Tak było również przed południem w parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach, gdzie tradycyjnie zorganizowano konkurs na najładniejszą i największą palmę. Kolorowe, ręcznie wykonane dzieła ozdobiły wejście do świątyni, a ich autorzy — zarówno dzieci, jak i dorośli — mogli liczyć na drobne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy konkursu zadbali o każdy szczegół: od misternie skręcanych bibułkowych kwiatów po naturalne elementy, takie jak bazie, bukszpan i suszone zioła.
Niedziela Palmowa ma swoje korzenie w Ewangelii i wspomina wydarzenie, gdy Jezus Chrystus, witany przez tłumy mieszkańców Jerozolimy, wjeżdżał do miasta na osiołku. Ludzie rzucali mu pod nogi płaszcze i gałązki palmowe, krzycząc "Hosanna Synowi Dawidowemu". Zwyczaj święcenia palm sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa, a do Polski przywędrował prawdopodobnie w średniowieczu.
Z biegiem lat święto nabrało również wymiaru folklorystycznego. W wielu regionach kraju, także w Małopolsce, pielęgnuje się tradycję tworzenia wysokich palm — niektóre z nich osiągają nawet kilkanaście metrów wysokości.
Palmy przyniesione do kościoła nie są jedynie ozdobą. W tradycji katolickiej symbolizują zwycięstwo życia nad śmiercią, pokój i odrodzenie. Po poświęceniu trafiają do domów wiernych, często umieszczane są za świętymi obrazami lub na krzyżach, gdzie pozostają aż do następnego roku. Ich spalenie daje popiół używany podczas Środy Popielcowej.
Dzisiejsza uroczystość to symboliczne wspomnienie historycznego wydarzenia, ale także duchowe wejście w czas zadumy i przygotowania do najważniejszych dni w roku liturgicznym — Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego.
Napisz komentarz
Komentarze