Podstawowe zasady pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym
Najważniejszą zasadą pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym jest to, aby traktować skórę jak najdelikatniej. Im mniej kosmetyków stosujemy, tym więc lepiej – wystarczą te najbardziej podstawowe.
- Preparat do oczyszczania
Do oczyszczania skóry z trądzikiem różowatych należy używać łagodnych środków myjących, niezawierających alkoholu, mydła, silnych detergentów ani substancji zapachowych, które mogłyby uszkodzić barierę hydrolipidową. Jeżeli preparat oczyszczający wymaga spłukania wodą, pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze. Woda powinna być letnia lub zimna, gdyż ciepła rozszerza naczynia krwionośne i wywołuje rumień. Warto byłoby do mycia użyć innej wody, niż chlorowana woda z kranu, ponieważ może ona wysuszać i podrażniać wrażliwą cerę. Unikajmy też pocierania twarzy ręcznikiem czy wacikiem oraz peelingów mechanicznych. Oczyszczajmy twarz dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
- Krem na trądzik różowaty
Aby uniknąć wysuszenia skóry, która mogłaby przez to zacząć się łuszczyć i łatwiej ulegać podrażnieniom, potrzebne jest regularne nawilżanie. Kremy na trądzik różowaty powinny być lekkie, aby nie obciążały cienkiej skóry naczynkowej. Powinny zawierać składniki wspierające barierę hydrolipidową i pozwalające utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto jest pożądane, aby znalazły się w nich substancje kojące i przeciwzapalne, które pomogą wyciszyć zaczerwienienia i podrażnienia.
Tak samo jak preparat myjący, kremy na trądzik różowaty powinny być wolne od drażniących składników, np. alkoholu. Dla ułatwienia warto sięgać po produkty z linii dedykowanych trądzikowi różowatemu, aby dostarczyć skórze składników, których potrzebuje i zmniejszyć ryzyko podrażnień.
- Krem z filtrem
Ważnym krokiem w pielęgnacji jest też stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Słońce w dużym stopniu odpowiada za zaostrzanie objawów trądziku różowatego, ponieważ wywołuje stany zapalne i może uszkadzać skórę. Dlatego codziennie należy używać kremów z filtrem SPF 30 lub 50. Należy to robić niezależnie od pory roku i nawet w pochmurne dni, bo nawet wtedy promieniowanie UV dociera do naszej skóry.
![Co powinien zawierać krem na zaczerwienienia ikonografika](https://sc.4media.com/data/wysiwig/co%20powinien%20zawierac%20krem%20na%20zaczerwienienia%20ikonografika.png)
Zobacz: Kremy na trądzik różowaty od VERDELOVE
Czego się wystrzegać, aby nie pogorszyć stanu skóry?
Mając cerę z trądzikiem różowatym, trzeba uważać na wszelkie błędy pielęgnacyjne i czynniki, które mogłyby wywołać rumień lub podrażnienia. W związku z tym należy unikać:
- rozgrzewania twarzy, np. gorącą wodą lub parą z gorącej kąpieli,
- opalania i wystawiania twarzy na słońce bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej,
- ekspozycji na mróz bez zabezpieczenia skóry kremem ochronnym na zimę,
- mechanicznego drażnienia skóry, poprzez jej pocieranie, albo stosowanie kosmetyków z drobinkami,
- kosmetyków z bardzo długimi składami i licznymi dodatkami, np. zapachowymi i barwiącymi,
- silnie działających i mocno stężonych składników aktywnych, a także składników działających drażniąco, np. kwasów AHA i BHA, alkoholu, mentolu,
- stosowania zbyt wielu kosmetyków, aby nie obciążać skóry wieloma składnikami aktywnymi,
- przypadkowego łączenia kosmetyków, ponieważ jednoczesne stosowanie niektórych składników może wywoływać podrażnienia lub osłabiać działanie tych składników. Najlepiej sięgać po kosmetyki z tej samej linii, ponieważ ich składniki współgrają ze sobą,
- idealnie byłoby zrezygnować z kosmetyków do makijażu lub przynajmniej ograniczyć ich liczbę do minimum oraz wybierać takie, które są przeznaczone do cery wrażliwej i naczynkowej. Bezwzględnie nie należy spać w makijażu – należy zmyć go przed pójściem spać.
To bardzo ważne, aby unikać czynników zaostrzających. Może to pomóc w zastopowaniu trądziku różowatego i przejściu postaci rumieniowej w poważniejszą i trudniejszą w leczeniu postać grudkowo-krostkową.
