Tego dnia wierni przychodzą do kościołów z gromnicami – dużymi, woskowymi świecami, które symbolizują światło Chrystusa rozpraszające ciemności. Poświęcone gromnice miały chronić domy i gospodarstwa przed burzami, wilkami i wszelkim złem. Ich ciepłe światło miało również wskazywać drogę w ciemnościach życiowych trosk, przynosząc nadzieję i opiekę Matki Bożej.
Uroczystość ta upamiętnia wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat – ofiarowanie Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z żydowską tradycją, Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby przedstawić Go Bogu. Wówczas prorok Symeon rozpoznał w Nim Mesjasza i nazwał Go „Światłem na oświecenie pogan”.
Żegnaj choinko…
Święto Matki Boskiej Gromnicznej to także symboliczne zakończenie okresu bożonarodzeniowego. W kościołach i domach znikają świąteczne dekoracje, a przede wszystkim – choinki. To moment pełen nostalgii. Choinka, która rozświetlała domy przez wiele tygodni, staje się wspomnieniem minionych świąt, ciepła rodzinnych spotkań i zapachu pierników. Gałązki powoli schną, bombki wracają do pudeł, a w sercach pojawia się cicha refleksja nad upływem czasu.
To pożegnanie z zimowym blaskiem, ale jednocześnie krok ku wiosennemu światłu. Choć kończy się okres świąt, pozostaje ich duch – ciepło wspólnie spędzonych chwil i nadzieja, że za rok ponownie rozbłyśnie świąteczne drzewko.
Niech poświęcone dziś gromnice rozjaśniają nasze dni i chronią nasze domy, przypominając, że w sercu zawsze może płonąć światło nadziei.
Napisz komentarz
Komentarze