Na czym polega Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Najkrócej mówiąc jest to rajd terenowy rządzący się szczególnymi regułami: nocą, w milczeniu, trasą około 40-kilometrową, zaplanowaną wedle określonego scenariusza modlitw i przystanków - kolejnych Stacji Drogi Krzyżowej.
W ubiegłym roku 100, w już 144 i nadal powstają nowe: ilość tras Ekstremalnych Dróg Krzyżowych pokazuje, że coraz więcej osób chce połączyć wysiłek fizyczny i przeżycia duchowe w ramach osobistego przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym roku w Gorlicach wybrane zostały 3 niezwykłe trasy, w tym jedna, która powstała wzdłuż granicy kraju, na którą serdecznie zaproszeni zostali także nasi przyjaciele zza południowej granicy.
Zapisy trwają już na oficjalnej stronie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, a stacjonarnie będą możliwe po wieczornej Mszy Świętej 27. marca 2017 roku Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach.
Jakie zasady na trasie?
Reguła Milczenia - od momentu dojścia na miejsce I stacji Drogi Krzyżowej poza rozważaniami i modlitwą obowiązuje cisza i skupienie.
Osobiste przeżycie - droga ma charakter indywidualnego wysiłku fizycznego i przeżycia duchowego.
Zachować bezpieczeństwo - dozwolone jest poruszanie się w grupach 10-osobowych, należy zachować szczególną ostrożność na całej trasie ponieważ często prowadzi ona nieutwardzonymi ścieżkami, polami i lasami. Należy odpowiednio przygotować się do trasy, zarówno pod względem kondycji, ekwipunku jak i zabezpieczenia powrotu z dowolnego punktu trasy.
Dobrowolność - przejście EDK ma charakter dobrowolny, a podjęcie wyzwania wiąże się z odpowiedzialnością za samego siebie.
Szczegółowe informacje TUTAJ
Trasy dla nas?
W tym roku Organizatorzy zaplanowali aż trzy urozmaicone trasy EDK.
Trasa im. ks. Władysława Gurgacza
Gorlice- Sękowa- Owczary- Krzyż Milenijny w Ropicy Polskiej- Gorlicka Golgota
Trasa długości 36 kilometrów, najkrótsza z tegorocznych. Pozwala na skupienie połączone z zachwytem nad pięknem okolicznych terenów. Pozwala zatrzymać się na modlitwie przy dwóch drewnianych kościołach wpisanych na listy UNESCO, przy cmentarzach z czasów I Wojny Światowej i wielu małych kapliczkach. Symbolicznym miejscem modlitwy przy XII stacji Drogi Krzyżowej będzie Krzyż Milenijny. Docelowym punktem marszu będzie Gorlicka Golgota.
Szczegóły trasy i mapa TUTAJ
Trasa im. ks. Bronisława Świeykowskiego
Gorlice- Magura Małastowska- Smerekowiec- Skwirtne- Regietów- Wysowa Zdrój
Wymagająca siły duchowej, ale i fizycznej: najdłuższa, 48-kilometrowa, prowadzi wieloma górskimi, trudnymi odcinkami. Biegnie wzdłuż długich odcinków pokrywających się z linią rontu I Wojny Światowej, a ekumeniczny charakter nadają trasie miejsca modlitwy zaplanowane przy cerkwiach. Biegnąca częściowo wzdłuż granicy Polsko-Słowackiej, trasa prowadzi spod figury Chrystusa Frasobliwego na Zawodziu aż do Kościoła Parafialnego w Wysowej.
Szczegóły trasy i mapa TUTAJ
Trasa im. ks. Józefa Micka
Gorlice- Strzeszyn- Biecz- Binarowa- Racławice- Rożnowice- Sitnica - Łużna Pustki- Wola Łużańska- Gorlicka Golgota
Trasa 47-kilometrowa, która prowadzi w większości drogami asfaltowymi i utwardzonymi drogami gruntowymi. Podobnie jak pozostałe, pozwoli połączyć przeżycia duchowe z doświadczeniem lokalnej przyrody. Charakteryzuje ją wiele długich podejść i znacząca różnica wysokości poszczególnych punktów trasy. Stacja XII Drogi Krzyżowej usytuowana została w miejscu największego cmentarz z I Wojny Światowej na ziemi gorlickiej. Także ta trasa kończy się na Gorlickiej Golgocie.
Szczegółu trasy i mapa TUTAJ
Kto może wziąć udział?
Ekstremalna Droga Krzyżowa przeznaczona jest dla dorosłych, jednak niepełnoletni także mogą do niej przystąpić, jeśli będą pozostawać pod opieką opiekunów/rodziców. Dołączyć można na każdym odcinku Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Trudność i długość tras powodują, że do wyjścia w ramach EDK wymagane jest także przygotowanie kondycyjne. Start za miesiąc, warto więc już teraz pomyśleć o tym, by w trasę wyruszyć nie tylko w pełni sił duchowych, ale także fizycznych.
Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie również na stronie FB gorlickiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Napisz komentarz
Komentarze