Mit nr 1 – Dieta keto to kolejna dieta odchudzająca
Najczęściej przekazywany mit na temat diety keto mówi o tym, że to po prostu szybki sposób na odchudzanie. W rzeczywistości dieta ketogeniczna polega na zmianie sposobu pozyskiwania energii przez organizm. Dlatego redukcja masy ciała może być co najwyżej skutkiem ubocznym. Należy pamiętać o tym, że dieta keto uznawana jest za leczniczy sposób żywienia, np. przy takich chorobach jak padaczka lekooporna czy jako wsparcie przy niektórych schorzeniach metabolicznych i neurologicznych.
Mit nr 2 – Dieta ketogeniczna polega na jedzeniu tylko mięsa
Kolejnym częstym mitem jest wskazywanie, że dieta keto powinna składać się głównie z mięsa i tłustych potraw. W rzeczywistości zawsze najważniejszą zasadą jest to, aby podobnie jak każdy inny sposób żywienia, dieta keto była odpowiednio zbilansowana. Oczywiście zgodnie z zasadami, które polegają na zwiększeniu podaży zdrowych tłuszczów i minimalizacji węglowodanów.
Należy podkreślić, że źródłami tłuszczów mogą być także takie produkty jak – awokado, oliwa z oliwek, orzechy czy nasiona. Ważne jest również spożywanie warzyw niskoskrobiowych, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i błonnika. Jeśli nie wiesz, co jeść na diecie keto, skorzystaj z usług cateringu dietetycznego, np. ze strony https://www.zdrowycatering.pl/.
Mit nr 3 – Każdy może odżywiać się zgodnie z zasadami diety keto
Nie jest to prawda, bo dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. W przypadku niektórych schorzeń najlepiej skonsultować się ze specjalistą, zanim zmienisz swoje nawyki żywieniowe. Na przykład osoby z cukrzycą typu 1, z chorobami wątroby czy nerek, powinny zachować szczególną ostrożność. Nie będzie to dobry pomysł dla kobiet w ciąży i karmiących.
Warto pamiętać, że na początku może wystąpić tzw. keto grypa, czyli przejściowy okres adaptacji, który wiąże się z osłabieniem, bólem głowy i zmęczeniem.
Mit nr 4 – Dieta keto dostarcza wszystkich wartości odżywczych
Dieta keto może prowadzić do powstawania niedoborów niektórych mikroelementów, takich jak magnez, potas czy witaminy z grupy B. Ograniczenie spożycia owoców, warzyw bogatych w skrobię oraz pełnoziarnistych produktów może spowodować także, że dieta stanie się uboga w błonnik, co z kolei prowadzi do problemów trawiennych.
Mit nr 5 – Dieta keto jest łatwa do ułożenia
Choć dieta keto może wydawać się prosta, jej prawidłowe skomponowanie wymaga wiedzy i starannego planowania, zwłaszcza na początku. Kluczowe jest określenie produktów do eliminacji, ograniczenia i włączenia do jadłospisu. Bez odpowiednich proporcji makroskładników mogą pojawić się niedobory i problemy zdrowotne, chyba że skorzystasz z diety pudełkowej ułożonej przez dietetyka.
Materiał zewnętrzny
Napisz komentarz
Komentarze