Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Czy zdobędzie Godło "Teraz Polska" ?

Podziel się
Oceń

Słynny, tradycyjny kasztelański piernik, związany z Bieczem, robi znów furorę, a wszystko to za sprawą firmy Polskie Piekarnie z Libuszy, która od dłuższego czasu produkuje piernik Kasztelan Biecki. Chyba każdy z nas poznał już jego niepowtarzalny smak.

Został on już doceniony w licznych konkursach. Zdobył m.in. I nagrodę w konkursie Nasze Dziedzictwo – Smaki Regionów, jest produktem regionalnym Euroregionu Karpackiego oraz laureatem konkursu Szukamy Smaku Bieckiego Piernika. We wtorek 25 kwietnia na PGE Narodowym ogłoszone zostały nominacje w 27. edycji Konkursu „Teraz Polska” organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego.

Produkty, usługi, innowacje i gminy, które w tym roku zdobyły największe uznanie Branżowych Komisji Ekspertów, zaprezentowały się Kapitule Konkursu podczas corocznej wystawy. Spośród wszystkich pozytywnie zaopiniowanych zgłoszeń Kolegium Ekspertów wyłoniło listę: 33 produkty, 14 usług, 7 innowacji oraz 6 gmin.

Wśród 33 nominowanych produktów do Godła „Teraz Polska” znalazł się Piernik Kasztelan Biecki. Laureatów XXVII edycji Konkursu „Teraz Polska” poznamy dopiero podczas uroczystej gali wręczenia statuetek 29 maja w Teatrze Wielkim.

Wypadliśmy bardzo dobrze. Sama nominacja jest już dla nas wielkim sukcesem. Wszyscy podziwiali nasze stoisko i kosztowali nasz pyszny piernik. Mieliśmy też żywego kasztelana bieckiego. Zebraliśmy same pozytywne oceny. Teraz czekamy z niecierpliwością na ostateczny werdykt – powiedziała nam Iwona Rudek, właścicielka Polskich Piekarni tuż po zakończeniu wystawy.

Jeżeli tak się stanie, to będzie to jedyny produkt z terenu naszego powiatu, który będzie mógł posługiwać się tym cennym znakiem Dzięki uprzejmości pani Iwony Rudek, udało się nam poznać tajniki produkcji tego niezwykłego przysmaku.

Najpierw przygotowujemy przyprawy do piernika, które mielimy na miejscu. Mają one przez to niepowtarzalny smak i zapach. Produkty mieszamy w specjalnej dzieży. Są one naturalne pochodzące od lokalnych producentów. I tak np. jajka mamy od hodowcy Siepietnicy, mleko ze Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Sączu, a wiadomo, że trafia tam mleko od krów z powiatu gorlickiego – wyjaśnia pani Rudek.

Z jednej dzieży, do której trafia około 380 kilogramów masy piernikowej powstałej m.in. z mąki, jajek, masła, miodu i przypraw powstaje około 360 pierników. Po wymieszaniu wszystkich składników, które trwa około 15 minut, ciasto trafia do specjalnych dzieży dębowych.

Dzieże robione były na zamówienie. Tam leżakują około trzech tygodni, a nawet dłużej. Po czym trafiają w ręce naszych pań, które ręcznie ważą i formują ciasto. Warto tutaj dodać, że panie, które pracują u nas pracowały kiedyś w Kasztelance – opowiada Iwona Rudek.

Pani Iwona podkreśla, że większość prac wykonywanych jest ręcznie. Po wywałkowaniu specjalnych płatów ciasto trafia do pieczenia.

Z każdej porcji ciasta przygotowanej przez nasze cukierniczki ważącej około 1 kg 30 dkg powstaje jeden blat. Do powstania piernika potrzeba połączyć trzy takie blaty. Po upieczeniu łączymy je razem – opowiada pani Rudek.

Przygotowane piernikowe blaty trafiają do pieca, gdzie piecze się je około pół godziny. Tuż po wyjęciu zapach przypraw rozchodzi się po całych zakładzie.

Upieczone blaty łączymy marmoladą o specjalnym smaku. Marmoladę łączymy z powidłem i po połączeniu wszystkich, kroimy je na kawałki. Z jednego blatu powstaje 18 pierniczków. Wszystkie ważą tyle samo – podkreśla Iwona Rudek.

Następnie gotowe pierniki są oblewane specjalną maszyną czekoladą. Po oblaniu następuje ich chłodzenie i już pojawia się pyszny piernik.

Wystudzony trafia w przygotowane pudełka, jest foliowany i gotowy do sprzedaży. Trafia nie tylko na nasz rynek, ale również na rynki zagraniczne. Między innymi do Niemiec, Austrii oraz Norwegii – dodaje pani Rudek.

Piernik jest też doskonałym prezentem dla wielu gości odwiedzających powiat gorlicki. Wierzymy w to, że znajdzie się w gronie Laureatów XXVII edycji Konkursu „Teraz Polska”, bo w pełni na nie zasługuje.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

igor 28.04.2017 11:16
Co to za cukiernik w dżinsach? myśle ze panie z sanepidu odwiedza ta piekarnie[list][/list]

Zaciekawiona 27.04.2017 19:34
Gdzie można kupić ten lokalny skarb?

rerer 27.04.2017 18:45
Panie kochane CZEPKI bo was HACCP ściga :) Swoją drogą moja ulubiona piekarnia. Dobrze że można w Galerii-Kauflandzie się obkupić.Co do samego piernika nie pasuje mi. Dość drogi, a w smaku mimo starań trochę sztucznie.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ~ TomtommTreść komentarza: Perełka , igiełka , - wszystkie ogłoszenia z takimi opisami sugerują że coś z nim było robione ......Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:56Źródło komentarza: Prawdziwa biała perełka z Gorlic „za miliony”Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.