Smaki oparte na tradycji
Podczas spotkania zaprezentowano dania wyróżnione w I edycji Bobowskich Popisów Kulinarnych, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku. Kryteria konkursu obejmowały wykorzystanie lokalnych surowców, zgodność z tradycjami kulinarnymi regionu oraz walory smakowe i odżywcze.
- Dziczyzna w sosie borowikowym z pieczonymi ziemniakami w mundurkach i kiszoną kapustą (KGW Wilczyska),
- Kicha w chlebowym garze (KGW Bobowa-Berdechów),
- Pierogi z wędzonymi śliwkami, jabłkiem i dodatkiem rodzynek oraz cynamonu, polane śmietaną (KGW Brzana),
- Pstrąg w maśle czosnkowo-koperkowym z patelni z nutką rozmarynu (KGW Jankowa),
- Siedliskie cebuloki z boczkiem (KGW Siedliska),
- Żurek Babci Zosi na swojskim zakwasie (KGW Sędziszowa),
- Żur na zakwasie stróźniańskim (KGW Stróżna).
Każde z tych dań stanowi autorską interpretację lokalnych smaków i tradycji kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Wsparcie dla lokalnej kuchni
Spotkanie miało na celu uhonorowanie Kół Gospodyń Wiejskich i zapowiedź przyszłych działania na rzecz promocji kulinarnej gminy. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Grzegorz Janota oraz Mariusz Gryzło, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
I Bobowskie Popisy Kulinarne, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku, były pierwszym takim przedsięwzięciem organizowanym w gminie Bobowa.
Z pewnością będzie ono kontynuowane i poszerzane co roku o nowe elementy, tak aby dzięki temu nasza gmina stała się w przyszłości ważnym ośrodkiem promocji kulinarnego dziedzictwa tych terenów – powiedział burmistrz Marcin Wąs.
Dzięki takim inicjatywom Bobowa ma szansę stać się rozpoznawalnym miejscem na kulinarnej mapie regionu, przyciągając smakoszy i miłośników tradycyjnej kuchni. Kolejne edycje wydarzenia zapowiadają się obiecująco i z pewnością przyniosą jeszcze więcej inspirujących smaków.
O wydarzeniu informowaliśmy w zakładce Imprezy:
Źródło info i foto: Nasza Bobowa
Napisz komentarz
Komentarze