Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama zapraszamy do skorzystania z ofert wyjazdów na Lato 2025
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaPraca! Szukamy konserwatora maszyn i urządzeń w Zakładzie Produkcyjnym Smak Raju Rusnakow

Czy Wysowa-Zdrój potrzebuje nazw ulic? [MAPA]

Podziel się
Oceń

Wysowa-Zdrój, sąsiednia miejscowość uzdrowiskowa, w której od lat funkcjonuje system adresów oparty na numerach domów. Jednak grupa mieszkańców wyszła z inicjatywą nadania nazw ulic, które miałyby ułatwić orientację zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
Park Wodny w Wysowej - Zdroju
Co sądzicie o wprowadzeniu nazw ulic w Wysowej - Zdroju?

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Co istotne, proponowane nazwy nie będą oficjalne, co oznacza, że nie zmienią adresów zameldowanych tam osób, a jedynie pojawią się na tabliczkach informacyjnych.

Pomysł został ogłoszony przez Urząd Gminy, a propozycje nazw ulic można zobaczyć na specjalnie przygotowanej >>>mapie online
 

Czy nazwy ulic są potrzebne?

Pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami. Zwolennicy uważają, że uporządkowanie nazewnictwa ulic pomoże turystom i służbom ratunkowym w łatwiejszej nawigacji po miejscowości. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na to, że skoro zmiany nie będą oficjalne, ich funkcjonalność jest ograniczona, a sama inicjatywa może wynikać z chęci „urbanizacji” Wysowej na wzór większych miast.

Pojawiły się również głosy krytyczne wobec samego doboru nazw. Zdaniem części mieszkańców są one przypadkowe, niespójne i nie zawsze związane z historią oraz przyrodą regionu.
 

Kontrowersje wokół nazw

Kilka propozycji budzi szczególne emocje:

  • „Jaworowa” zamiast „Na Jawor” – zdaniem krytyków, nowa nazwa mniej trafnie oddaje charakter drogi prowadzącej na górę Jawor.
  • „Zamkowa” w Hucie Wysowskiej – nazwa sugeruje istnienie zamku, podczas gdy takiego obiektu nigdy tam nie było. W rzeczywistości chodzi o wzniesienie o nazwie Koci Zamek, co mogłoby zostać uwzględnione w nazwie ulicy.
  • „Nasza” – nazwa uznana przez część mieszkańców za zbyt ogólną i nieadekwatną.
  • „Offroadowa” – budzi kontrowersje, ponieważ nawiązuje do sportów motorowych, które są w regionie tematem dyskusji, zwłaszcza w kontekście ochrony przyrody i spokoju turystów.
  • „Krynicka” – ulica ta nie prowadzi do Krynicy, lecz do Ropek, co sugeruje konieczność zmiany nazwy na bardziej intuicyjną.

Wielu mieszkańców proponuje, by nazwy ulic były bardziej przemyślane i spójne tematycznie. Pojawiła się sugestia, aby np. w pobliżu parku zdrojowego znajdowały się nazwy związane z uzdrowiskiem, a w rejonach łąk i lasów – odniesienia do przyrody Beskidu Niskiego.

Oto wypowiedź autorki posta.

Dość sceptycznie podchodzę do wprowadzania nazw ulic w Wysowej, szczególnie jeśli nie miałyby to być nazwy oficjalne, a wprowadzone tak sobie z powodu inicjatywy grupki mieszkańców. W treści postu jest prośba o wyrażenie swoich sugestii, więc to czynię. Uważam, że proponowane nazwy są od Sasa do lasa. Niepasujące do siebie i bardzo różnorodne. Myślę, że skoro byłaby już taka wola, że mieszkańcy i władze gminy koniecznie chcą to przeprowadzić to należałoby te nazwy ujednolicić, żeby choć w jednym rejonie były mniej więcej nazwy jednolite tematycznie. Jest kilka nazw, które ja bym zmieniła i tak po kolei:

-Nazwa ulicy „Jaworowa” drogi prowadzącej na górę Jawor – moim zdaniem lepsza jest „Na Jawor” bo bardziej kojarzy się z kierunkiem gdzie ta droga prowadzi, a przy tym ułatwienie dla turystów.

