Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Pączek za 9 groszy. Czy to początek końca świata?

Podziel się
Oceń

Wyobraźcie sobie scenę rodem z filmów o apokalipsie: ludzie gromadzą się w jednym miejscu, napędzani desperacją i gorączkową chciwością. Nie chodzi jednak o ostatnie puszki fasolki w schronie przeciwatomowym, a o... pączki za 9 groszy z marketu.
zdjęcie przedstawia kosz na śmieci z którego wystaje pusty karton po pączkach
Tłusty Czwartek 2025 przeszedł do historii z powodu ceny pączków. Tak tanio nie było nigdy.

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Internet oczywiście w ostatnich godzinach zawrzał. W komentarzach roiło się od apokaliptycznych wizji: 

„Świat się kończy, jeszcze rok i będą dopłacać do każdego pączka!”

„Za chwilę za darmo będą rozdawać!”

„Ciekawe, czy na Dzień Kobiet Lidl zrobi tulipana za grosz”. 


Bo skoro pączek, który normalnie kosztuje w sklepie kilka złotych, nagle stał się niemal darmowy, to co dalej? Wafelek za minus 5 groszy? Rabat na powietrze w lodówkach? Oczywiście to wszystko brzmi absurdalnie, ale czy jeszcze coś nas może zdziwić?

Pączek za 9 groszy: rewolucja, cud czy sprytny zabieg marketingowy?


Tak moi drodzy, to się dzieje naprawdę. Ludzie rzucali się na te cukrowe kule po 9 groszy, jakby w środku ukryto bilety do raju (a może i ukryto?). Nie wiadomo, czy bardziej przyciągała cena, czy wizja uczestnictwa w czymś epickim, ale faktem jest, że Lidl zaprogramował ludzi na pączkowe szaleństwo.

W internecie roi się od komentarzy z obu biegunów pączkowych sympatii typu:

„Ja bym tego pączkiem nie nazwała i jeść też bym nie jadła... ale jak ktoś lubi to niech je, potem przyczyn choroby szukają w genetyce, do tego też mają prawo”

„A ja lubię te pączki. Cały rok nie jem słodkiego, jak kupię i zjem takich 5 to wyniki mi się nie pogorszą, ani nie umrę od tego”

Bitwa o pączka

Jeden z czytelników relacjonuje: wchodzę do sklepu, a tam widowisko godne finału Mistrzostw Polski. Ktoś biegnie sprintem do regału, inny krzyczy „Grażyna, trzymaj miejsce w kolejce!”. Wózki sklepowe wypchane pączkami jak magazyn cukierni. 

Nad jednym egzemplarzem dwie panie prowadzą negocjacje, które mogłyby zawstydzić polityków na szczycie ONZ. Ludzie płaczą, śmieją się, dzielą emocjami niczym podczas meczu o mistrzostwo świata. W powietrzu unosi się zapach lukru i adrenaliny.

Czy to niebo?

Wreszcie, trzymasz go w ręce. Nieważne, że lekką ręką kupiłeś ich 20, bo przecież „za tę cenę to grzech nie wziąć”. Przez chwilę się wahasz, czy ugryźć. Co, jeśli ten pączek to przekąska bogów? 

Co, jeśli skosztujesz i od razu staniesz się lepszą wersją siebie? W końcu ryzykujesz. I co? Pierwszy kęs przenosi cię do innego wymiaru. Chrupnięcie jak zwiastun cudownego smaku, wnętrze miękkie jak chmura w letni dzień. Nadzienie o smaku róży uderza jak symfonia Mozarta.

Pączek jako broń marketingowa

Ale zaraz, chwila! Jakim cudem ten pączek kosztuje 9 groszy? Przecież jedno jajko to już prawie złotówka, a tutaj mamy jeszcze mąkę, cukier, olej, nadzienie, lukier i... no właśnie, co tak naprawdę jest w środku? Czy to magia, czy po prostu lista składników dłuższa niż kolejka po te pączki?