Składniki aktywne, których warto szukać w kosmetykach
Kosmetyki na trądzik różowaty warto wybierać pod kątem wartościowych składników. Składniki aktywne, które pomagają w opanowaniu objawów trądziku różowatego to na przykład:
- kwas azelainowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i delikatnie keratolityczne. Wygładza skórę i przywraca jej równomierny koloryt poprzez zmniejszenie rumienia i przebarwień,
- glukonolakton – działa nawilżająco i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Neutralizuje wolne rodniki,
- kwas laktobionowy – wzmacnia barierę skórną. Zmniejsza zaczerwienienia oraz widoczność naczynek,
- bisabolol – związek pochodzenia naturalnego, otrzymywany z rumianku. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Przyśpiesza regenerację uszkodzonego naskórka,
- ekstrakt z liści zielonej herbaty – posiada działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i kojące. Działa korzystnie na naczynka, powodując ich wzmocnienie,
- olej kokosowy – świetnie nawilża, koi i przyśpiesza gojenie skóry. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym pomaga walczyć z niedoskonałościami.
Dlaczego przy trądziku różowatym warto wybierać kosmetyki z antyoksydantami? Nie tylko dlatego, że trądzik różowaty rozwija się w wieku dorosłym, gdy pojawiają się pierwsze zmarszczki lub występują już oznaki starzenia skóry. Antyoksydanty oprócz działania przeciwzmarszczkowego pomagają również w redukcji stanów zapalnych, zmniejszając objawy trądziku różowatego. Odgrywają też ważną rolę w chronieniu naczyń krwionośnych przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, które mogłyby prowadzić do osłabienia i nadmiernego rozszerzenia naczynek. Ponadto zapobiegają uszkodzeniom skóry i wspierają jej regenerację.
Z nimi poprawisz wygląd skóry. Kosmetyki na trądzik różowaty Acnerose!
Kosmetyki Acnerose to specjalny zestaw czterech produktów do pielęgnacji cery z problemem trądziku różowatego. Zestaw ten zawiera kremy do porannej i wieczornej pielęgnacji oraz płyn oczyszczający, dzięki czemu pozwala kompleksowo zadbać o skórę.
Kosmetyki Acnerose wyróżniają się łagodnymi, starannie skomponowanymi składami. Bazują na składnikach pochodzenia, wśród których można znaleźć wiele antyoksydantów, przykładowo: witaminę E, ekstrakt z liści zielonej herbaty, kwas azelainowy, kwas laktobionowy i glukonolakton. Dzięki temu kosmetyki Acnerose korzystnie wpływają na skórę, niwelując jej zaczerwienienia i zmniejszając podrażnienia.
![Acnerose zestaw do skóry z trądzikiem różowatym](https://sc.4media.com/data/wysiwig/Acnerose%20-%20zestaw%20(1).jpeg)
Płyn Acnerose oczyszcza skórę delikatnie, nie powodując jej pieczenia ani wysuszenia. Od niego warto zacząć zarówno poranną, jak i wieczorną pielęgnację. Następnie należy nałożyć odpowiedni krem. Rano najpierw stosuje się maść z kwasem azelainowym, która złagodzi stany zapalne i wyciszy rumień. Chwilę po niej należy zaaplikować krem na trądzik różowaty na dzień – skóra będzie po nim nawilżona i ukojona, a naczynka wzmocnione. Z kolei przed snem należy nałożyć pastę na noc Acnerose z olejem kokosowym, która przyśpieszy gojenie skóry i zredukuje niedoskonałości. Ta prosta rutyna pozwala zapanować nad objawami trądziku różowatego i i zmniejsza związany z nim dyskomfort.
Podsumowanie
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym może pomóc w łagodzeniu uciążliwych objawów. Kluczowe jest unikanie kosmetyków z drażniącymi składnikami oraz przegrzewania i tarcia skóry. Do codziennego dbania o skórę warto wybierać kosmetyki z linii dedykowanych trądzikowi różowatemu. Mają one właściwości wzmacniające barierę ochronną skóry, pomagają zredukować stan zapalny i łagodzą zaczerwienienia. Szczególnie warto się zainteresować kosmetykami zawierającymi antyoksydanty, gdyż ich stosowanie przynosi cały szereg korzyści.
Bibliografia
- A. Wojas-Pelc, K. Migacz-Gruszka, Katedra i Klinika Dermatologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Czasopismo: Dermatologia po Dyplomie, Artykuł: Aktualne zalecenia dotyczące pacjentów z trądzikiem różowatym, tom 11, nr 5, 2020
- Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
- Wu WH, Geng H, Cho E, Eliassen AH, Drucker AM, Li TY, Qureshi AA, Li WQ. Reproductive and hormonal factors and risk of incident rosacea among US White women. J Am Acad Dermatol. 2022 Jul;87(1):138-140. doi: 10.1016/j.jaad.2021.06.865. Epub 2021 Jul 15. PMID: 34274412
- Acnerose, Trądzik różowaty (Rosacea) – czym jest to schorzenie?;https://acnerose.pl/rosacea-co-to-jest/.
- J Am Acad Dermatol. Epidemiology of acne and rosacea: A worldwide global study, 2024 May;90(5):1016-1018. doi: 10.1016/j.jaad.2023.12.038. Epub 2024 Jan 4
- Blount B. W., Pelletier A. L., Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition, 2002
Napisz komentarz
Komentarze