- Nazwa ulicy „Zamkowa”, która ma być w Hucie Wysowskiej bardziej kojarzy się z zamkiem, który gdzieś w tym rejonie jest, albo był kiedyś. Natomiast tu chodzi o wierzchołek o nazwie Koci Zamek, a to już jest co innego niż zamek. Kocie zamki, (kotcze) to były  fortyfikacje utworzone z wozów w tymczasowym obozowisku w celu ewentualnej obrony przed napastnikami i stąd nazwa Koci Zamek, nie mająca nic wspólnego z typowym zamkiem.  

Ja proponuję w tym miejscu nazwę Pod Ostrym Wierchem, bo rzeczywiście to miejsce znajduje się u podnóża tej góry.

- Nazwa ulicy „Nasza”, to moim zdaniem jakaś pomyłka. Co to za nazwa ulicy? To może jeszcze obok ulice „Wasza”, „Mojsza” i „Najmojsza”?  Według mnie nazwa do wymiany. Jest tyle nazw naprawdę ładniejszych. 

-Nazwa ulicy „Krótka” według mnie tak jak wyżej, nazwa mało wyszukana. Nie ma ładniejszych?

- Nazwa ulicy „Ofroadowa” Moim zdaniem to kompletna porażka. Rozumiem, że przy tej ulicy mieszkają miłośnicy sportów offroadowych, których często słychać w okolicznych lasach i na okolicznych szlakach. Droga która ma się tak nazywać prowadzi wprost do lasu pod Wysotą, gdzie quady i motocykle crossowe bezkarnie jeżdżą kiedy im się podoba i nikt nic z tym nie robi. Ja wiem, że miłośnikom tych zabaw to się bardzo podoba i chcieliby mieć taką nazwę dla ulicy , którą wjeżdżają do lasu, ale czy taka nazwa ulicy dla miejscowości uzdrowiskowej do której turyści i kuracjusze przyjeżdżają dla ciszy i spokoju jest odpowiednia? Moim zdaniem to porażka i należy to zmienić. 

- Nazwa ulicy „Krynicka”, która do Krynicy nie prowadzi, ale za to prowadzi do Ropek, a potem przechodzi w inną nazwę „Hutniańska”. Nie lepiej zmienić obie nazwy na jedna, np. „Do Ropek” tym bardziej, ze to ta sama droga?

Wtedy nazwa ulica wskazywałaby kierunek, więc byłaby też ułatwieniem dla przyjezdnych.

-Propozycja dla głównej ulicy przez Wysową to ulica „Węgierska”. Rozumiem, że kiedyś prowadził tędy i dalej przez Blechnarkę i Przełęcz Wysowską, trakt na Węgry, ale czy to jest odpowiednia nazwa dla głównej ulicy w uzdrowisku? Nie lepiej poszukać innej, bardziej związanej z Wysową i uzdrowiskiem? A jeśli już miałaby być taka nazwa, choć nie wiem dlaczego, to może lepszy byłby „Trakt Węgierski”?

- Nazwa „Cmentarna” brzmi źle, ale już nazwa „Do cmentarza” moim zdaniem lepiej.

- Zamiast „Derkaczowa” ulica „Derkaczy” albo „Derkacza”

Tak jak napisałam na początku nazwy powinny być pogrupowane w rejony, a nie tak jak teraz

Ulica „Obrońców granic” a zaraz obok „Orlikowa”  Ta pierwsza nazwa ulicy tak nam potrzebna?

A ta druga nazwa czy nie lepsza byłaby ulica nie „Orlikowa” tylko „Orlika krzykliwego” ale nie w tym rejonie, gdzie gęsta zabudowa tylko tam gdzie rozległe łąki, tam gdzie ten orlik co roku przylatuje. 

-Nazwa „Podleśna” - taka sobie. Może tam właśnie „Orlika krzykliwego” , którego w tamtym rejonach corocznie można obserwować i na lewo, i na prawo od tej drogi, bo wiele tam rozległych łąk, które orliki krzykliwe tak lubią.

- Zamiast „Storczykowa” ulica „Storczyków polnych”

- Nazwy: Góralska, Kościelna, Turystyczna, Wspólna, Tatrzańska (po co nam taka nazwa w Beskidzie Niskim?), Myśliwska, do wymiany na inne, bardziej wyszukane i ładniejsze. Skupiłabym się bardzie na przyrodzie Beskidu Niskiego i gatunkach które u nas występują a nie powielanie bezbarwnych i oklepanych nazw tylko dlatego bo takie są gdzie indziej. – wylicza autorka.

