Jakie działanie jest pożądane przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy oraz co nasila przetłuszczanie się włosów?
Pytanie:
|
Odpowiedź:
|
Jak powinny działać dobrej jakości produkty na ŁZS:
| W celu złagodzenia zmian warto spodziewać się działania:
|
Co nasila przetłuszczanie się włosów:
| Przetłuszczanie się włosów nasila stosowanie:
|
Czym charakteryzuje się ŁZS głowy?
Nie odkryto do końca dlaczego, ale przy ŁZS dochodzi do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych i zaburzeń w odnowie komórek naskórka, co powoduje nadmierne rogowacenie skóry. Uważa się, że ŁZS może być spowodowane zakażeniem drożdżopodobnymi grzybami z gatunku malassezia, bo ich metabolity (np. kwasy tłuszczowe, indolo-3-karbaldehyd), mogą powodować zaburzenia w barierze lipidowej skóry oraz reakcje zapalne. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że grzyby malassezia są składnikiem naturalnej flory fizjologicznej skóry, ale w nadmiarze stają się po prostu szkodliwe!
Zmiany obejmują zazwyczaj:
- twarz – głównie czoło (tworząc tzw. koronę łojotokową),
- nos,
- klatkę piersiową (najczęściej przy mostku),
- fałdy skórne nosowo-policzkowe,
- fałdy zauszne,
- okolice między łopatkami,
- dermatoza często dotyka owłosioną skórę głowy, gdzie można dodatkowo znaleźć duże płaty skóry, nadżerki, po czym przeczosy, a później wzmożone wypadanie włosów.
Na nasilenie objawów wpływa wiele czynników, np.: pora roku, infekcje z gorączką, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, silne emocje.
Łojotokowe zapalenie skóry wymaga kontaktu z dermatologiem oraz właściwego leczenia, po pierwsze ze względu na przewlekły charakter dermatozy, po drugie możliwość nasilenia się zmian, po trzecie łatwe pomylenie choroby z innym schorzeniem, które ma podobny obraz kliniczny.
.jpg)
ŁZS może się nasilić lub pojawić się w przebiegu wielu innym chorób czy stanów, na przykład przy depresji, wahaniach nastroju, przy trądziku – również różowatym oraz przy łuszczycy. Konieczne okazuje się właściwe leczenie oraz odpowiednia pielęgnacja przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków. Na szczęście, istnieją wysokiej jakości produkty, stworzone specjalnie do pielęgnacji skóry objętej ŁZS, dzięki czemu są one w stanie zniwelować wszystkie charakterystyczne symptomy tej przykrej dolegliwości – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Na przetłuszczanie się włosów oraz inne objawy ŁZS warto wybrać działające kompleksowo dermokosmetyki Seborh
.png)
.png)
- Szampon do przetłuszczających się włosów Seborh – z ichtiolem, piroktonem olaminy orazsiarczkiem selenu skutecznie zabija grzyby, delikatnie złuszcza i usuwa martwy naskórek oraz łój. Co istotne szampon wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, a także wzmocnienie skóry.
- Emulsja Seborh – znajdziesz w niej, np.: olej z czarnuszki, mocznik i siarkę, a wszystko po to, by odkazić zmiany i złagodzić stany zapalne. Emulsja zatrzymuje wodę w skórze, zmiękcza ją, wygładza, ale również normalizuje pracę sebum.
- Płyn Seborh – jego bogaty skład to liczne kwasy, jak np. glikolowy czy jabłkowy, a także ekstrakt z arniki oraz glukonolakton. Mgiełka wspomaga mikrokrążenie i naczynia krwionośne, działa nawilżająco, ochronnie, regeneracyjnie, normalizująco.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, takich jak przetłuszczanie się włosów?
Na pewno nie warto przetrzymywać skóry głowy z myślą, że przetłuszczanie się włosów minie i wszystko się uspokoi, ponieważ takie postępowanie tylko nasila występowanie objawów. Włosy muszą być myte raz na dzień, jeśli tego wymagają.
Warto wybierać kosmetyki bogate w pirokton olaminy, ponieważ jest to skuteczny składnik, stosowany w niwelowaniu łojotokowego zapalenia skóry. Nic dziwnego, ponieważ efektywnie hamuje rozwój grzybów, a stosowany w kosmetykach w stężeniu 0,5-1% zmniejsza łuszczenie, rumień i świąd.
Podczas wyboru kosmetyków do pielęgnacji ŁZS, zwracaj uwagę na ich skład, szukaj skutecznych składników, jak: kwas jabłkowy, migdałowy, glikolowy, ichtiol, siarka, mocznik, siarczek selenu. Takie preparaty powinny mieć jak najwięcej kwasów, ale też ekstraktów, wyciągów oraz innych odpowiednio dobranych substancji emoliencyjnych, które w łatwy sposób wpłyną na objawy choroby. Odpowiednio dobrane produkty szybko zabiją nadmiernie namnożone grzyby i co istotne wyregulują pracę gruczołów łojowych, złuszczą martwy naskórek oraz go zregenerują. Takie dermokosmetyki, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych działają kompleksowo, zatem mogą wpłynąć na wszystkie charakterystyczne objawy, a nie tylko przetłuszczanie się włosów.
Dobrym pomysłem jest nawet kontakt z dietetykiem. Należy dokładnie przyjrzeć się swojej diecie i nieco ją zmodyfikować tak, aby obfitowała ona w witaminy, białka oraz sole mineralne.
Dodatkowo unikaj częstego przeczesywania, dotykania włosów, układania fryzury – produktów utrwalających, jak lakiery, żele czy pianki, agresywnych lub źle dobranych kosmetyków. Zrezygnuj z mocnego upinania włosów oraz metalowych ozdób, ponieważ postępując w ten sposób, przyczynisz się do podrażnienia skóry głowy oraz nasilenia zmian.
Podsumowanie
ŁZS jest chorobą przewlekłą, ale niezakaźną i wymaga pomocy dermatologa, gdyż nieleczona będzie się nasilać i rozprzestrzeniać, zajmując coraz to więcej obszarów, bogatych w gruczoły łojowe. Nie wolno więc zaniedbywać kontaktu z lekarzem, właściwego postępowania oraz pielęgnacji, nawet wtedy, gdy choroba się uspokoi. Warto stosować profesjonalne dermokosmetyki przeznaczone do walki z ŁZS, również w okresie remisji, co pomoże utrzymać ciało w dobrym stanie na długi czas, tym samym wzmacniając zaburzoną barierę ochronną naskórka.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze