Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Skorzystaj z oferty gabinetu kosmetycznego Malu Malu w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Gorlice pamiętają o bohaterskim burmistrzu – 69. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego

Podziel się
Oceń

W poniedziałek (27 stycznia) mieszkańcy Gorlic upamiętnią 69. rocznicę śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego – bohaterskiego burmistrza miasta z czasów I wojny światowej. To wyjątkowa okazja, by wspólnie uczcić pamięć o duchownym, który w najtrudniejszych chwilach historii miasta wykazał się niezłomnością, odwagą i troską o mieszkańców.
Ks. Bronisław Świeykowski
69. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info

 

27 stycznia, mija 69. rocznica śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego – niezłomnego burmistrza Gorlic, który zapisał się na kartach historii miasta podczas I wojny światowej. Z tej okazji o godz. 8 w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji bohaterskiego księdza, odprawiona z inicjatywy władz miasta.

Po nabożeństwie przedstawiciele władz oraz mieszkańcy złożą kwiaty i znicze przy grobie ks. Świeykowskiego, który spoczywa w krypcie Kaplicy Miłkowskich na Cmentarzu Parafialnym. Organizatorzy serdecznie zapraszają gorliczan do udziału w tych wydarzeniach, by wspólnie uczcić pamięć wybitnej postaci, która na zawsze wpisała się w dzieje miasta.

Obchody 69. rocznicy śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego to okazja do przypomnienia sobie o jego heroicznej postawie i zasługach dla Gorlic. Udział w uroczystościach to wyraz szacunku dla człowieka, który z oddaniem służył mieszkańcom i walczył o ich dobro w najtrudniejszych chwilach historii miasta.
 

Życie poświęcone służbie

Ks. Bronisław Świeykowski urodził się 14 kwietnia 1865 roku w Uhercach. Początkowo zamierzał zostać prawnikiem, jednak po roku studiów zmienił plany, ostatecznie wstępując do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1889 roku, a dalszą edukację kontynuował w Innsbrucku i Rzymie. W 1895 roku rozpoczął swoją działalność w Gorlicach, gdzie szybko zasłynął jako niestrudzony opiekun ubogich i potrzebujących.
 

Burmistrz w czasie wojny

Wybuch I wojny światowej był dla ks. Świeykowskiego czasem wyjątkowej próby. Został mianowany komisarycznym burmistrzem Gorlic, gdy poprzednie władze opuściły miasto. W najtrudniejszych chwilach „dni grozy” wykazał się niezwykłą odwagą i poświęceniem. Zapewniał mieszkańcom żywność, pomagał ofiarom epidemii oraz stawał w obronie osób niesłusznie oskarżanych. Jego zaangażowanie uratowało życie wielu ludziom, a on sam narażał się na śmiertelne niebezpieczeństwo – podczas ostrzału jego dom został niemal całkowicie zniszczony, a on cudem uniknął śmierci.
 

Odbudowa i działalność społeczna

Po zakończeniu wojny ks. Świeykowski zaangażował się w odbudowę zniszczonego miasta. Znany był także z miłości do przyrody – jego kolekcja motyli i owadów stała się słynna w całym kraju. Odrzucał odznaczenia i honory, koncentrując się na pracy dla dobra mieszkańców. W 1920 roku aktywnie wspierał wysiłki wojenne, werbując ochotników do Wojska Polskiego.
 

Dziedzictwo niezapomnianego burmistrza

Ks. Bronisław Świeykowski zmarł 27 stycznia 1956 roku, pozostawiając po sobie niezatarte wspomnienie jako duchownego, społecznika, pedagoga, przyrodnika i publicysty. Jego pamięć wciąż jest żywa w Gorlicach. Autor pamiętnika „Z dni grozy w Gorlicach”, został odznaczony godnością szambelana papieskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gorlice. Jego pamięć jako burmistrza, duchownego, pedagoga, przyrodnika, publicysty i społecznika pozostaje wciąż żywa wśród mieszkańców. Imię księdza nosi główna sala wystawowa Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” oraz jedna z ulic w Gorlicach, a jego pomnik zdobi hol miejskiego ratusza. O wyjątkowej osobowości ks. Świeykowskiego przypominają także kolorowe murale, które zdobią zakątki miasta. Miniaturowe malowidła przedstawiają owady z jego entomologicznej kolekcji – niczym ryciny z atlasu przyrodniczego – ozdabiają budynki, mury i zaułki Gorlic, nawiązując do jego pasji i dziedzictwa.

Źródło info: UM Gorlice

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Tak tak 3 km drogi zrobi robotę. Następne 10 km za 10 lat, bo prawdopodobnie po 2030 ruszą prace w terenie na niektórych odcinkach więc niewidzę tu powodów do nadmiernego optymizmu piszącego ten artykuł.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 21:30Źródło komentarza: Nowy fragment drogi nr 75 otwarty w Brzesku. To pierwszy etap „Sądeczanki”Autor komentarza: J23Treść komentarza: Lepiej dołożyć te pieniądze do remontu schroniska.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 19:56Źródło komentarza: Kontrowersje wokół budowy wieży widokowej na Magurze Małastowskiej [VIDEO]Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Nie jechała też zapewne "ścieżką rowerową" z Wapiennego do Sękowej. Lepiej jechać jezdnią niż tym czymś. I nie bawiła się na placu zabaw w Wapiennem - 3 huśtawki postawione na gumie, nie do użytku w upalny dzień.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 18:37Źródło komentarza: Kontrowersje wokół budowy wieży widokowej na Magurze Małastowskiej [VIDEO]Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Wójt obiecywała, że w Wapiennem koncerty będą się odbywały raz czy dwa razy do roku. Tymczasem łomot jest przez całe lato, jak nie z muszli koncertowej, to z głośników nad basenem. Ta kobieta chce gminę zaasfaltować, zabetonować i żeby było jak w Bieszczadach. Wincyj turystów!Data dodania komentarza: 28.01.2025, 18:34Źródło komentarza: Kontrowersje wokół budowy wieży widokowej na Magurze Małastowskiej [VIDEO]
Reklama