Moja sugestia jest taka, żeby nazwy ulic pogrupować tematycznie i umieszczać je obok siebie, czyli w okolicach parku zdrojowego i sanatorów nazwy z tym związane. Nazwy ptaków, dzikich zwierząt też jednym rejonie. Drogi prowadzące do określonych miejsc tak jak zaproponowałam czyli: „Na Jawor”, „Do Ropek”, „Pod Ostrym Wierchem”, „Pod Wysotą” Na temat nazw imiennych się nie wypowiadam, bo nie mam zdania na ten temat. 

Na koniec sprawa najważniejsza, z której być może nie zdajecie sobie państwo sprawy. Otóż nazwy raz nadane i postawienie tabliczek z tymi nazwami, będzie bardzo trudno zmienić. Działanie w tej sprawie powinno być bardzo przemyślane poparte konsultacjami, ale należy też pamiętać, że nie zawsze mieszkańcy mają rację, bo powielają oklepane schematy nazw występujące już gdzie indziej, które wcale ładne nie są. Skoro zdecydowaliście się wprowadzić nazwy ulic, nawet jeśli jest to działanie tymczasowe, to macie szansę, żeby zrobić to w sposób oryginalny, odbiegający od schematów, z wyszukanie nazw ładnie brzmiących i kojarzonych głównie z otaczającą nas dziką przyrodą, która tak przyciąga tu turystów oraz kojarzących się z Wysową. Odpuście sobie nazwy, które dzielą, nazwy patriotyczne, obrońców takich siakich i owakich. Postawcie na nazwy neutralne, które nie są kontrowersyjne, a zamiast dzielić łączą. Widzę, że postanowiliście za wszelką cenę szybko to wprowadzić, bo grupa mieszkańców, bo to, bo tamto… Po co tak szybko? Żeby zrobić to dobrze trzeba dużo czasu i mądrych przemyśleń. Pośpiech nie jest tu wskazany. Życzę udanych konsultacji i płynących z nich mądrych wniosków. – podsumowuje mieszkanka.
 

Czy nazwy powinny być trwałe?

Kolejną kwestią jest trwałość tej inicjatywy. Pojawia się obawa, że raz nadane nazwy mogą pozostać na dłużej, nawet jeśli ich wybór okaże się nietrafiony. Krytycy podkreślają, że powinno się unikać pośpiechu i dać sobie czas na przeprowadzenie dokładniejszych konsultacji społecznych.

Niektórzy mieszkańcy sugerują także, by unikać nazw o zabarwieniu historycznym czy patriotycznym, które mogą budzić podziały, a zamiast tego skupić się na neutralnych, dobrze brzmiących nazwach nawiązujących do natury, uzdrowiska i lokalnej tradycji.
 

Co dalej?

Dyskusja nad wprowadzeniem nazw ulic w Wysowej nadal trwa. Gmina zachęca mieszkańców do składania swoich propozycji i sugestii. Jedno jest pewne – decyzja powinna być przemyślana, ponieważ zmiana tabliczek w przyszłości może okazać się trudniejsza, niż się wydaje.

Czy Wysowa potrzebuje nazw ulic? A jeśli tak – jak powinny one brzmieć? Opinie mieszkańców w tej sprawie są podzielone, a przyszłość projektu pozostaje otwarta.

Proponowane nazwy ulic w Wysowej-Zdroju, źródło: Facebook/Wysowa-Zdrój Nad Wysową
Źródło info i foto: Facebook/Wysowa - Zdrój Nad Wysową

 


Napisz komentarz

Komentarze

Łysy 14.02.2025 09:12
Nazwy ulic powinny być krótkie, jednoczłonowe i łatwe do zapisania w różnych formularzach (na papierze i w internecie), minimum polskich znaków, różnych przyimków i tytułów przed nazwiskiem...

X 13.02.2025 18:15
Główna ulica powinna nazywać się aleja Kazimierza Pułaskiego.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaKup bilet na koncert Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka w GCK Gorlice - 16 lutego godz. 19
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama Wakacje.pl - Gorlice, ul. Sienkiewicza 2 - LATO 2024