery - za inicjatywy wspierające rozwój zawodowy i osobisty oraz promujące poradnictwo zawodowe.

Aktywizacja mieszkańców Gorlickiego to ważna część mojej działalności społecznej. Jesteśmy jedynym powiatem w Polsce, w którym z inicjatywy sołtysów powstała Lokalna Grupa Działania, która od ponad dziesięciu lat wspiera rozwój powiatu gorlickiego w różnych aspektach, również tych związanych z rozwojem zawodowym mieszkańców – mówi Stanisław Kaszyk.

Sołtys Szalowej zaznacza, że na tytuł, który otrzymał pracowało wiele osób.

Oczywiście, że ta nagroda po prostu cieszy. Chodzi o to, że ktoś dostrzegł nasze działania i to, że pracujemy dla ludzi, a nie tylko dla siebie – dodaje z dumą.

Warto również przypomnieć, że w ubiegłych edycjach (wszystkich było siedem) tytuł Edukacyjnej Gminy Małopolski otrzymały: Gorlice (w 2010 roku), Łużna (w 2012 roku) i Bobowa (w 2013 roku). O tegoroczny tytuł rywalizowało 11 gmin, ostatecznie, w wyniku głosowania internautów i kapituły konkursowej, wygrała gmina Zakliczyn.

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego


Napisz komentarz

Komentarze

Luis 09.12.2016 14:57
Żenujące są takie plebiscyty. Wychodzi na to że każdy już był laureatem byle czego.

Uczeń 09.12.2016 13:14
Gmina Gorlice miała już taki tytuł w 2010 roku, ale gratuluję

ReklamaŻyczenia świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia od Gminy Ropa
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaŻyczenia świąteczne od pracowników Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama
ReklamaŻyczenia świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia od Radnego Sejmiku Małopolskiego Tomasza Płatka
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
Starosta Gorlicki – Mirosław Waląg Wigilijne świętowanie Kół Gospodyń Wiejskich w Kąśnej Dolnej [FOTO] W niedzielę (15 grudnia) w Kąśnej Dolnej odbyło się wigilijne spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Małopolskiego. Uczestnicy, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, w tym Starosta Gorlicki Mirosław Waląg, mieli okazję podzielić się opłatkiem, wspólnie kolędować oraz cieszyć się smakołykami przygotowanymi przez gospodynie. Spotkanie stało się nie tylko okazją do świątecznych życzeń, ale również do umocnienia więzi w społeczności lokalnej.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:35Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19Leśnicy z choinkami podczas akcji krwiodawstwa Choinka dla życia od Lasów Państwowych. Oddaj krew i odbierz świąteczne drzewko Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Leśnik” oraz Nadleśnictwo Gorlice zapraszają do udziału w akcji krwiodawstwa pod hasłem „Choinka dla życia”, która odbędzie się 18 grudnia 2024 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorlicach. Każdy krwiodawca, który zechce podzielić się tym cennym darem, otrzyma w zamian świąteczne drzewko. Wspierajmy tę szlachetną inicjatywę i pamiętajmy, że każda kropla krwi może uratować życie!Data dodania artykułu: 16.12.2024 10:07Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 18Druhny i druhowie OSP w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach 47 druhen i druhów OSP z powiatu gorlickiego złożyło przyrzeczenie [FOTO] W poniedziałek (16 grudnia) 47 druhen i druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie gorlickim z sukcesem zakończyło szkolenie podstawowe, przystępując do egzaminu, który umożliwił im uzyskanie uprawnień do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Uroczysty apel, podczas którego nowi strażacy złożyli przyrzeczenie, odbył się w Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach.Data dodania artykułu: 19.12.2024 09:27Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 15
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama