Tradycja kuligu sięga 1920 roku, kiedy to generał Andrzej Galica, oficer Korpusu Górskiej Brygady Strzelców Podhalańskich, zapoczątkował tę zimową atrakcję w Zakopanem.
Uczestnicy z różnych stron Polski przybywali pociągiem, by następnie przesiąść się na sanie i przemierzać malowniczą trasę prowadzącą do Jaszczurówki. Zakopiańska sceneria, okryta białym puchem, zachwycała uczestników, a rozświetlone pochodniami sanie nadawały wydarzeniu wyjątkowego uroku. W latach 20. ubiegłego wieku kuligi organizowano odpłatnie, a zebrane środki przekazywano na Uniwersytet Żołnierski, co czyniło je nie tylko zimową atrakcją, ale i formą wsparcia dla edukacji wojskowej.
Hołd poległym i wspólna biesiada
Tegoroczne wydarzenie w Brzanie rozpoczęło się od uroczystego złożenia hołdu poległym żołnierzom i oficerom na cmentarzu wojennym nr 133 w Bobowej. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu oddali cześć bohaterom, podkreślając tym samym znaczenie pamięci historycznej w kultywowaniu tradycji podhalańskich.
Po części oficjalnej uczestnicy przenieśli się do domu pana Józefa Gucwy w Brzanie, gdzie odbyło się wspólne biesiadowanie. Podczas spotkania wręczono licznym gościom Pamiątkowe Odznaki 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, honorując ich zaangażowanie w podtrzymywanie ducha podhalańskiej tradycji.
Organizatorzy i pasjonaci historii
Za organizację tegorocznego kuligu odpowiadali pan Józef Gucwa z 1 Korpusu Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza oraz pan Kazimierz Bernat z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska. Dzięki ich staraniom uczestnicy mogli przeżyć niezapomniane chwile, łączące historię, tradycję i wyjątkową atmosferę zimowego spotkania.
Noworoczny Kulig Podhalański w Brzanie przypomina o pięknej tradycji zapoczątkowanej ponad sto lat temu i jednoczy ludzi, którzy pragną pielęgnować dziedzictwo Strzelców Podhalańskich.
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/01(370).jpg)
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/02(359).jpg)
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/03(355).jpg)
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/04(324).jpg)
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/05(301).jpg)
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/06(268).jpg)
![](https://static2.halogorlice.info/data/wysiwig/07(241).jpg)
Źródło info i foto: Nasza Bobowa
Napisz komentarz
Komentarze