Po czym przystąpiono do wręczenia nagrody burmistrza Biecza Cromerus.
- Nagroda burmistrza Biecza Cromerus przyznawana jest za szczególne zasługi i osiągnięcia w zakresie kultury, działalności społecznej oraz przedsiębiorczości. Celem nagrody jest uhonorowanie osób, instytucji, firm, które swoją postawą i pracą wyróżniają się w działalności na terenie bądź na rzecz gminy Biecz i jej mieszkańców – mówił o nagrodzie Grzegorz Szary.
W zakresie kultury Cromerusa otrzymała pani Beata Bochnia.
Pani Beata Bochnia od wielu lat swoją działalnością promuje dziedzictwo kulturowe gminy Biecz w regionie, kraju oraz poza jego granicami. Pracuje na rzecz ochrony i rozwoju kultury i dziedzictwa kulturowego królewskiego Biecza. Kultura to wielka pasja pani Beaty Bochni. Odnajduje to potwierdzenie m.in. w prowadzeniu chóru kolegiaty pw. Bożego Ciała w Bieczu, który prowadzi z wielkim sercem i radością. Nie sposób opisać wszystkich dokonać i repertuaru chóru, bo jest ich ogrom. „Ale nie o miejsca tu chodzi … Chodzi o człowieka, który kocha, to co robi, o człowieka, który nauczył mnie ogromnego szacunku do Dziedzictwa Narodowego” te słowa napisane we wniosku o nagrodę najlepiej mówią o wielkim sercu i zaangażowaniu w rozwój kultury na ziemi bieckiej przez panią Beatę Bochnię, która pracuje dla Boga, ludzi i kultury.
W zakresie działalności społecznej Cromerus trafił do pani Zofii Kamińskiej.
Ciężko jest ująć w kilku zdaniach działalność pani Zofii Kamińskiej na rzecz lokalnej społeczności nie tylko rodzinnego Bugaja, ale i całej gminy Biecz i powiatu gorlickiego. Nie ma chyba też w powiecie osoby, który nie znałaby pani Kamińskiej. Jest radną powiatu gorlickiego od 1998 roku. Podejmuje wiele przedsięwzięć mających wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców gminy Biecz i naszego powiatu. Życzliwa i otwarta oraz chętna do pomocy innym osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Aktywnie pracuje na rzecz lokalnej społeczności w zakresie rozwoju kultury, oświaty i sportu. To właśnie z oświatą była związana zawodowo przez wiele lat, ucząc dzieci w Gorlicach oraz Sitnicy i kierując jednocześnie tamtejszymi szkołami. Współpracuje z wieloma instytucjami na terenie powiatu gorlickiego.
Pomimo, że ma wiele obowiązków zawsze znajdzie czas, aby wysłuchać drugą osobę, a jej dom stoi otworem dla wszystkich. Takie wartości, wychowanie i miłość oraz szacunek do bliźnich i Ojczyzny wyniosła z domu rodzinnego, w którym bardzo szybko musiała wkraczać w dorosłość. Rodziców straciła, będąc jeszcze dzieckiem. Jej działalność została najlepiej podsumowana w składanym wniosku, w którym napisano „ Naszym zdaniem działania pani Zofii Kamińskiej można podsumować słowami Jana Pawła II - „ Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to, co się ma, ale czym dzieli z innym.”
Wśród nominowanych byli także trenerzy KS Podhalanin Biecz Michał Gancarz oraz Konrad Grajewski, działacz społeczny oraz radny Konrad Mierzwa i sołtys wsi Strzeszyn Marian Tumidajewicz, który jest również radnym Rady Miejskiej w Bieczu.
W dziedzinie przedsiębiorczości kapituła przyznała dwie nagrody dla pana Zbigniewa Wala i Krzysztofa Trochima.
Zbigniew Wal jest znanym przedsiębiorcą od 1976 roku. Zaczynał od założenia firmy zajmującej się przewozem towarów. Później zajął się handlem. Prowadził sklep ajencyjny w Bieczu. Następnie w 1984 roku zajął galanterią drzewną, którą prowadzi do dzisiaj. Początkowo w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym we własnym domu pracował wspólnie z żoną i czterema pracownikami. Dzisiaj zatrudnia około 50 osób. W 1994 roku wspólnie z żoną Danutą założył firmę o tym samym profilu pod nazwą Harpo.
Wszystkie produkty galanterii drzewnej są eksportowane do krajów europejskich. W 2009 roku zrodził się pomysł wybudowania stacji paliw. Państwo Walowie założyli kolejną spółkę o nazwie Venetia, która prowadzi partnerską stację paliw koncernu Bp Europa SA. Piękna stacja wita wszystkich przyjeżdżających do Biecza. Znalazło tutaj pracę 14 osób. Pan Wal angażuje się też w imprezy kulturalne i charytatywne, wspierając je finansowo. Co roku sponsoruje też Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To jeden z największych przedsiębiorców działających na terenie gminy Biecz.
Krzysztof Trochim jest prezesem zarządu spółki Biofactory w Bieczu, produkującej wysokiej jakości wyroby drewniane. Firma sprzedaje wyroby do składów budowlanych, producentów mebli, elektrociepłowni oraz indywidualnym odbiorcom. Przedsiębiorstwo jest w trakcie gruntownej transformacji, która zakłada stopniowe przechodzenie od produkcji prostych wyrobów drewnianych do bioenergetyki. W 2011 roku na terenie zakładu powstała nowoczesna hala produkcyjna wraz z nową wydajną półautomatyczną linią do obróbki drewna.
Zdolności produkcyjne wzrosły kilkukrotnie. Firma inwestuje w produkcję wysoko przetworzonych elementów drewnianych dla meblarstwa i branży wykończeniowej. Pan Trochim zrealizował wspaniały pomysł budowy kotłowni na biomasę. Stale zwiększa skalę i asortyment produkcji. Zatrudnia ok. 50 wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Daje przykład wzorowej współpracy z samorządem oraz pomaga mieszkańcom w różnych sytuacjach.
Wśród nominowanych była także firma Mardrew sc. Szymona Czecha i Mariusza Zawiszy z Korczyny. Galę uświetnił koncert Kwartetu PER L'ARTE, a po koncercie odbyła się projekcja filmu „Smoleńsk” dla wszystkich przybyłych gości.
Napisz komentarz
Komentarze