Prawda jest taka, że wszystkie markety nie chcą, byście poszli gdziekolwiek indziej. Dlaczego macie odwiedzać osiedlową cukiernię i kupować tamtejsze pączki za 5 zł, skoro tutaj można mieć całe pudło za tyle co jeden? Cena jest tak absurdalnie niska, że nikt nie zastanawia się nad jakością – po prostu bierze, bo to „się opłaca”. Czy na pewno? A może to zabieg, który wpycha nam w ręce ilości niemożliwe do zjedzenia? Ile tych pączków faktycznie ląduje w śmietniku, bo oczy by jadły, ale żołądek mówi „stop”?

Hipokryzja na talerzu

I tu dochodzimy do sedna. Ile razy słyszeliśmy: „U Niemca i Portugalczyka się nie kupuje!”, „Wspierajmy polskich producentów!”, „Tylko nasze, swojskie, tradycyjne!”. A potem przychodzi promocja i nagle cała ta narracja idzie w kąt. 

Cukiernik z osiedlowej piekarni może sobie tylko powzdychać, patrząc, jak jego rzemieślnicze wypieki pozostają nietknięte, podczas gdy przed Lidlem ustawiają się kolejki jak do komunię dla dorosłych.

Czy to nie ironiczne, że narzekamy na jakość w marketach, a potem rzucamy się na ich najtańsze produkty? Czy może po prostu Polak to taka istota, która nie może się oprzeć dobrej promocji, nawet jeśli wewnątrz ma dylemat moralny? Może czas przestać mydlić sobie oczy i przyznać, że w naszej mentalności jest pewna sprzeczność – kochamy wspierać polskich producentów, ale pod warunkiem, że to nie uderza w nasz portfel.

Markety vs reszta świata

Jedno jest pewne: świat już nigdy nie będzie taki sam. Smak tej promocji pozostanie legendą, którą będziemy opowiadać przyszłym pokoleniom. Może za kilka lat Lidl zrobi powtórkę i zobaczymy filmy dokumentalne o pączkowej rewolucji. Może na maturze z historii pojawi się pytanie: „Opisz znaczenie pączków za 9 groszy dla społeczeństwa XXI wieku”. Jedno jest pewne – kto przeżył ten spektakl, ten już zawsze będzie patrzył na pączki z respektem i sentymentem. Amen dla pączków.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Kierowniczka 01.03.2025 20:32
Sklepy Regionalne tez tam byli.

pączek 01.03.2025 10:30
Pyszne pączki,po prostu poezja smaku od Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w KOBYLANCE. Pytajcie ,zamawiajcie u nich.

ja 01.03.2025 10:28
Jak to można jeść???? W piekarni uzywa się mąki , masła żółtek a skład pączków z Lidla Lista składników nie mieści się w jednej linijce. Zajmuje ona cały tył opakowania z pączkami. Opis zaczyna informacja o tym, że jest to produkt głęboko mrożony. Poniżej wypisane są składniki. Już po chwili można zauważyć, że w cieście drożdżowym nie ma grama drożdży. Wypisane są: mąka wypiekowa, serwatka w proszku, białko jaj w proszku i wiele innych składników spulchniających, konserwujących lub wzmacniających smak. Widać, że masa na pączki powstała z gotowej mieszanki. Duże zastrzeżenia budzi obecność mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych – emulgatorów, które mogą zawierać izomery trans tych kwasów. Ich nadmierne spożycie jest szkodliwe dla zdrowia.W nadzieniu owocowym na próżno szukać owoców. Masa została wyprodukowana z soków owocowych, zmieszanych z cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym i skrobią modyfikowaną. Cukier i syrop glukozowy spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do choroby otyłościowej, cukrzycy typu 2 i próchnicy zębów. Z kolei skrobia modyfikowana to substancja zagęszczająca, która dla niektórych osób jest trudna do strawienia. W nadmiarze może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12